خانه / اخبار مالزی / آیین ویژه دومین شب از لیالی قدر در پایتخت مالزی برگزار شد

آیین ویژه دومین شب از لیالی قدر در پایتخت مالزی برگزار شد

بیا تو مالزی -

ایرانیان مقیم مالزی شامگاه شنبه مصادف با شب شهادت مولای متقیان حضرت علی ابن ابیطالب (ع) آیین دومین شب از لیالی قدر را برگزار کردند…به گزارش ایرنا، در این آیین معنوی که با حضور بیش از یکهزار و 500 نفر از شیفتگان و ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت در تالار دیوان احمد رزالی شهر کوالالامپور برگزار شد، ایرنیان مقیم مالزی پس از برپایی نماز جماعت به برگزاری آیینهای ویژه این شب ازجمله قرائت دعای جوشن کبیر، سخنرانی و نوحه سرایی و آیین برسرنهادن قرآن کریم پرداختند.

سخنران این مراسم در ادامه سلسله مباحث شبهای گذشته در باب عشق الهی اظهارداشت: واژه عشق در وجود ذات اقدس باریتعالی به معنای واقعی آن متبلور بوده و در واقع خداوند متعال، خود نخستین عاشق در عالم است.

حجت الاسلام والمسلمین "رضا حاجی ابراهیم" بااستناد به اشعار عرفانی حافظ و مولوی ادامه داد: خداوند ابتدا عاشق خود و به تبع اسماء الحسنا به جلوه های خودش که انسانها باشند عشق می ورزد و ابعاد این عشق برای انسانها غیرقابل تصور است.

وی اضافه کرد: انسانها نیز باتوجه به آنکه به فرموده باریتعالی در قرآن کریم جایگاه خلیفه اللهی بر روی زمین دارند، اوج هنر آنان در عشق ورزیدن به خالق خود و محبان و اولیای خدا خلاصه می شود.

حاجی ابراهیم در خصوص فلسفه خلقت انسانها نیز با استناد به آیات قرآنی اظهارداشت: انسانها خلق شده اند که آزادانه و با انتخاب صحیح به مقام عبودیت و بندگی برسند.

وی با بیان تفاوت میان واژه عبادت و عبودیت، عبادت را تنها مجموعه کوچکی از اعمال خاص دانست که ذاتا جزو وظایف عبادی آنان منظور شده اما عبودیت، مفهومی است که همه اعمال انسان اعم از عبادات و سایر رفتارها و اعمال انسان را در راستای بندگی واقعی شامل می شود.

خطیب این آیین، ارکان معرفت، نیت، سنت و اهمیت را چهار رکن و مرحله اساسی در راه رسیدن به عبودیت و بندگی ذات اقدس باریتعالی برشمرد و در همین راستا، لیالی قدر را ازجمله فرصتهای مغتنم در زندگی انسان برای طی این مراحل در راه رسیدن به عبودیت الهی توصیف کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با استناد به آیات و روایات به بررسی مساله ولایت حضرت علی علیه السلام و جایگاه و شخصیت ارزنده و والای آن امام همام پرداخت.
در ادامه این آیین شیعیان علی و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت در فضایی معنوی و آکنده از غم و اندوه، در رثای شهادت نخستین اختر تابناک امامت و ولایت، حضرت علی ابن ابیطالب (ع) به عزاداری و سینه زنی پرداخته و اشک ماتم ریختند.

ازجمله جلوه های این آیین پرشکوه، حضور شمار قابل ملاحظه ای اتباع خارجی از کشورهای مالزی، پاکستان، افغانستان و بنگلادش بود که فضای معنوی خاصی به این محفل بخشیده بود.

پذیرایی از حاضران و پخش نذورات بسیار در جمع عزاداران علوی از دیگر جلوه های خاص این محفل بود که فضایی مشابه شیوه برگزاری آیینهای این شبهای گرانقدر در داخل کشورمان را در اذهان حاضران متبادر می ساخت.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 7 =

قالب