خانه / اخبار ایران / آنهایی که از میان ما رفتند

آنهایی که از میان ما رفتند

بیا تو مالزی -

در سالی که ساعات پایانی آن را سپری می کنیم ، شخصیت هایی زیادی در حوزه های مختلف(سیاسی ، فرهنگی و هنری ، ورزشی ،  رسانه ، مذهبی و … )از میان ما رفتند . افرادی که  یاد و خاطرشان  همیشه در ذهن مان  خواهد ماند…

برخی از این افراد عبارتند از :

علی اکبر فیض معروف به آیت الله علی مشکینی : (وفات : 8 مرداد 1386)


آیة‌الله‌ علی‌ اکبر فیض‌، معروف‌ به‌ مشکینی‌ در سال‌ 1300 هجری‌ شمسی‌ در روستایی‌ از توابع‌ بلوک‌ مشکین‌ و در میان‌ خانواده‌ای‌ متدین‌ و اهل‌ علم‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ از اهل‌ علم‌ بود و در کسوت‌ روحانیت‌ به‌ تحصیل‌ علم‌ و رتق‌ و فتق‌ امور مردم‌ می‌پرداخت‌. آیة‌الله‌ مشکینی‌ در سالهای‌ عمر خود تاکنون‌ فعالیتهای‌ بسیاری‌ را به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. بسیاری‌ از استادان‌ و علمای‌ امروز از شاگردان‌ معظم‌ له‌ به‌ شمار می‌آیند که‌ در درسهای‌ وی‌ شرکت‌ جدی‌ داشته‌اند. او کتب‌ دورة‌ مقدمات‌ و سطح‌ را بارها تدریس‌ کرده‌ و سالها به‌ تدریس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ اشتغال‌ داشته‌ است‌. همچنین‌ درس‌ تفسیر او از دروس‌ مشهور حوزه‌ علمیه‌ قم‌ بوده‌ است‌.
از فعالیتهای‌ مهم‌ وی‌ در این‌ عرصه‌، تأسیس‌ مؤسسه‌ الهادی‌ است‌ که‌ به‌ چاپ‌ کتب‌ مفید و اسلامی‌ برای‌ سطوح‌ گوناگون‌ جامعه‌ می‌پردازد و مردم‌ را با حقایق‌ و معارف‌ اسلامی‌ آشنا می‌سازد. معظم‌له‌ خود نیز کتابهای‌ فراوانی‌ در زمینه‌های‌ گوناگون‌ علوم‌ اسلامی‌ تألیف‌ و منتشر ساخته‌ است‌.برخی‌ از آنها به‌ شرح‌ زیر است‌:
1ـ اصطلاح‌ الاصول‌ 2ـ مصطلحات‌ الفقه‌ 3ـ الفقه‌ الماثور (دوره‌ فقه‌ به‌ طرزی‌ نوین‌) 4ـ دروس‌ فی‌ الاخلاق‌ (یک‌ دوره‌ اخلاق‌ عربی‌) 5ـازدواج‌ در اسلام‌ 6ـ المنافع‌ العامه‌ (شرح‌ کتاب‌ احیاالموات‌ شرایع‌) 7ـ مفتاح‌ الجنان‌ (کتاب‌ دعا تکمیل‌ مصباح‌ المنیر) 8ـ المواعظ‌ العددیه‌ 9ـ واجب‌ و حرام‌ احکام‌ الزامی‌ (دوره‌ فقه‌) 10ـ قصار الجمل‌ (احادیث‌ کوتاه‌ تحت‌ عناوین‌ لغوی‌ دو جلد) 11ـ ترجمه‌ قرآن‌ کریم‌ به‌ زبان‌ فارسی‌ 12ـ الهدی‌ الی‌ موضوعات‌ نهج‌ البلاغه‌ 13ـ المبسوط‌ (تفسیر سوره‌ آل‌ عمران‌) 14ـ واجبات‌ و محرمات‌ (استقصاء آنچه‌ در شرع‌ واجب‌ و حرام‌ اعتقادی‌ و عملی‌ است‌) 15ـ تفسیر سوره‌ (ص‌) 16ـ بحث‌ تکامل‌ از نظر قرآن‌ 17ـ مسلکنا فی‌ العقائد و الاخلاق‌ و العمل‌ 18ـ زمین‌ و آنچه‌ در آن‌ است‌ 19ـ تقلید چیست‌؟ 20ـ رساله‌ خمس‌ 21ـ حاشیه‌ توضیحی‌ بر کتاب‌ مضاربه‌، عروة‌الوثقی‌ 22ـ نهج‌ البلاغه‌ موضوعی‌ 23ـ تحریرالمواعظ‌ 24ـ تحریرالمعالم‌ 25ـ الرسائل‌ الجدیده‌ 26ـ تلخیص‌ المکاسب‌ (در دست‌ چاپ‌) 27ـ تفسیر روان‌ برای‌ نسل‌ جوان‌ (در دست‌ چاپ‌) 28ـ ترجمه‌ و شرح‌ فارسی‌ سه‌ کتاب‌ مضاربه‌، مزارعه‌ و شرکت‌ در عروة‌ الوثقی‌ (در دست‌ چاپ‌) همچنین‌ از وی‌ مقالات‌ بسیاری‌ در نشریات‌ نورعلم‌، پاسدار اسلام‌ و… و نیز در روزنامه‌ جمهوری‌ اسلامی‌ و… به‌ چاپ‌ رسیده‌ است‌.

زندگی‌ آیة‌الله‌ مشکینی‌ سرشار از مبارزات‌ و تلاشهای‌ سیاسی‌ برای‌ احقاق‌ حکومت‌ اسلامی‌ است‌. او از نخستین‌ افرادی‌ بود که‌ به‌ نهضت‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) پیوست‌. او در جلسات‌ مخفی‌ مبارزان‌ شرکت‌ می‌کرد از این‌ رو حدود چهار ماه‌ در تهران‌ متواری‌ شده‌ بود و سپس‌ ایران‌ را به‌ مقصد عراق‌ ترک‌ کرد. با بازگشت‌ به‌ قم‌ در همان‌ روز اول‌ دستگیر شد و ساواک‌ از او خواسته‌ بود تا 48 ساعت‌ بعد از قم‌ خارج‌ شود. از این‌ رو به‌ مشهد رفت‌ و 15 ماه‌ در آنجا مشغول‌ تدریس‌ شد و بار دیگر به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ آمدو مبارزات‌ را پی‌ گرفت‌؛ اما پس‌ از مدتی‌ به‌ همراه‌ 27 نفر از استادان‌ و فضلای‌ حوزه‌ تبعید شد. از این‌ رو به‌ زادگاه‌ خود رفت‌ ولی‌ پس‌ از سه‌ ماه‌ ساواک‌ او را دستگیر و به‌ ماهان‌ کرمان‌ و گلپایگان‌ تبعید کرد. او پس‌ از دو سال‌ نیز به‌ کاشمر تبعید شد. او در طول‌ دورة‌ تبعید نیز دست‌ از مبارزه‌ برنمی‌داشت‌؛ این‌ گونه‌ بود که‌ ساواک‌ او را به‌ مکان‌ دیگری‌ منتقل‌ می‌کرد. او از اعضای‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ بود و زیر بسیاری‌ از اعلامیه‌های‌ آن‌ را امضاء کرده‌ است‌. با پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌، آیة‌الله‌ مشکینی‌ در مسؤولیتهای‌ گوناگونی‌ به‌ ایفای‌ نقش‌ پرداخت‌ که‌ برخی‌ از آنها به‌ شرح‌ زیر است‌:

ـ عضویت‌ در خبرگان‌ تدوین‌ قانون‌ اساسی‌؛ ـ مسئول‌ گزینش‌ و اعزام‌ قضات‌ با حکم‌ امام‌ (ره‌)؛ ـ ریاست‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌ در هر سه‌ دوره‌؛ ـ امامت‌ جمعه‌ قم‌ با حکم‌ امام‌(ره‌) و رهبر انقلاب‌؛ ـ عضویت‌ در جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌؛ ـ ریاست‌ شورای‌ بازنگری‌ قانون‌ اساسی‌.

