خانه / اخبار ایران / احتمال ‪ ۷۰‬درصدی وقوع زلزله ‪ ۷‬ریشتری در تهران

احتمال ‪ ۷۰‬درصدی وقوع زلزله ‪ ۷‬ریشتری در تهران

بیا تو مالزی -

محمدحسن تولایی روز دوشنبه در همایش بین‌المللی بهسازی لرزه‌ای هتل پارسیان آزادی تهران، افزود: ویرانی ‪ ۷۰‬درصد از سازه‌ها و ساختمان‌های شهر تهران و از كار افتادن شبكه‌های برق، آب، گاز و مخابرات از حوادث اولیه وقوع چنین زمین لرزه‌ای در كلانشهر تهران خواهد بود.

وی تلفات جانی وقوع چنین زمین لرزه‌ای در شهر تهران را بیش از یك میلیون و ‪ ۵۰۰‬هزار نفر عنوان كرد و گفت: این در حالی است كه مجروحان اولیه این حادثه در حدود چهار میلیون نفر خواهد بود.

وی افزود: براساس مطالعات و تجربیات جهانی، زمان بهینه برای كمك به مجروحین و آسیب دیدگان حوادث زمین لرزه، ‪ ۲۴‬ساعت اول حادثه است كه در هر ثانیه از این ‪ ۲۴‬ساعت می‌توان جان ده‌ها و صدها نفر را نجات داد.

تولایی گفت: با توجه به تجربیات گذشته می‌توان گفت بیشتر ساختمان‌های خشتی، آجری و چوبی شهر تهران در برابر زلزله نامقاوم بوده و تخریب خواهند شد.

وی افزود: عدم هماهنگی و مدیریت و بی‌كفایتی در نجات جان انسان‌ها به مثابه تلف شدن جان هزاران هزار شهروند است كه نه از دیدگاه دینی و نه از دیدگاه انسانی قابل چشم پوشی نیست.

وی گفت: ایران از جمله كشورهای زلزله خیز جهان است كه ‪ ۹۰‬درصد خاك آن بر روی نوار زلزله واقع شده است و كلانشهر تهران نیز نه تنها از خطر زلزله ایمن نیست بلكه سال هاست
كه در انتظار زلزله‌ای ویرانگر با قدرت بالای هفت ریشتر به سر می‌برد.

تولایی افزود: براساس مطالعات آماری و زلزله‌هایی كه پیش از این در ناحیه ری و تهران ثبت شده به احتمال بیش از ‪ ۷۰‬درصد به طور متوسط هر ‪۱۵۸‬ سال زلزله‌ای ویرانگر در این ناحیه رخ داده است.

وی با اشاره به اینكه عامل اصلی وقوع زلزله در تهران وجود ‪ ۱۵‬گسل در این منطقه است، گفت: آخرین زلزله در تهران ‪ ۱۷۸‬سال پیش اتفاق افتاده و بر همین اساس وقوع زلزله در تهران ‪ ۲۸‬سال تاخیر زمانی دارد.

وی تدوین برنامه‌های امداد، نجات، خدمات پزشكی، آموزش و انجام مانورهای دوره‌ای در ادارات و مدارس را از عوامل مهم پیشگیری از كاهش تلفات عنوان كرد.

تولایی گفت: در هر بحرانی زمان عاملی اساسی است به ویژه در مورد زلزله شهر تهران این مساله از اهمیت بسزایی برخوردار است.

همایش بین‌المللی بهسازی لرزه‌ای هتل پارسیان آزادی تهران با حضور جمعی از مسئولان و متخصصان داخلی و خارجی در هتل استقلال تهران برگزار شد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب