پنج شنبه , 2 خرداد 1398
خانه / اخبار ایران / آمادگی پژوهشگاه صنعت نفت برای جذب دائم و موقت كارشناسان نفتی ایرانی مقیم خارج

آمادگی پژوهشگاه صنعت نفت برای جذب دائم و موقت كارشناسان نفتی ایرانی مقیم خارج

بیا تو مالزی -

رییس پژوهشگاه صنعت نفت بر آمادگی كامل این پژوهشگاه برای جذب دائم یا موقت كارشناسان ایرانی مقیم خارج در رشته‌های مختلف نفت تاكید كرد…به گزارش خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دكتر باقر مهاجرانی، رییس پژوهشگاه صنعت نفت در نشست خبری صبح امروز با اشاره به احداث ساختمان جدید پژوهشگاه در غرب تهران اظهار كرد: از حدود 20 سال پیش قرار بود كه پژوهشگاه در این محل (دهكده المپیك) شكل بگیرد كه برای تامین نیروی انسانی مشكل داشتیم و پالایشگاه تهران شرایط مناسبی نداشت.

وی خاطرنشان كرد: وجود حدود 60 متخصص PhD در پژوهشگاه با برنامه‌های استراتژیك صنعت نفت تناسب ندارد و اگر این افراد بخواهند، پروژه‌های سال 87 پژوهشگاه را مدیریت كنند، كافی نیست و برای توسعه فعالیتهای پژوهی به حداقل 300 متخصص دكتری نیاز داریم.

مهاجرانی با دعوت از متخصصان ایرانی مقیم كشورهای خارجی برای مشاوره یا جذب دائم در پژوهشگاه، اعلام كرد: پژوهشگاه آمادگی جذب موقت یا دائمی متخصصان، كارشناسان و صاحبنظران جامعه ایرانی خارج از كشور در زمینه‌های توسعه فرایند، مدیریت مخزن (مهندسی نفت)، مدیریت تكنولوژی، DBA و MBA محیط زیست و انرژی را دارد كه حضور حتی چند روزه آنها را ارج می‌نهیم و حداكثر توان را برای فراهم سازی فضای مناسب كاری به كار می‌بندیم.

رییس پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به ایجاد فضای رقابتی در پژوهشگاه خاطر نشان كرد: پژوهشگاه باید بتواند با بازارهای بین‌المللی رقابت كند و صاحبان صنعت تنها در صورت ارائه خدمات مشابه با رقبای خارجی ما را باور می كنند، نه آن كه از نفوذ داخل صنعت استفاده كرده و به طور انحصاری مجموعه عملیاتی كشور را وادار به استفاده انحصاری از خدماتمان كنیم.

وی ادامه داد: ما باید با صادرات تكنولوژی به ارائه خدمات در بازارهای بین‌المللی بپردازیم و در حال حاضر با كشورهایی اتریش، استرالیا، كانادا، ونزوئلا، مالزی، روسیه و ژاپن پروژه‌های پژوهشی مشترك داریم و در برخی موارد هم برای صادرات تكنولوژی برنامه‌ریزی كرده‌ایم؛ البته دامنه فعالیت‌های ما باید به منطقه هم گسترش یابد و به آنها خدمات علمی ارائه كنیم.

دكتر مهاجرانی اظهار كرد: یكی از شركت‌های خارجی تولید دوغاب سیمان فوق سبك را به شركت ملی حفاری مناطق نفت خیز پیشنهاد كرده بودند اما پژوهشگران، نمونه بهتری را به ادعای كارشناسان شركتهای مستقر در مناطق نفت خیز جنوب تولید كرده و پس از تست میدانی، تاییدیه دریافت كرد.

این نمونه با استفاده از تكنولوژی نانو (نانو سیلیس) ساخته شده است.

وی افزود: جهت گیری پژوهشگاه در به كارگیری تكنولوژی‌های نوین مثل نانو و بیو هدفمند و جهت دار به صورت مستقیم برای صنعت نفت است و ورود به این عرصه باید با كاربردی كردن آنها همراه باشد و تنها تولید انحصاری محصول كافی نیست.

رییس پژوهشگاه صنعت نفت، تاكید كرد: در گذشته فرایند ایده تا محصول مطرح بود كه تنها به ایجاد واحد صنعتی منجر می‌شد و تضمینی وجود نداشت كه محصول به بازار می‌رسد یا خیر اما فرایند ایده تا بازار كه اینك در برنامه‌ها به كار گرفته می‌شود باید تكمیل شود تا به ایجاد سازمان‌ها و شركتهای جدید بیانجامد.