آیت الله فاضل لنکرانی : (وفات :  26 خرداد1386)


عالم ربانى و مرجع بزرگ تقلید شیعیان آیت الله العظمى حاج شیخ محمد فاضل لنكرانى در سال 1310 هجرى شمسى در شهر مقدس قم و در خانواده علم و فضیلت و عمل چشم به جهان گشود. پدر ایشان، مرحوم آیت الله حاج شیخ فاضل لنكرانى از علماى صاحب نام و از اساتید بزرگ حوزه علمیه و از معتمدان و مصاحبان آیت الله العظمى بروجردى مرجع بزرگ شیعیان جهان و از اصحاب استفتاء ایشان، و والده مكرمه‌شان از فرزندان سادات معروف مبرقع از طوایف اصیل و پاك و خدوم قم بودند.
پدر بزرگوارشان حضرت آیت الله فاضل لنكرانى یكى از روحانیون جلیل القدر و از محترم ترین بزرگان و اساتید حوزه علمیه قم به شمار مى‌رفت و ارتباط نزدیكى با آیت الله بروجردى داشت و یكى از اصحاب استفتاء ایشان و مورد اعتماد وى بود، همچنین از دوستان امام خمینى(ره)بود. ایشان كه از مهاجران قفقاز بود و سال ها در مشهد مقدس و حوزه علمیه زنجان به تحصیل وتدریس اشتغال داشت، یك سال بعد از آن كه حوزه علمیه قم به دست مرحوم آیت الله حاج شیخ عبدالكریم حایرى یزدى تأسیس شد، وارد حوزه علمیه مقدسه قم گردیده بود.
مرحوم آیت‌الله فاضل لنکرانی متقى در سالهاى دهه 50 در ردیف بزرگان علم و فضیلت و معنویت مورد توجه علما، فضلا و مؤمنین به عنوان یكى از برجسته ترین افرادى كه داراى صلاحیت مرجعیت مى باشند قرار گرفت بطوریكه مراجعات زیادى براى انتشار رساله عملیه به ایشان میشد و بسیارى از علماى صاحبنظر حوزه و شهرستانها ایشان را به عنوان مرجع تقلید بعد از مراجع موجود در آن زمان معرفى میكردند. سوابق درخشان مبارزاتى علیه رژیم طاغوت و حمایت هاى مستمر از نهضت امام خمینى و توجه خاصى كه حضرت امام به ایشان داشتند، بطوریكه در پاسخ تسلیت شهادت آیة الله حاج سید مصطفى خمینى در سال 1356 با عبارت «انشاالله تعالى موفق به خدمت به حوزه‌هاى اسلامى باشید و افاضل از بركات شما بهره مند شوند» اعتماد علمى خود و در سالهاى بعد از پیروزى انقلاب اسلامى با محول نمودن اداره امور حوزه علمیه قم به ایشان به عنوان شخصیتى كه در رأس جامعه مدرسین حوزه علمیه در آن زمان قرار داشت، مراتب اعتماد عملى خود را به ایشان ابراز نمودند، جایگاه ویژه اجتماعى آیة الله العظمى فاضل را نشان میداد كه مكمل جنبه هاى علمى و معنوى ایشان بود.
بعد از رحلت مراجع تقلید طبقه قبل یعنى حضرت امام خمینى و حضرات آیات خوئى، گلپایگانى و اراكى، زمانى كه مسئولیت خطیر مرجعیت برعهده بزرگان دیگرى قرار میگرفت، آیت‌ الله العظمى فاضل لنكرانى به عنوان مرجع تقلید مورد توجه علما و مردم قرار گرفتند.

 آیت الله محمد رضا توسلی : (وفات :  27 بهمن1386)

آیت الله محمدرضاتوسلی درسال 1309 درشهرستان محلا ت دیده به جهان گشود،درسال 1323 واردحوزه علمیه محلا ت ودرسال 1325 واردحوزه علمیه قم شد.

