شنبه , 4 خرداد 1398
خانه / اخبار مالزی / اجلاس کارشناسان ارشد گروه دی هشت در مالزی اغاز به کار کرد

اجلاس کارشناسان ارشد گروه دی هشت در مالزی اغاز به کار کرد

بیا تو مالزی -

بیست و هفتمین اجلاس کارشناسان ارشد گروه کشورهای اسلامی در حال توسعه (دی هشت) امروز با حضور نمایندگان کشورهای عضو در کوالالامپور پاییتخت مالزی اغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار صداوسیما از کوالالامپور؛ توسعه تجارت و همکاریهای مالی موضوع اصلی نشست است و نمایندگان کشورهای عضو دراین اجلاس راهکارهای اجرای نقشه راه دی هشت را که درنشست پارسال سران گروه دی هشت به تصویب رسیده بود بررسی خواهند کرد.
همچنین پیشنهادهای مطرح شده در این نشست به مجمع وزیران امورخارجه دی هشت ارائه خواهدشد.
وزیران امورخارجه گروه دی هشت روز دوشنبه یازدهم آبان درکوالالامپور گردهم خواهند امد و در باره چگونگی گسترش همکاریهای اقتصادی و تجاری میان اعضای دی هشت و راهکارهای اجرایی شدن مصوبات سران دی هشت گفتگو می کنند.
“منوچهر متکی” وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در صدر هیاتی در دوازدهمین مجمع وزیران امور خارجه دی هشت در کوالالامپور شرکت می کند.
گروه دی هشت در نشست قبلی خود پیمان تجارت آزاد را به منظور کاهش تعرفه های گمرکی و تسهیل تجارت تصویب کرده بود.
کشورهای اسلامی در حال توسعه موسوم به دی هشت سیزده سال قبل با مشارکت ترکیه ، جمهوری اسلامی ایران ، مصر، مالزی، اندونزی، نیجریه، بنگلادش و پاکستان و به منظور ارتقای جایگاه کشورهای عضو در اقتصاد جهانی، ایجاد فرصتهای تجاری و بهبود وضع زندگی مردم این کشورها تشکیل شد.
کشورهای عضو گروه دی هشت توسعه مناسبات و همکاریها در بخشهای صنعت،کشاورزی و مبارزه با فقر را جزو اهداف خود اعلام کردند.
گروه دی هشت با نهصدوپنجاه میلیون نفر جمعیت، چهارصد میلیون نیروی کار فعال و فرصت های عظیم سرمایه گذاری ، برای افزایش همکاریها و بهبود اوضاع اقتصادی اعضا ، شرایط مطلوبی در اختیار دارد.
میزان مبادلات تجاری میان اعضای دی هشت بیش از یک میلیاد دلار است و کشورهای عضو رشد پنج درصدی این مبادلات در سال را هدف گذاری کرده اند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − پنج =

قالب