دوشنبه , 27 خرداد 1398
خانه / اخبار مالزی / اختصاصی ایرنا: مالزی به دنبال امضای قرارداد همکاری استراتژیک با سایپا است

اختصاصی ایرنا: مالزی به دنبال امضای قرارداد همکاری استراتژیک با سایپا است

بیا تو مالزی -

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا): کوالالامپور – مدیر عامل شرکت خودروسازی "پروتون" مالزی گفت: ایران کشوری قوی در زمینه صنعت خودرو است و پروتون به دنبال امضای قرارداد همکاری استراتژیک با سایپا است…به گزارش ایرنا، "زین العابدین سید محمد طاهر" روز جمعه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: ایران و مالزی دو کشور اسلامی و در حال توسعه هستند و با توجه به رشد صنعت خودرو در هر دو کشور، ضرورت همکاری بیشتر میان شرکت های خودروسازی دو کشور برای افزایش توان رقابت در بازار جهانی ضروری به نظر می رسد.

وی با اشاره به بازار مطلوب و در حال رشد خودرو در ایران، هدف اصلی از تلاش برای امضای قرارداد همکاری استراتژیک با خودروسازی سایپا را کمک به این کارخانه برای ساخت یک خودروی اختصاصی با نام سایپا، ارتقای همکاری های دوجانبه در زمینه های فنی و تخصصی، انتقال فناوری به ایران، بومی سازی این فناوری در ایران و انجام تحقیقات مشترک در زمینه های مختلف فنی و مهندسی توصیف کرد.

مدیرعامل شرکت پروتون، تولید خودرو مشترک با شرکت خودروسازی سایپا را یکی دیگر از اهداف آرمانی پروتون برای همکاری با سایپا دانست و افزود: شرکت پروتون اکنون طرح مونتاژ خودروی خود را در ایران در دست بررسی دارد و امیدوار است در صورت امضای نهایی این قرارداد همکاری بتوانیم یک خودروی مشترک تولید کرده و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه کنیم.

سید محمد طاهر در عین حال طرح امضای قرارداد همکاری استراتژیک با خودروسازی سایپا را در مرحله مقدماتی دانست و خاطرنشان ساخت که دیدار آتی مدیران عامل دو شرکت در کوالالامپور تنها در سطح امضای یک یادداشت تفاهم در زمینه آغاز مطالعات امکان سنجی همکاری های دو شرکت در زمینه های مختلف خواهد بود.

وی درخصوص نقش "زاگرس خودرو" در این همکاری ها و نیز نگرانی برخی محافل در ایران نسبت به نادیده انگاشته شدن این شرکت افزود: در زمان حاضر زاگرس خودرو طرف اصلی قرارداد شرکت خودروسازی پروتون در ایران بوده و در واقع عامل توزیع خوردوی پروتون در ایران است.

سید محمد طاهر با اشاره به اینکه امضای قرارداد همکاری پروتون با سایپا به پیشنهاد زاگرس خودرو بوده است، تاکید کرد که به طور قطع هرگونه قراردادی با سایپا به صورت سه جانبه خواهد بود و منافع، شرایط و ملزومات هیچ یک از سه شرکت خودروساز پروتون، زاگرس خودرو و سایپا نادیده گرفته نخواهد شد.

وی در مورد چگونگی کمک خودروسازی سایپا به پروتون نیز گفت: پروتون تاکنون سه مدل از تولیدات خود را به بازار ایران عرضه کرده و در زمان حاضر نیز امکان صادرات سه مدل دیگر از محصولات صادراتی به ایران را در دست بررسی دارد.

به گفته وی، سایپا یک کمپانی بزرگ اقتصادی با قابلیت های بالاست و از این رو مونتاژ پروتون در ایران توسط خودروسازی سایپا یکی از راه های احتمالی کمک این خودروسازی به پروتون است که می تواند منجر به کاهش قیمت پروتون در ایران شود.

مدیرعامل پروتون از امکان صادرات محصولات سایپا به مالزی نیز استقبال کرد و در عین حال آن را منوط به سیاست های خوروسازی سایپا در آینده دانست.

وی انجام تحقیقات فنی مشترک بین دو شرکت، کار در زمینه تولید و ارتقاء موتور خودرو و در نهایت تولید یک خودروی مشترک را از دیگر زمینه های همکاری دوجانبه میان دو شرکت پروتون و سایپا بیان کرد.

مدیرعامل شرکت خودروسازی پروتون خاطرنشان ساخت که قرارداد مطالعات امکان سنجی نحوه همکاری های پروتون و سایپا روز شنبه در حضور "عبدالله احمد بداوی" نخست وزیر مالزی بین روسای دو شرکت امضاء خواهد شد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − 6 =

قالب