وی ازیاران وهمراهان نزدیك امام درطول نهضت بودو پس ازپیروزی انقلا ب شكوهمنداسلا می به عنوان رئیس دفتربیت امام ، خدمات شایانی ارائه كردند.
حضرات آیات ;سلطانی طباطبایی ;شهیدصدوقی ;شیخ مرتضی حائری ;محمدعلی مجاهدی وامام موسی صدرازجمله اساتیددوره سطح وآیات عظام بروجردی ;امام خمینی وعلا مه اصفهانی ازاساتیدخارج فقه واصول وی درقم بودند. آیت الله توسلی پس ازورودامام (ره) به قم مسئول ملا قاتهای ایشان و ازاعضای ارشددفترامام (ره )بود و مسائل فقهی مقلدان امام را پاسخ می گفت .
 آن عالم جلیل القدردردوران قبل ازانقلا ب در پوشش فروش كتاب علا وه بر توزیع كتب حوزوی وآثار اسلا می اطلا عیه ها ، پیام ها و سخنرانی های حضرت امام خمینی را ازشهرمقدس قم توزیع می كرد. وی باحكم مقام معظم رهبری چنددوره درمجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت داشت. همچنین مرحوم آیت الله توسلی عضویت درشورای بازنگری قانون اساسی ومجلس خبرگان رادركارنامه كاری خوددارد.ازاو سه فرزندپسرو یك دختربه یادگارمانده است .وی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام و در هنگام  ایراد سخنانی در دفاع از بیت امام دچار حمله قلبی شد و درگذشت.

فخرالدین حجازی : (وفات :29  اردیبهشت 1386)


فخرالدین حجازی، نماینده اول مردم تهران در دور اول مجلس شورای اسلامی، متولد سال ‌1308 در شهر سبزوار است. پدرش روحانی بود. وی از شاگردان و همراهان استاد محمدتقی شریعتی پدر بزرگمرد كویری، دكتر علی شریعتی بود. حجازی به همراه دیگر دوستانش در سبزوار هفته نامه ”جلوه حقیقت“ را منتشر كرد و در همان جا علیه شاه و به نفع دكتر مصدق در سال ‌1331 به سهم خود – با وجود محدودیتها و محرومیتهای بسیار- به دفاع از حق پرداخت. وی از مبارزان علیه كودتای ‌28 مرداد بود كه پس از كودتا به دلیل مخالفت با آن، به سبزوار آمد و مدتی به حال تبعید در رشت به سر برد. فخرالین حجازی سه فرزند دارد؛ یك پسر و دو دختر كه هیچ‌ یك از آنها بر خلاف مشی پدر در جوانی و میانسالی در فعالیتهای سیاسی شركت ندارند. وی پس از اخذ لیسانس ادبیات، از سوی وزارت آموزش عالی رژیم گذشته برای تدریس فلسفه و ادبیات در دانشگاه‌ها دعوت شد، اما پس از مدتی به خاطر سخنرانی‌های سیاسی‌اش، از تدریس و سخنرانی منع شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اولین انتخابات مجلس كه بزرگان بسیاری در آن شركت داشتند و حدود دو میلیون سیصد هزار نفر در آن شركت كردند، با كسب بیش از یك میلیون و پانصد هزار رای بیشترین آرای مردم تهران را از آن خود كرد و به عنوان منتخب اول مردم تهران به مجلس راه یافت. وی در مجالس دوم و سوم شورای اسلامی نیز حضوری موثر داشت. حجازی با وجود اینكه خاطرات ناگفته بسیاری از قبل و پس از پیروزی انقلاب در سینه داشت، متاسفانه به خاطر ضعف جسمی و كهولت سن، قادر به بیان تمام آنها نبود، گرچه در دوران بیماری نیز تمام تحولات عرصه سیاسی را دنبال می‌كرد. در بهمن ماه سال 1382 به استاد فخرالدین حجازی نشان درجه‌ی دو تعلیم و تربیت اعطا شد. استاد حجازی كه نطق‌های آتشینش در دوره نمایندگی در یاد و خاطره همه یاران انقلاب جاویدان است پس از تحمل سال‌ها بیماری دار فانی را وداع گفت.

سید جعفر شهیدی : (وفات :  23 دی1386)


او در سال 1297 در خانواده ای مذهبی در بروجرد به دنیا آمد و تحصیلات عمومی خود را همانجا و در کنار خانواده اش گذراند. وی چند سالی را در عوالم طلبگی در قم سپری و محضر آیت‌الله بروجردی و بسیاری از مراجع و بزرگان دینی را درك كرده بود. برخورد با شادروان محمد معین باب آشنائی و معرفی وی را به حضور استاد علامه، مرحوم دهخدا فراهم كرد و بعد از تشكیل سازمان لغت‌نامه دهخدا، معاونت سازمان رابه‌عهده گرفت. اخذ درجه دكتری با امتیاز والا و استادی دانشكده ادبیات در فاصله سال‌های 1340 به بعد جزو مرحله دوم زندگانی استاد شهیدی بود. بعد از مرگ مرحوم معین، شهیدی مسئولیت اداره سازمان لغت نامه دهخدا را بر عهده گرفت. او در زمینه های ادب عرب و فارسی استادی بنام بود و درك محضر و مجالست با استادانی نظیر بدیع الزمان فروزانفر، دهخدا، جلال همائی و محمد معین اعتبار علمی و معنوی او را دو چندان كرد. تألیفات و مقالات علمی و ادبی این استاد بزرگ فراوان است كه از جمله آنان می‌شود به این آثار اشاره كرد: زندگینامه ابوذر غفاری، انقلاب بزرگ، زندگی حضرت سجاد (ع)، زندگانی حضرت فاطمه (س)، زینب (س) شیرزن كربلا، محدودیت در اسلام، جنایتكاران چه می‌اندیشند، تصحیح و حاشیه بر كتاب دره نادره، میرزا محمد خان استر آبادی كه از نثرهای مصنوع متكلف است و تعلیقات شهیدی بر آن و بررسی دقائق و مشكلات تنها با خامه قدرتمند وی توانست مقبولیت عامه پیدا كند. شهیدی تا پیش از بیماری‌اش در مقطع دكتری ادبیات فارسی چند ساعتی را به افاضه علمی مشغول بود و بقیه اوقات را در سازمان لغت‌نامه دهخدا به نظارت و مدیریت سپری می‌كرد. از جمله افتخارات این استاد فقید می توان به دریافت درجه استادی افتخاری از دانشگاه پكن در سال1373،ریاست افتخاری انجمن بین المللی استادان زبان و ادبیات فارسی، انتخاب به عنوان استاد ممتاز از دانشگاه تهران و دریافت نشان درجه یك علمی از ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در تاریخ در سال 1374 اشاره کرد.وی همچنین در سال ۱۳۸۵ خورشیدی به خاطر نگارش کتاب تاریخ تحلیلی اسلام برندهٔ جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی شد. ترجمه‌ی شیوای نهج‌البلاغه،از جمله ماندگارترین آثار سیدجعفر شهیدی است. دكتر سیدجعفر شهیدی با داشتن بیش از 15 كتاب ارزنده و تالیف حدود 120 مقاله از شاخص ترین تاریخ‌نگاران مذهبی معاصر ایران است.

 

قیصر امین پور 🙁 وفات : 7 آبان 1386)


