دوشنبه , 6 خرداد 1398
خانه / دانش و فناوری / «جابز» از شركت اپل تا پرده سینما

«جابز» از شركت اپل تا پرده سینما

بیا تو مالزی -

زمانی كه صنعت سینما اعلام كرد قصد تولید فیلمی سینمایی درباره استیو جابز ـ یكی از موسسان اصلی شركت اپل ـ را دارد، كسی تعجب نكرد. از یك سو، صنعت سینما همواره تولید فیلم‌های شرح‌حال‌گونه درباره چهره‌ها و شخصیت‌های قدیمی و جدید را در دستور كار خود قرار داده است و از سوی دیگر، استیو جابز آنقدر آدم مهمی بود كه فیلمی درباره‌اش ساخته شود.

 مرگ وی در سال گذشته، بهانه لازم را نیز به دست صنعت سینما داد تا هرچه زودتر تولید فیلمی سینمایی براساس قصه زندگی او را آغاز كند، اما آنچه در رابطه با این پروژه باعث تعجب و شگفتی همگانی شد نام كسانی است كه قرار است قصه زندگی این مرد را به‌صورت یك فیلم سینمایی درآورند. از سویی، اعلام‌ نام آشتون كوچر به‌عنوان ایفاگر نقش جابز حیرت عمومی را برانگیخت و از سوی دیگر، حضور جاشوآ مایكل استرن پشت دوربین فیلمبرداری این درام اجتماعی بحث‌انگیز شد.

پرسشی كه بسیاری از رسانه‌های گروهی و منتقدان سینمایی مطرح كردند این بود كه آیا كسانی بهتر و سرشناس‌تر از این دو وجود نداشتند كه دو وظیفه مهم بازیگری و كارگردانی پروژه جابز را به عهده بگیرند؟ كار فیلمبرداری جابز مدتی قبل به پایان رسید، ولی بحث‌ها پیرامون تركیب عوامل اصلی تولید آن هنوز ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود تا زمان نمایش عمومی آن همچنان ادامه داشته باشد. این در حالی است كه اهل فن می‌گویند همین بحث جنجالی رسانه‌ای هم به صورت غیرمستقیم به كمك فیلم جابز می‌آید و مردم عادی را تشویق می‌كند تا به تماشای فیلم سینمایی آن بروند!

اما پرسشی كه مطرح می‌شود این است كه آیا بحث موجود در باب نوع تركیب عوامل اصلی جابز درست و موجه است یا خیر؟ آشتون كوچر، بازیگر نقش استیو جابز شباهت چندانی به او ندارد كه گفته شود انتخاب او به دلیل این شباهت ظاهری بوده است. این بازیگر سینما فعالیت هنری خود را از سال 1999 شروع كرد و تعداد 28 فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی را در كارنامه خود دارد. فیلم‌هایی كه او در آنها به‌عنوان بازیگر اصلی ظاهر شده، كارهای مهمی نیستند و چند فیلم موفق و پرفروش او مثل روز والنتاین (2010)‌ و شب سال نو‌ (2011)‌ از آن دسته فیلم‌هایی هستند كه تعداد زیادی شخصیت و بازیگر را در نقش‌های مختلف و نه‌چندان بلند در كنار خود دارند. با توجه به این سابقه كاری نه‌چندان درخشان و مطرح است كه انتخاب او برای بازی در نقش مردی كه با اقدامات خود تحولات بزرگی در زندگی اجتماعی به وجود آورد، كمی عجیب و غریب به نظر می‌رسد. جاشوآ مایكل استرن، كارگردان فیلم هم وضعیتی بهتر از كوچر ندارد. وی كه فعالیت سینمایی را از سال 1996 با كار فیلمنامه‌نویسی شروع كرد (و فیلمنامه مهمی را در كارنامه‌اش ندارد)‌ در سال 2005 به جمع گروه فیلمسازان سینما پیوست و جابز ـ سومین فیلم سینمایی او در مقام كارگردان است.

قصه جابز روی سال‌های اول تاسیس شركت اپل تمركز می‌كند و به بحث درباره پیدایش و شكل‌گیری آن می‌پردازد. به این ترتیب، این قصه سال‌های 1971 تا 2000 و اوج و فرودها و فراز و نشیب‌های كار شركت اپل و استیو جابز را به نمایش می‌گذارد

تهیه‌كنندگان‌ جابز هنوز هم به پرسش مربوط به انتخاب این دو نفر پاسخ مناسبی نداده و فقط وعده آن را داده‌اند كه تماشاگران سینما هنگام نمایش عمومی فیلم، متوجه این انتخاب ـ و درستی آن ـ‌ خواهند شد. نكته جالب در ارتباط با فیلم پایین بودن هزینه تولید آن است. در حالی كه فیلم‌های شرح‌‌حال‌گونه معمولا با هزینه‌های بین 25 تا 35 میلیون دلار ساخته می‌شوند جابز با هزینه‌ای 5‌/‌8 میلیون دلاری تولید شده است. به همین دلیل، تهیه‌كنندگانش از حالا نسبت به سودآوری آن در جدول گیشه نمایش سینماهای آمریكا و بقیه كشورهای جهان مطمئن هستند. با احتساب هزینه‌های بازاریابی و تبلیغات برای جابز این فیلم باید حدود 17 میلیون دلار در آمریكای شمالی فروش كند تا هزینه‌های خود را تامین كند. سازندگان فیلم عقیده دارند نام استیو جابز تعداد بسیار زیادی از تماشاگران را به داخل سالن‌های نمایش فیلم در سراسر جهان خواهد كشاند!‌ به گفته آنها، فروش افتتاحیه فیلم در سه روز اول نمایش خیلی بالاتر از رقم 17 میلیون دلار خواهد بود.

با آن كه در زمان شروع تولید فیلم گفته می‌شد شركت اپل در تولید و ساخت آن مشاركت مالی خواهد داشت، ‌ولی خیلی زود معلوم شد این شركت هیچ دخالتی در امر ساخت جابز ندارد. تهیه‌كنندگان فیلم حتی فیلمنامه آن را نیز برای مطالعه در اختیار مسئولان این شركت یا خانواده استیو جابز قرار نداده‌اند. به همین دلیل، رسانه‌های گروهی می‌گویند مدیران اپل و خانواده جابز منتظر اكران عمومی این فیلم هستند تا ببینند قصه آن چه نوع تصویری از جابز و شركت اپل ارائه داده است. این‌جور مواقع معمولا تهدیدها و ادعاها شروع می‌شود و طرفین با گرفتن وكیل راهی دادگاهی می‌شوند كه جلوتر از آنها، خبرنگاران و عكاسان تشنه جنجال خود را به آن محل رسانده‌اند! قصه جابز روی سال‌های اول تاسیس شركت اپل تمركز می‌كند و به بحث درباره پیدایش و شكل‌گیری آن می‌پردازد. به این ترتیب، این قصه سال‌های 1971 تا 2000 و اوج و فرودها و فراز و نشیب‌های كار شركت اپل و استیو جابز را به نمایش می‌گذارد. در این سال‌ها شركت اپل با چند بحران جدی روبه‌رو شد و به نظر می‌رسد سازندگان فیلم با بهره‌گیری از چنین قصه‌‌ای قصد ارائه داستانی جنجالی را دارند. كار فیلمبرداری فیلم چند بار به تعویق افتاد و طی این مدت، تركیب بازیگران آن هم تغییر كرد و چند بازیگر قدیمی ـ كه قرار بود نقش‌های مكمل مهم آن را بازی كنند ‌ـ از این پروژه كنار گذاشته شدند. با آن كه سال 2013 برای اكران عمومی جابز در نظر گرفته شده، ولی هنوز تاریخ دقیق زمان نمایش عمومی آن اعلام نشده است.

