خانه / اخبار جهان / «سینگاپورا»، به معنی شهر شیر است

«سینگاپورا»، به معنی شهر شیر است

بیا تو مالزی -

این‌جا جزیره‌ای است به كوچكی یك شهر و به بزرگی یك كشور. سنگاپور را می‌گویم…همشهری به نقل از آرش نورآقایی:
این‌جا جزیره‌ای است به كوچكی یك شهر و به بزرگی یك كشور. سنگاپور را می‌گویم.

سنگاپور یا آن‌چنان كه آوازه‌خوانان محلی می‌گویند، «سینگاپورا»، به معنی شهر شیر است و سمبل آن یك شیرماهی با سر شیر و دم ماهی است.

به این می‌اندیشم كه شعار گردشگری سنگاپور، به معنای  «سنگاپور جایی كه نظیر ندارد» (uniquely SINGAPORE)، بعد از شعار هند یعنی «هند شما را تغییر می‌دهد» (INDIA changes you)، بهترین شعار گردشگری از طرف یك سایت معتبر شناخته شده است و من در حال ورود به این كشور بودم. اكنون پشت خط قرمز باجه‌های كنترل ویزا و پاسپورت فرودگاه این كشور ایستاده‌ام.

قبل از این كه با پلیس‌های فرودگاه روبه‌رو شوم، گونه‌ای از مهمان نوازی سنگاپوری‌ها را در هواپیمایی سنگاپور در مسیر دوبی به سنگاپور تجربه كردم. سرویس دهی آنان در حد رقابت با بهترین خطوط هوایی بود. در مدت 7 ساعت پرواز، مهمانداران آن‌قدر پذیرایی كردند كه دهان‌ها و معده‌ها بیكار نماندند. با خودم گفتم شورش را درآورده‌اند.

به خودم كه آمدم متوجه شدم، پلیس‌ها با چه دقتی به اسامی و عكس‌های پاسپورت‌ها نگاه می‌كنند، به طوری كه این دقت آنها به نظرم آزاردهنده آمد. از باجه پلیس رد شدم ولی از رفتارشان خشنود نبودم.

 شنیده بودم كه سنگاپور كشوری تمیز و زیباست و در منطقه‌ای واقع است كه روزگاری به ترتیب تحت سلطه پرتغالی‌ها، هلندی‌ها، فرانسوی‌ها، انگلیسی‌ها و ژاپنی‌ها قرار داشت تا نهایتا در نهم اوت 1956 میلادی به استقلال رسید و به سرعت مسیر توسعه را طی كرد. سنگاپور یك جزیره پست و كم‌ارتفاع است، به طوری كه مرتفع‌ترین نقطه آن 162 متر از سطح دریا ارتفاع دارد (ارتفاع ساختمان‌هایش را بی‌خیال شوید).

جزیره‌ای است چنان كوچك كه نگارنده با یك روز پیاده‌روی تقریبا از شرق تا غرب آن را طی كردم. جزیره سنگاپور 42 كیلومتر طول و 23 كیلومتر عرض دارد و 58 جزیره كوچك در محدوده مرزهای آبی آن واقعند. سنگاپوری‌ها هرساله با اصلاح اراضی   یا به تعبیری خشك كردن دریا به مساحت كشورشان می‌افزایند.

تنوع قومی یكی از مشخصه‌های بارز سنگاپور است. چینی‌ها، مالایایی‌ها و هندی‌ها اصلی‌ترین   این اقوام هستند. دولت سنگاپور هم سعی دارد این كشور را كشوری چند فرهنگی معرفی كند. به نظر می‌رسید میان این اقوام اتحاد برقرار است و سعی شده كه قدرت و ثروت در میان این اقوام عادلانه تقسیم شود. اما این‌كه آیا به راستی چنین است، موضوعی است كه باید جداگانه بررسی شود و از مردمش  پرسیده شود.

برای اولین بار كه از هتل بیرون آمدم تازه متوجه ساختمان‌های شیك، زیبا و بلند شدم. شگفتی این بود كه با وجود این همه ساختمان بلند، احساس خفگی نمی‌كردم. هیچ ساختمانی منظره ساختمان دیگر را كور نمی‌كرد و فضای میان آنها چنان بود كه مجال نفس كشیدن را از كسی نمی‌گرفت.

عجیب این بود كه ساختمان جای درخت را نگرفته بود. درخت بود و ساختمان هم بود. شنیده بودم كه در خیابان‌های سنگاپور آشغال نیست. ما هم حریص شده بودیم و چشممان به این بود كه آشغالی پیدا كنیم و عكس بگیریم. تلاش كردیم و البته نتیجه هم گرفتیم. ولی این كشور به طرز باور نكردنی تمیز است. یكی از مسافران در انتهای سفر می‌گفت: «یك هفته است كه كف كفشم خاكی نشده، دلم می‌خواهد كفشم را واكس بزنم ولی بهانه‌ای ندارم.»