قیصر امین‌پور دوم اردیبهشت‌ماه سال 1338 در گتوند خوزستان متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در زداگاهش گذراند و دوره‌ی راهنمایی و دبیرستان را در دزفول سپری كرد. سال 1357 در رشته‌ی دامپزشكی دانشگاه تهران پذیرفته شد؛ ‌اما یك سال بعد، از این رشته انصراف داد و به دانشكده‌ی علوم اجتماعی همین دانشگاه رفت. در همان سال در شكل‌گیری حلقه‌ی هنر و اندیشه‌ی اسلامی با افرادی چون سیدحسن ‌حسینی، سلمان هراتی، محسن مخملباف، حسام‌الدین سراج، محمدعلی محمدی، یوسفعلی میرشكاك، حسین خسروجردی و… همكاری داشت (گروهی كه بنیانگذاران جوان حوزه‌ی هنری نام گرفتند و بعدترها چهره‌هایی چون سهیل محمودی، ساعد باقری، محمدرضا عبدالملكیان، عبدالجبار كاكایی، فاطمه راكعی و علیرضا قزوه نیز به آنان پیوستند). البته هشت سال بعد یعنی در سال 1366، به‌همراه بسیاری از هم‌دوره‌یی‌هایش، از حوزه‌ی هنری خارج شد. از دیگر نهادهایی كه قیصر امین‌پور در شكل‌گیری آن‌ها نقش داشت، به تشكیل دفتر شعر جوان در سال 1368 می‌توان اشاره كرد. او در سال 1363 مجددا رشته‌ی تحصیلی خود را تغییر داد و در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران به تحصیل مشغول شد؛ تا این‌كه در سال 1369 تحصیل در دوره‌ی دكتری این رشته را آغاز كرد و دفاع از رساله‌ی پایان‌نامه‌اش ـ با راهنمایی دكتر محمدرضا شفیعی كدكنی و همكاری دكتر اسماعیل حاكمی و دكتر تقی پورنامداریان ـ با عنوان "سنت‌ و نوآوری در شعر معاصر" در سال 1376 انجام شد. دكتر امین‌پور كه تجربه‌ی تدریس در مقطع راهنمایی را در فاصله‌ی سال‌های 1360 تا 1362 در كارنامه‌ی خود داشت، از سال 1367 نیز به تدریس در دانشگاه الزهرا (س) پرداخت. اما شروع تدریس او در دانشگاه تهران به سال 1370 برمی‌گردد. امین‌پور مدتی نیز به فعالیت‌های مطبوعاتی اشتغال داشت.ازآثار او می توان به «دستور زبان عشق» (1386)، «تنفس صبح» و «در كوچه‌ی آفتاب» (1363)، «آینه‌های ناگهان» (1372) و «گل‌ها همه آفتابگردانند» (1380) از مجموعه‌های شعر این شاعر برای بزرگسالان ،«گزینه‌ی اشعار» (1378 ) و همچنین «توفان در پرانتز» (نثر ادبی) و «منظومه‌ی ظهر روز دهم» (برای نوجوانان) (1365)، «مثل چشمه، مثل رود» (برای نوجوانان) (1368)، «بی‌بال پریدن» (نثر ادبی برای نوجوانان) و «گفت‌وگوهای بی‌گفت‌وگو» (1370)، «به‌قول پرستو» (برای نوجوانان) (1375)، و «سنت و نوآوری در شعر معاصر» (1383) اشاره کرد. این شاعر و استاد دانشگاه حدود ساعت 3 بامداد امروز سه‌شنبه هشتم آبان‌ماه در حالی‌كه چندماهی بود 48ساله شده بود، پس از تحمل سال‌ها درد و بیماری بر اثر ایست قلبی درگذشت.

 حاج قربان سلیمانی : (وفات :  30 بهمن1386)

قربان سلیمانی معروف به حاج قربان پیشکسوت دوتار نواز ایران در سال 1299 در روستای علی‌آباد قوچان به دنیا آمد.او از کودکی به دو تار نوازی علاقه داشت و افتخارات زیادی در عرصه‌های داخلی وخارجی به دست آورد که کسب مقام اول جشنواره موسیقی لیون فرانسه، احراز مقام ستاره جشنواره اوینیون فرانسه، اجرای ده‌ها دوتار نوازی در کنسرت‌های موسیقی کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکا از آن جمله است.قربان سلیمانی در داخل کشور هم مقام‌های برتر جشنواره موسیقی فجر ایران بین سال‌های 69 تا 71 را به دست آورد و 12 دوره متوالی داور ثابت جشنواره‌های موسیقی مقامی کشور بود.این نوازنده چیره‌دست خراسانی از دست سیدمحمدخاتمی رییس جمهوری وقت نشان درجه 2 فرهنگ و هنر دولتی دریافت کرده بود.قوت در پنجه و انگشت‌گذاری شفاف از جمله ویژگی‌های بارز حاج قربان سلیمانی بود.حاج قربان درسال 1385 با اهدای دو تارش به پسرش علیرضا سلیمانی با موسیقی وداع کرد.قربان سلیمانی استاد پیشكسوت موسیقی مقامی خراسانی یكشنبه 30 دی 1386در سن 87 سالگی در قوچان دارفانی را وداع گفت.

 احمد بورقانی : (وفات :  13 بهمن1386)

. بورقانی از جمله شخصیت های اصلاح طلب بود که تلاش های زیادی را برای تحقق شعارهای اصلاح طلبانه از خود نشان داد. وی در مجلس ششم علاوه بر کارپرداز فرهنگی، سخنگویی هیات رئیسه را هم برعهده داشت. احمد بورقانی پیش از انتخابات مجلس ششم مدتی هم در سمت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد به خدمت مشغول بود. دوره مسوولیت بورقانی به عنوان معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد به عنوان دوره رونق مطبوعات روشنفکری و انتقادی شناخته می شود.
بورقانی که اولین معاون مطبوعاتی پس از انتخاب خاتمی به ریاست جمهوری در سال ۷۶ بود، تلاش بسیاری کرد تا نگرشی تازه درباره مطبوعات که مبتنی بر مدارا و تحمل و انتقاد بود بر فضای تصمیم گیری رسمی کشور حاکم شود. بورقانی که زمانی را هم در خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی – ایرنا- مشغول به کار بود، قلم شیوایی داشت و بعدها از توانایی نگارش خود استفاده زیادی برد و بسیاری از بیانیه ها و نامه های منتشر شده از سوی اصلاح طلبان را به نگارش درآورد. وی مدت ۱۳ سال مسوولیت دفتر ایرنا در امریکا را برعهده داشت.
وی که متولد ۱۳۳۸ بود، همیشه سعی داشت میان روزنامه نگاران و اصحاب رسانه به ایفای نقش بپردازد و معضلات و مشکلات آنان را حل کند. چنانچه در سمت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد و بعدها کارپردازی فرهنگی مجلس تاثیر زیادی را بر تقویت موقعیت رسانه های ایران برجای گذاشت. وی که از عارضه قلبی رنج می برد ناگهان دچار ایست قلبی شد و درگذشت

 سید مهران قاسمی : (وفات : 17 دی 1386)

سید مهران قاسمی دبیر سرویس بین الملل روزنامه اعتماد ملی که در راه اندازی این روزنامه نقش موثری داشت، سابقه فعالیت در روزنامه‌های شرق، اعتماد ملی، اعتماد، هفته‌نامه شهروند امروز ، یاس نو، توسعه و وقایع اتفاقیه… را در کارنامه خود دارد .از این مرحوم کتابی تحت عنوان "کیمیا خاتون؛ دختر رومی" منتشر شده است و ترجمه کتابی دیگر درباره موضوع فلسطین در دست انتشار است . همچنین به دنبال امتناع از تدفین پیكر سید مهران قاسمی در قطعه‌ی هنرمندان و نویسندگان و بنا بر درخواست اهالی رسانه از رییس كمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، قرار شد تا قطعه‌ای به نام اصحاب رسانه در بهشت زهرا(س) ایجاد شود كه پیكر آن مرحوم به عنوان نخستین میهمان در این قطعه آرام گرفت. وی فرزند سید هادی قاسمی  از خانوادهای سرشناس و سادات تربت حیدریه و متولد   ۱۳۵۶ در بوشهراست.


 آیدین نیکخواه بهرامی : (وفات :  7 دی1386)

آیدین نیكخواه بهرامی بسكتبالیست ملی پوش ایران بر اثر سانحه رانندگی چشم از جهان فرو بست. بازیكن تیم بسكتبال صباباتری تهران همراه با نامزدش در مسیر جاده تهران چالوس با خودروی شخصی‌اش بر اثر برخورد با گارد كنار جاده ، دچار سانحه شد و هردو در دم جان باختند. نیكخواه بهرامی" از سن ‪ ۱۶سالگی تا كنون در تیم‌های بسكتبال نوجوانان، جوانان و تیم ملی حضور داشت ودر تابستان امسال به همراه تیم ملی در مسابقات جام ملت‌های ‪ ۲۰۰۷آسیا كه در ژاپن برگزار شد، توانست سهمیه المپیك را برای بسكتبال كشورمان دریافت كند. آیدین در شش سال گذشته در عضویت تیم بسكتبال صبا باتری قرار داشت و با این تیم به موفقیت‌های بزرگی از جمله قهرمانی در لیگ برتر باشگاه‌های كشور و قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا دست یافت . وی با عضویت در تیم ملی، عنوان نایب قهرمانی در مسابقات "ویلیام جونز " در تایوان را نیز كسب كرده بود. آیدین نیكخواه بهرامی" ‪ ۲۶ساله برادر "صمد نیكخواه بهرامی" از اعضای تیم ملی بسكتبال كشورمان بود .

روحشان شاد  و یادشان گرامی باد.

سال نو را نیز به تمامی  دوستان  تبریک می گویم و امیدوارم سال نو ، سال زیبا و بهتری برایتان باشد

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

برائت عجیب متهم فراری پرونده ثامن‌الحجج | مدیرعامل زندان می‌شود

بیا تو مالزی - مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج بر اساس رأی دادگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 2 =

قالب