بخش مهمی از صحنه‌های جابز در كشور هند فیلمبرداری شده و مربوط به سفر سال 1973 استیو جابز و یكی از دوستانش به این كشور آسیایی برای دیدار با یكی از عارفان هند می‌شود، اما زمانی كه این دو به هند می‌رسند، متوجه می‌شوند این عارف یك سال قبل از آن درگذشته بود. سفر آشتون كوچر در نقش استیو جابز به هند، با استقبال گرم رسانه‌های گروهی این كشور همراه شد. آنها كه از حضور گروه‌های مختلف فیلمسازی در كشور خود استقبال می‌كنند، حضور این گروه‌ها را به نفع صنعت سینما و توریسم خود ارزیابی می‌كنند و می‌گویند ضمن ورود ارز به داخل هند، بازار كاری خوبی هم برای مردم عادی فراهم می‌كنند. كوچر در زمان حضور خود در هند، با نمایندگان سازمان‌های غیردولتی مدافع حقوق كودكان دیدار كرد و طرفین درباره معضل قاچاق غیرقانونی كودكان به كشورهای مختلف صحبت كردند. این دیدارهای اجتماعی و بشردوستانه بازتاب وسیعی در رسانه‌های هندی داشت. نشریات هندی در عین حال اولین عكس‌های فیلم جابز را هم منتشر كردند كه در آنها آشتون كوچر به كمك طراح گریم فیلم، شباهت ظاهری زیادی به استیو جابز پیدا كرده بود.

آشتون كوچر درباره ایفای نقش استیو جابز می‌گوید: «بازی در نقش یك آدم واقعی اصلا كار راحتی نیست. عموم مردم این آدم را می‌شناسند و با نوع رفتار و گفتار او آشنا هستند. به این ترتیب، آنها منبع و مرجعی را در اختیار دارند كه به كمك آن می‌توانند بازی تو را مورد ارزیابی و قضاوت دقیق قرار دهند. وقتی قرار شد نقش جابز را بازی كنم همزمان هیجان‌زده شدم و ترسیدم. خیلی خوشحال بودم كه بازی در نقش چنین آدم مهم و سرشناسی به من محول شده و از سوی دیگر می‌ترسیدم نوع برخورد و واكنش تماشاگران به بازی‌ام در این نقش چگونه خواهد بود. تعدادی از فیلم‌های مستند كه در رابطه با جابز وجود داشت را نگاه كردم، با گروهی از اطرافیان، دوستان و فامیل‌های وی صحبت كردم و تاریخچه شركت اپل را خواندم تا بدانم با چه دنیایی سر و كار دارم. اما در نهایت، تلاشم در جلوی دوربین این بود كه آن استیو جابزی را به نمایش بگذارم و بازی كنم كه خودم شناخته بودم. نمی‌خواستم بازی‌ام یك تقلید صرف از كارهایی باشد كه جابز در مواجهه با دیگران انجام می‌داد».

مارك هولم، تهیه‌كننده فیلم كه از محل زندگی دوران جوانی جابز به‌عنوان یكی از لوكیشن‌های اصلی جابز استفاده كرد، می‌گوید كوچر شباهت زیادی به دوران جوانی جابز دارد و اضافه می‌كند: وقتی كوچر فیلمنامه را خواند، بلافاصله جذب پروژه شد. او خودش از طرفداران جابز و شركت اپل و از علاقه‌مندان دنیای تكنولوژی است. به همین دلیل، خیلی خوب از اهمیت جابز و پتانسیل پروژه سینمایی ما آگاه بود.» این تهیه‌كننده به این نكته اشاره می‌كند كه منبع اصلی قصه فیلمنامه، كتاب شرح‌حال‌گونه و پرخواننده والتر ایساكسون به نام استیو جابز بوده است، اما وی می‌گوید فیلمنامه فیلم برداشت آزادی از این كتاب است كه با یكسری واقعیت‌های دیگر و اطلاعات موجود تلفیق شده است.

 

منبع:جام جم آنلاین

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

فیس بوک از شما جاسوسی می کند، چه عضوش باشید و چه نباشید

بیا تو مالزی - حتی اگر هرگز عضو فیس بوک نبوده باشید یا برای مدت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − سه =

قالب