برای گردش در سنگاپور باید آن را به چند بخش تقسیم كنید: محله چینی‌ها، هند كوچك، خیابان عرب‌ها، خیابان اورچارد و منطقه تاریخی و فرهنگی.در محله چینی‌ها، معابد بودایی و بازار چینی‌ها یادی از چین را زنده می‌كنند. در هند كوچك با خدایان هندوها آشنا می‌شوید و نحوه زندگی هندی‌ها را می‌بینید و آشغال در گوشه و كنار خیابان پیدا می‌كنید. در خیابان عرب‌ها می‌توانید قدم زدن بی‌خیال مرغ مینا در وسط كوچه‌ها را بنگرید و در مسجد مسلمانان داخل شوید و از بازار خرید كنید.

در بخش ‌ تاریخی و فرهنگی  می‌توانید با دیدار از موزه‌ها و بناهای یادمانی شادمان شوید. به موزه  ASIAN CIVILIZATION كه بروید آثاری از ایران را خواهید دید. خیابان اورچارد محل خوبی برای خرید كردن و قدم زدن است. حال و هوای غربی این خیابان شما را از حال و هوای شرقی كه ذكر كردیم جدا می‌كند.

قدم زدن در كنار رودخانه سنگاپور شما را به محلی می‌رساند كه به CLARKE  QUAY معروف است. جایی كه رستوران ایرانی «شیراز» در آن واقع است و شما می‌توانید ایرانی‌های بسیاری را در آن‌جا پیدا كنید. یك رستوران كه دمای داخل آن همواره صفر درجه سانتی‌گراد است در این محله وجود دارد كه در نوع خودش بسیار جالب است. رستوران‌های این محل هر كدام ویژگی خاص خود را دارند و غذاهایی را با هر نوع سلیقه‌ای و متعلق به هر كشوری كه بخواهید به شما عرضه می‌كنند.

یك رستوران در این محل وجود دارد كه به «رستوران كلینیك» معروف است. همه صندلی‌های این رستوران ویلچر است و نور سقف آن از چراغ‌هایی است كه در اتاق عمل می‌بینیم و هر میز از میز دیگر با یك پارتیشن كرم رنگی كه در درمانگاه‌ها دیده می‌شود و همان جایی است كه پرستاران در آن‌جا ما را  روی تخت می‌خوابانند و آمپول می‌زنند، جدا شده. نوشیدنی‌های این رستوران از طریق كیسه‌های سرم كه ‌روی پایه‌ای بلند قرار گرفته‌اند در دسترس قرار می‌گیرند. در این رستوران همه چیز فانتزی و پر از ابتكار به نظر می‌رسد.

راهنمای محلی سنگاپوری چینی‌الاصل ما بسیار علاقه داشت كه به ما بفهماند در سنگاپور، محل عبادت بودایی‌ها و معبد هندوها و مسجد مسلمانان در یك خیابان و در فاصله بسیار نزدیك به هم قرار گرفته‌اند و البته چنین هم بود.

یكی از مراكز تفریحی سنگاپور، جزیره زیبای سنتوزاست. در این جزیره گردشگران را برای تماشا از آكواریومی می‌برند كه انواع ماهی‌ها در آن هستند. قدم زدن در ساحل و احیانا شنا، بازی دلفین‌ها و دیدار از رقص فواره‌ها به همراه موسیقی كه یكی از زیباترین‌ها در دنیاست، در تور یك روزه از این جزیره جای دارند.یكی از موضوعات جالب این بود، مادامی‌كه در یك هتل سنگاپور اقامت دارید، همسان شاهان با شما برخورد می‌شود، چه كسی از این احترام دلشاد نمی‌شود.

سنگاپور به لحاظ كوچكی كشوری نیست كه بیش از 10 روز برای ماندن و كشف كردن وقت لازم داشته باشد و شاید وسوسه‌ای برای دوباره برگشتن ایجاد نكند. اما بیش از اینها كه در این نوشته مطرح شد، دیدنی و گفتنی دارد  تا جایی كه به قول دست‌اندركاران گردشگری‌اش، در سال 2007، بیش از دو برابر جمعیت خود سنگاپور، گردشگر وارد این كشور شد. چیزی در حدود 10 میلیون نفر.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

یک دیدگاه

  1. درباره ى خود گربه بنویسید نه درباره ى معناى اسمش. >:(

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب