خانه / اخبار ایران / اختلاف وزیر علوم و سازمان بازرسی درباره تسهیلات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی

اختلاف وزیر علوم و سازمان بازرسی درباره تسهیلات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی

بیا تو مالزی -

سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد : تنها در سال 1384 ، هزار و پنج فرزند عضو هیئت علمی از تسهیلات غیرقانونی نقل و انتقال فرزندان استفاده کرده اند که 50 درصد آن مربوط به دانشگاههای تهران بوده است. در صورت ضرورت سازمان بازرسی لیست افراد را همراه با وضعیت انتقال آنها منتشر خواهد کرد….سازمان بازرسی کل کشور : تبعیض آمیز است

سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد : تنها در سال 1384 ، هزار و پنج فرزند عضو هیئت علمی از تسهیلات غیرقانونی نقل و انتقال فرزندان استفاده کرده اند که 50 درصد آن مربوط به دانشگاههای تهران بوده است. در صورت ضرورت سازمان بازرسی لیست افراد را همراه با وضعیت انتقال آنها منتشر خواهد کرد.
به گزارش مهر، سازمان بازرسی کل کشور طی بیانیه ای در پاسخ به اظهارات رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص تسهیلات اعطایی به فرزندان اعضاء هیات علمی اعلام کرد: تسهیلات اعطایی به فرزندان اعضای هیئت علمی بر اساس بخشنامه وزرای وقت آموزش عالی و بهداشت و درمان بود و برخلاف ادعای نماینده مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی تا کنون مصوبه ای در این زمینه نداشته است.

همچنین بخشنامه مورد نظر به دلیل تبعیض آمیز بودن و مغایرت با قانون در سال 82 توسط دیوان عدالت اداری باطل شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: مهلت یک ساله قوه قضاییه به وزارتین مذکور جهت ساماندهی و تجدید نظر در خصوص موضوع در سال 83 سپری و متولیان امر نه تنها هیچ اقدامی نکرده اند بلکه با استنکاف از اجرای رأی قانونی دیوان عدالت اداری رویه تبعیض آمیز گذشته را استمرار و گسترش داده اند.

سازمان بازرسی کل کشور طبق اصل 174 قانون اساسی ناظر بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین مکلف به نظارت و در صورت نیاز تذکر به دستگاه های اجرایی جهت رعایت قوانین و مقررات است.

صرف نظر از اینکه این نماینده مجلس خود عضو هیئت علمی و ذی نفع است، نظر یک نماینده نمی توان نظر مجلس “که می بایست پس از طرح در صحن علنی و تصویب اکثریت نمایندگان و تأیید شورای نگهبان صورت گیرد” تلقی و اعلام کرد.

هر چند انتظار می رود نماینده مجلس به عنوان عضو قوه قانونگذاری بر اجرای صحیح قوانین تأکید کند نه حمایت از تبعیض و اقدامات خلاف قانون.

به نظر می رسد فرزندان اعضای هیئت علمی عموما افرادی ساعی، کوشا و ممتاز هستند و نیازی به اینگونه تسهیلات تبعیض آمیز که باعث بدبینی دیگر دانشجویان و جامعه می شود ندارند. مضافا اینکه اعضای هیئت علمی به عنوان نخبگان جامعه به نظر نمی رسد حامی اعطای تسهیلات تبعیض آمیز غیرقانونی علمی حتی در مورد خود باشد.

زاهدی: تبعیض آمیز نیست

دکتر محمد مهدی زاهدی گفت : بخشنامه نقل و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی حداقل امتیاز برای دانشگاهیان است و به نظر من تبعیض آمیز نیست.
دکتر محمد مهدی زاهدی در گفتگوی با مهر با بیان این مطلب افزود : نقل و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی بی ضابطه نیست و بر اساس یکسری قوانین امکانپذیر می شود.

وی اضافه کرد : فرزندان اعضای هیئت علمی برای هرگونه نقل و انتقال باید در آزمون پذیرفته شده و حداقل 93 درصد نمره آخرین فرد قبولی رشته را احراز کرده باشند. بنابراین این شرط نمی تواند شرط و آیین نامه ای تبعیض آمیز برای اعضای هیئت علمی باشد.

وزیر علوم گفت : با توجه به اینکه اقشار دانشگاهی و به ویژه اعضای هیئت علمی از نخبگان جامعه هستند فکر می کنم، تسهیلات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی حداقل امتیازی است که می توان برای این قشر در نظر گرفت.

زاهدی در ادامه گفت : بنابراین به نظر من اینگونه امتیازات برای اعضای هیئت علمی تبعیض آمیز نیست

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب