دوشنبه , 27 خرداد 1398
خانه / اخبار جهان / اجلاس مهم «بالی» برای نجات زمین

اجلاس مهم «بالی» برای نجات زمین

بیا تو مالزی -

یكی از مهمترین چالش‌های این اجلاس، تقسیم عادلانه میزان تولید گازهای گلخانه‌ای ناشی از سوخت‌های فسیلی بین كشورهای ثروتمند و فقیر به سردمداری چین و هند است. بوش كه پروتكل كیوتو را تهدیدی برای رشد اقتصادی آمریكا می‌دانست، با آن مخالف و بر این باور بود كه این پروتكل به طرزی ناعادلانه، كشورهای فقیر را استثنا كرده است…
اجلاس جزیره «بالی» اندونزی با حضور 190 شركت از روز دوشنبه آغاز می‌شود تا با بازسازی تصور شكننده قدیمی، نشان دهد كه مبارزه با گرم شدن زمین، نیاز به همكاری همه كشورهای جهان برای ایجاد معاهده‌ای از سال 2009 دارد.

به گزارش سرویس بین‌الملل «تابناك»، به نقل از «رویترز»، مذاكرات این اجلاس كه از سوم دسامبر آغاز شده و تا چهاردهم این ماه ادامه خواهد داشت، با حضور حدود ده هزار هیأت نمایندگی برای ایجاد یك معاهده بین‌المللی از سال 2009 خواهد بود تا همه كشورها، از جمله آمریكا و چین را كه هم‌اكنون خارج از پروتكل «كیوتو» هستند، شامل شود.

این در حالی است كه تاكنون، تنها 36 كشور پیشرفته، عضو پروتكل كیوتو هستند كه تا سال 2012 اعتبار خواهد داشت. این اجلاس در حالی برگزار می‌شود كه سازمان ملل نیز در گزارش اخیر خود، به شدت درباره موج‌های جدید از گرما، بارش‌های سنگین و بالا آمدن سطح آب دریاها هشدار داده بود.
یكی از مهمترین چالش‌های این اجلاس، تقسیم عادلانه میزان تولید گازهای گلخانه‌ای ناشی از سوخت‌های فسیلی بین كشورهای ثروتمند و فقیر به سردمداری چین و هند است.

برخی از كارشناسان بر این باورند به همان اندازه كه توافق هست، اختلاف نیز هست و همین كار را سخت‌تر كرده است؛ برخی كشورها، خواستار حذف بیشتر تولید گازهای گلخانه‌ای هستند و برخی دیگر، به حفظ تعهدات كنونی معتقد بوده و دیگران نیز خواهان امتیازاتی برای پیوستن به آن هستند.

بنا بر این گزارش، تصمیم آمریكا برای حضور در جمع كشورهای عضو این قواعد از سال 2012 به بعد، با حضور در این كنفرانس، امید به ایجاد توافق را برای كشورها زیاد كرد. بوش كه پروتكل كیوتو را تهدیدی برای رشد اقتصادی آمریكا می‌دانست، با آن مخالف و بر این باور بود كه این پروتكل به طرزی ناعادلانه، كشورهای فقیر را استثنا كرده است.
«پائولا دوبریانسكی»، معاون وزیر امور خارجه آمریكا برای دمكراسی و امور جهانی گفت: «ما خواهان توافق‌نظر با دیگران و با آغاز مذاكرات هستیم و می‌خواهیم «بالی» الگو باشد؛ ما با انعطاف بسیار به بالی خواهیم رفت.»

سازمان ملل متحد به دنبال تصویب قواعد جدید برای تصویب در این سازمان برای سال 2009 و پس از دوران ریاست‌جمهوری بوش در كپنهاگ دانمارك است و بسیاری از كشورها، در انتظار روی كار آمدن رئیس‌جمهوری بعدی آمریكا و تضمین تعهد آمریكا نسبت به این زمینه هستند.
مقامات ارشد پكن هم هفته گذشته اعلام كردند: در صورت همكاری غرب برای تقسیم تكنولوژی برای بهبود وضعیت مصرف انرژی در این كشور، تلاش كرده‌اند تا كارایی مصرف انرژی در چین را بهبود داده و در نتیجه، بتوانند تولید گازهای گلخانه‌ای را پایین بیاورند.

همچنین كشورهای ثروتمند، خواستار این هستند تا كشورهای در حال توسعه، دست‌كم به افزایش تولیدات مضر خود نپردازند. چین نیز می‌خواهد تا یك نیروگاه زغال سنگی دیگر را راه‌اندازی كند كه در این صورت، در تولید گازهای گلخانه‌ای در كنار آمریكا به عنوان بزرگترین تولیدكننده قرار خواهد گرفت.

گفتنی است، در روزهای پایانی اجلاس بالی، وزرای محیط زیست از سراسر جهان در كنار وزرای بازرگانی و مالی كشورها در آن حضور خواهند یافت. كشورهای در حال توسعه، خواستار ایجاد سیستمی برای كمك به كاهش سرعت نابودی جنگل‌ها هستند، چرا كه درخت‌ها زمانی كه كامل رشد كنند، یكی از مهمترین عوامل كاهش میزان كربن در جو زمین هستند.

اعتبار پروتكل كیوتو در سال 2012 به پایان خواهد رسید، اما سازمان ملل متحد اعلام كرده كه نیاز به قواعدی جدید در این زمینه است تا از سال 2009 اجرا شود و همچنین سیستم‌های حقوقی داخلی كشورها، زمان لازم برای عملی كردن آن را تا سال 2012 داشته باشند.
گفتنی است،‌ پروتكل كیوتو در 11 دسامبر 2007 و در ژاپن تصویب شده بود.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

ترامپ پرداخت حق السکوت به بازیگر پورن از محل بودجه انتخابات را رد کرد

بیا تو مالزی - دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پرداخت حق السکوت به استورمی دانیلز، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =

قالب