وی ادامه داد: پژوهشگاه در دوره‌های گذشته فعالیت‌های محدودی چون ایجاد واحد صنعتی در شهرهای اراك، اصفهان، شیراز، قزوین، كرمانشاه و تهران داشته كه هنوز ایده آل نیست و محصول آنها به بخشهای مختلف صنایع نفت و گاز عرضه می‌شود اما باید فراگیرتر شود.

مهاجرانی با اشاره به دستاوردهای جدید پژوهشگاه به تولید ماده‌ای برای پاك كردن لكه‌های سطوح پره‌های كمپرسور توربین‌های نیروگاه‌ها اشاره كرد و گفت: این ماده در گذشته از شركت‌های آلمانی خریداری می‌شد كه بنا به دلایلی واردات آن محدود شد اما پژوهشگران ما فرمولاسیون آن را تهیه و در نیروگاه‌های مختلف كشور مورد كنترل كیفیت قرار گرفت و در پژوهشگاه در حال تولید و عرضه است.

طی دو ماه گذشته این دانش به بخش خصوصی واگذار شد و كارخانه آن در حال احداث است.

وی افزود: روغن ترانس از دیگر محصولات ایده تا بازار پژوهشگاه است كه دانش آن به بخش خصوصی واگذار و كارخانه آن در حال احداث است و پس از رسیدن به محصول، ‌صنعت از آن بهره‌مند می‌شود .

همچنین گریس مربوط به حفاری در حال تولید و گریس مربوط به راه آهن خط تولید آن در حال راه‌اندازی است.

رییس پژوهشگاه صنعت نفت افزود: ما نیروی زیادی نداریم و آنچه هست جوابگوی كنجكاوی پژوهشگر نیاز صنعت نیست و مجبور هستیم به صورت متمركز عمل كنیم.

وی خاطر نشان كرد: كشورهای مختلفی در دنیا با تولید نرم‌افزار درآمدهای بیشتری نسبت به تولید محصولات نفتی و شیمیایی دارند و ما نیز با تولید نرم‌افزار می‌توانیم اعتبار و درآمد خوبی را برای صنعت نفت كشور به دست آوریم و خوشبختانه پژوهشگران در این زمینه، هم در بخش بالادستی و هم بخش پایین دستی (محیط زیست و انرژی) فعالیت كرده‌اند كه نه تنها تولید شده بلكه آنها را در در بخش‌های مختلف صنعت واگذار و راه‌اندازی كرده‌اند و برخی از آنها به ورژن دو رسیده است و دارای بازار خوبی در داخل و خارج از كشور كسب كرده‌ایم.

مهاجرانی تاكید كرد: پژوهشگاه صنعت نفت مرجع بسیاری از صنایع از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، موسسه استاندارد در ارزیابی و استاندارد و تست‌های روغن و ارزیابی نفت خام و سوخت، شناخته شده و به زودی مشاهده می‌كنیم كه بسیاری از خودروها و موتورسیكلت‌های ساخت داخل با هماهنگی با سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت در پژوهشگاه تست‌های كنترل كیفیت خود را پشت سر می‌گذراند.

همچنین در شبكه آزمایشگاههای نانو به عنوان آزمایشگاه برتر شناخته شده ایم كه با تجهیز بیشتر آن امیدواریم در سال آینده نیز همین عنوان را حفظ كنیم.

وی افزود: یكی از شاخصهای بالادستی كه تاكنون در كشور وجود نداشته، تهیه اطلس نفت‌های خام ایران است كه مشخصات فیزیكی، شیمیایی آنها تهیه شده است.

رییس پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به این كه در كنار پتنت‌های داخلی كه طی 10 سال گذشته ثبت شده پژوهشگاه طی چهار سال گذشته موفق به ثبت 73 پتنت بین‌المللی در 24 كشور جهان شده است، اظهار داشت: توجه همكاران به دلیل اهمیت ورود به بازارهای بین‌المللی و رقابت با رقبای فعال در بازارهای داخلی معطوف به جامعه بین‌المللی شده است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

برائت عجیب متهم فراری پرونده ثامن‌الحجج | مدیرعامل زندان می‌شود

بیا تو مالزی - مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج بر اساس رأی دادگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 15 =

قالب