خانه / اخبار ایران / احتمالی دیگر درمرگ دلفین‌ها

احتمالی دیگر درمرگ دلفین‌ها

بیا تو مالزی -

درگفت‌و‌گوی ایسنا با رییس سازمان شیلات عنوان شد: استفاده امریكایی‌ها ازدلفین‌ها برای ردیابی و انجام كارهای آزمایشگاهی در خلیج‌فارس…

رییس سازمان شیلات كشور با رد عامل صید در مرگ و میر اخیر دلفین‌ها در جنوب كشور گفت: احتمال می‌دهیم علت این مرگ و میر، آلودگی‌های آب، انتشار امواج كشتی‌های جنگی و زیردریایی‌ها و یا نوعی بیماریهای ویروسی باشد.

دكتر شعبانعلی نظامی در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حاشیه جلسه تشكیل كارگروه تخصصی و مدیریتی و گشت دریایی بررسی علل مرگ و میر دلفین‌ها در سواحل جنوبی كشور با اشاره به اینكه نمونه نخستین سری دلفین‌های تلف شده در مهرماه سال جاری به دلیل فساد قابل تجزیه و تحلیل نبوده است افزود: اما نمونه‌های جدید برای بررسی به آزمایشگاه‌های مرجع ارسال شده است.

وی محل صید كشتی‌های پرساینر را 40 مایل دورتر از سواحل عنوان كرد و گفت: عمق آب برای تورهای صید پرساینر باید 350 متر بوده و از سوی دیگر حدود 10 ساعت جمع‌آوری این تورها به طول می‌انجامد كه در این مدت دلفین‌ها با توجه به هوش بالایی كه دارند به راحتی می‌توانند از داخل تور خارج شوند.

رییس سازمان شیلات كشور با اشاره به اینكه هم‌اكنون 9 كشتی پرساینر در سواحل جنوبی كشور وجود دارد، افزود: صید 8 فروند از این كشتی‌ها 26 مهرماه سال جاری به پایان رسیده و به پایانه‌ها برگشته‌اند، اما هنوز یك كشتی در دریاست.

وی در خصوص اینكه گفته می‌شود كشتی‌های صید صنعتی تن ماهیان علت مرگ و میر دلفین‌ها بوده‌اند گفت: اینكه جوامع محلی این امر راعنوان می‌كنند بیشتر به دلیل اختلاف جامعه صیادی با پرساینرهاست و هیچ ادله‌ای در این زمینه وجود ندارد.

رییس سازمان شیلات كشور با اشاره به اینكه سازمان شیلات كشور بر اساس امكانات موجود می‌تواند كشتی‌های پرساینر را به راحتی ردیابی كند، تصریح كرد: در عین حال خود جامعه صیادی در زمینه دلفین‌ها توجیه هستند.

وی در خصوص علت نداشتن ناظر صید بر روی كشتی‌های پرساینر به ایسنا گفت: با توجه به اینكه این كشتی‌ها حدود دو ماه برای صید در دریا حضور دارند ضرورتی به حضور ناظر صید بر روی آنها نمی‌بینیم. چرا كه یگان حفاظت شیلات به صورت دوره‌ای این كشتی‌ها را كنترل می‌كند.

رییس سازمان شیلات كشور با اشاره به كنترل كشتی‌ها از طریق گشت‌های شیلات گفت: در صورتی كه مشخص شود هر كدام از كشتی‌های پرساینر در مرگ و میر اخیر دلفین‌ها دخیل بوده‌اند، صد در صد با آنها برخورد كرده و كشتی‌ توقیف می‌شود.

وی گفت: دلفین‌های تلف شده قبلی هم عملا در آب مرده و اجساد فاسد شده آنهابه ساحل رسیده بود.

رییس سازمان شیلات كشور همچنین احتمال جدیدی را در خصوص مرگ و میر دلفین‌ها بیان كرد و به ایسنا گفت: با توجه به اینكه این دلفین‌ها از گونه‌های بومی خلیج فارس و دریای عمان نبوده‌اند احتمال دارد امریكایی‌ها برای ردیابی، از این دلفین‌ها استفاده كرده و آنها را به نیت انجام كارهای آزمایشگاهی به خلیج‌فارس آورده باشند كه این دسته از دلفین‌ها نتوانسته‌اند در آزمایشات دوام بیاورند، چرا كه این گونه دلفین تا 300 مایلی خلیج فارس وجود ندارد.

وی تاكید كرد: از سوی دیگر به نظر می‌رسد كه سیستم ردیابی این دلفین‌ها بر هم خورده و در آنها اختلال ایجاد شده است.

رییس سازمان شیلات كشور در خصوص اینكه گفته می‌شود بر روی بدن تعدادی از 79 دلفین تلف شده در مهرماه سال جاری آثار چنگك دیده شده است گفت: هیچكس نمی‌تواند تایید كند كه این سوراخ چنگك‌ها قبل از مرگ یا پس از مرگ بر روی بدن این دلفین‌ها ایجاد شده است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب