چهارشنبه , 2 مهر 1399
خانه / اخبار مالزی / اجلاس وحدت اسلامی در مالزی برگزار شد

اجلاس وحدت اسلامی در مالزی برگزار شد

بیا تو مالزی - این اجلاس ، به طور مشترک با مرکز گفتگوی تمدن های دانشگاه یو.ام برگزار شد . در این همایش اساتید و روشنفکران ایرانی و مالزیائی حضور داشتند و به ایراد سخن و بحث پیرامون محور های اجلاس پرداختند.

از ایران آیت الله محمد علی تسخیری ، دبیر کل مجمع التقریب بین المذاهب الاسلامی ، دکتر علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی ( فرزند علامه شهید مرتضی مطهری ) ، حجت الاسلام و المسلمین محمد باقر انصاری ( رئیس سابق مرکز اسلامی هامبورگ ) ، دکتر محمد حسن تبرائیان ( استاد دانشگاه و معاون بین الملل مجمع التقریب ) ، و دکتر رسائی ( نماینده مجلس شورای اسلامی ) حضور داشتند.

این هیئت به دعوت رایزنی فرهنگی ایران در مالزی ، دوشنبه 15 دسامبر 2008 (25 آذر 87) برای شرکت در " اجلاس وحدت اسلامی " وارد کوالالامپور شد .

در این اجلاس علاوه بر هیئت ایرانی ، حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن واحدی (رایزن فرهنگی ایران) ، پرفسور عثمان بکر (روشن فکر برجسته و شهیر مالزیائی) ، پرفسور امین جلال الدین (معاون دانشگاه یو.ام) ، خانم پروفسور عزیزان (رئیس مرکز گفتگوی تمدن های دانشگاه یو.ام) ، پرفسور کریم داگلاس کرو (رئیس بنیاد اسلامی مالزی) به ایراد سخن پرداختند .

اندیشمندان اسلامی ایران و مالزی در این نشست مشترك بر ضرورت " تقریب مذاهب اسلامی " تاكید كردند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن واحدی رایزن فرهنگی ایران در ابتدای این اجلاس در سخنانی به تحلیل عوامل انحطاط مسلمانان پرداخت.

وی فقدان رهبران باكفایت در کشورهای اسلامی ، فقدان تشكل ها و سازمانهای موثر غیردولتی ، فقدان روشنفكران اصیل و جریانهای روشنفكری ، وجود افراد متعصب ، عوام و كم معلومات در مراكز تصمیم گیری مسلمین و وجود نزاع های بی مورد و بی حاصل در بین مسلمانان را از جمله عوامل درونی انحطاط مسلمانان برشمرد .

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی همچنین از جمله عوامل بیرونی انحطاط مسلمانان را جنگهای مستقیم و غیر مستقیم تحمیل شده بر جوامع اسلامی ، استعمار و نفوذ قدرتهای استعماری غربی ، حاكمیت عوامل محلی قدرتهای استعماری ، سلطه استبداد و حكام جاهل و دیكتاتور و وجود دسیسه های شیطانی تفرقه افکنانه دشمنان اسلام برشمرد. وی با اشاره به تاكید امام خمینی (ره) بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران بر وحدت اسلامی و حمایت علمای بزرگ جهان اسلام همچون شیخ شلتوت از نهضت اسلامی ایران بر ضرورت ادامه دادن این خط از سوی مسلمانان جهان تاكید كرد .

در ادامه این اجلاس ، آیت الله تسخیری دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی ، با تاكید بر عقلانیت به عنوان یكی از راه های موثر برای تقریب بین مذاهب اسلامی به تشریح موضوع عقلانیت پرداخت. این عالم اسلامی تاكید بر مساله شورا و عدالت را از جمله راههای عقلانی مطلوب برای رسیدن به وحدت اسلامی ذكر كرد . آیت الله تسخیری همچنین با بیان این كه هم اینك حدود سه چهارم اعضای مجمع عمومی مجمع التقریب را برادران اهل سنت تشکیل می دهند ، برنقش مجمع تقریب مذاهب اسلامی ، برای نزدیك كردن علمای جهان اسلام تاكید كرد .

دكتر محمد حسن تبراییان استاد دانشگاه و معاون بین الملل مجمع التقریب از دیگر سخنرانان این نشست بود كه در سخنان خود به بیان استراتژی تقریب بین مذاهب اسلامی و موانع پیش روی آن پرداخت. وی هجمه فرهنگی غرب را از موانع اصلی تحقق وحدت اسلامی برشمرد و با اشاره به این كه امت اسلامی امت واحد است بر ضرورت تلاش مسلمانان برای رسیدن به وحدت اسلامی و قطع نفوذ بیگانگان تاكید كرد.

دكتر علی مطهری نیز در سخنان خود اظهار داشت: وحدت اسلامی ، ایجاد یك مذهب جدید با تاكید بر مشتركات یا انتخاب یك مذهب خاص نیست ، بلكه مقصود از وحدت اسلامی این است كه با تكیه بر مشتركات خودمان در برابر دشمن مشترك بایستیم .این استاد دانشگاه و نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین خواستار تشكیل جبهه واحد امت اسلامی در برابر دشمنان ، ضمن حفظ شیوه گفتگوی بین مذاهب شد .

دكتر مطهری با بیان اینكه امام علی علیه السلام به رغم این كه خلافت را حق خود می دانست برای وحدت امت اسلامی سكوت نمود ، امیرمومنان را نمونه عالی تاریخ صدر اسلام در جهت نیل به تحقق وحدت اسلامی برشمرد .وی همچنین تعصب نژادی شامل تاكید بر نژاد عربی ، تركی یا فارسی را یك مانع عمده در برابر نیل به تحقق وحدت اسلامی دانست كه بر خلاف آموزه های پیامبر اكرم (ص) نیز می باشد . دكتر مطهری همچنین سلطه و تحمیل فرهنگ غربی و آمریكایی بر جوامع اسلامی را از جمله راههای ایجاد تفرقه بین مسلمانان برشمرد و تغییر الفبای عربی به لاتین در برخی كشورها و نیز تغییر متون كتب درسی مدارس افغانستان پس از اشغال این كشور را از مصادیق این هجمه فرهنگی معرفی كرد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد باقر انصاری دیگر سخنران این نشست بود كه طی سخنانی با تاكید بر این كه امت اسلامی یك امت واحده است خواستار توجه به مشتركات دین اسلام در مذاهب اسلامی ، از جمله مساله توحید، معاد، نبوت و احكام اسلامی مشترك مانند روزه ، نماز، حج وزكات شد . وی همچنین تكفیر و تفسیق مذاهب توسط برخی از مفتیان مذاهب را مورد نکوهش قرار داد .

در این اجلاس اندیشمندان مالزیایی نیز به ارایه دید گاههای خود درمورد تقریب مذاهب اسلامی پرداختند. اندیشمندان مالزیایی دراین نشست با تاكید بر توجه به مشتركات مذاهب به عنوان پایه ای برای تقریب و وحدت اسلامی خواستار احترام مذاهب به یكدیگر و پرهیز از تفسیق و تكفیر مذاهب اسلامی شدند .

گفتنی است در پایان این اجلاس ، حجت الاسلام محمد حسن واحدی رایزن فرهنگی ایران ، به جمع بندی مطالب مطرح شده در اجلاس پرداخت و آن را در ده بند برشمرد که به شرح زیر است :

یك . مشتركات مذاهب اسلامی بسیار می باشد و موارد اختلافی بسیار كم ، فلذا باید با مذاكره و گفتگو ، نقاط مشترك را تقویت و نقاط افتراق را كم رنگ نمائیم .

دو. یكی از علل انحطاط مسلمانان وجود تفرقه بین ملل اسلامی است. ایجاد این اختلافات ناشی از جهل و تعصب است.

سه . متفكرین بزرگ اسلامی ، جملگی قائل به تقریب مذاهب اسلامی هستند كه با استناد به قرآن و سنت به آن رسیده اند .

چهار. از راههای اصلی پیشرفت ملل اسلامی ایجاد " امت واحده " است تا نیروها متمركز و سازماندهی شوند و زمینه رشد آن ها فراهم گردد.

پنچ . تمرکز روی دشمن مشترك برای جهان اسلام ، می تواند در ایجاد وحدت امت در جهان اسلام موثر باشد.

شش .تاكید بر تشكیل جبهه متحد جهان اسلام كه می تواند نقش موثری در سرنوشت مسلمین ایفا كند .

هفت . در تاریخ معاصر از " دارالتقریب قاهره " تا " مجمع التقریب تهران " ، " استراتژی واحد تقریب مذاهب" ادامه داشته و دارد.

هشت . تاكید بر ضرورت اشاعه و نشر فرهنگ تقریب مذاهب اسلامی در بین مجامع علمی و جوامع دانشگاهی .

نه . تاكید بر حفظ احترام بزرگان و علمای اسلام از صدر اسلام تا كنون.

ده . تاكید بر حفظ احترام مقدسات مسلمانان از همه فرق اسلامی .

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب