چهارشنبه , 4 اردیبهشت 1398
خانه / اخبار ایران / ارتفاع برف در اردبیل به نیم متر رسید

ارتفاع برف در اردبیل به نیم متر رسید

بیا تو مالزی -

کاهش دما تا 27 درجه زیر صفر…

بارش سنگین برف که از اواخر شب گذشته در تمام مناطق استان اردبیل به ویژه در بخشهای مرکزی و جنوبی آغاز شده بود، هم اکنون در بسیاری از مناطق ادامه دارد و در برخی نقاط ارتفاع برف به بیش از نیم متر رسیده است.

با ورود سامانه بارش زا به منطقه و کاهش محسوس دما هم اکنون در تمام شهرستانهای استان اردبیل بویژه مناطق جنوبی و مرکزی به شدت ادامه دارد و ارتفاع برف در شهرها به بیش از 40 سانتی متر و در ارتفاعات به یک متر افزایش یافته است.

علاوه بر افت شدید دما و یخبندان، بارش برف موجب کندی محسوس تردد در تمام محورهای مواصلاتی بویژه در جاده های کوهستانی و برفگیر استان شده و راه های اصلی و فرعی بسیاری از روستاها نیز مسدود شده است.
 
200 روستا در محاصره برف
 
از شب گذشته تاکنون برف راه ارتباطی 70 روستا در شهرستان خلخال و 50 روستا در شهرستان کوثر را مسدود کرده و بازگشایی این راه ها همچنان ادامه دارد.
 
بنا به گفته مسئول اداره راه و ترابری خلخال هم اکنون ارتفاع برف در خلخال به 15 سانتی متر، در شاهرود و کلور به 30 سانتی متر و در ارتفاعات به بیش از 50 سانتی متر رسیده است.
 
علی نادری که با خبرنگار مهر گفتگو می کرد، با بیان اینکه تمام محورهای این منطقه با کولاک شدید مواجه است، افزود: با این وجود با تلاش راهداران و با برف روبی و نمک پاشی تردد در تمام محورها به کندی ادامه دارد.
 
 
راه های روستایی بازگشایی شده دوبار مسدود شد
 
وی از باز بودن مسیر گردنه الماس در محور خلخال – اسالم استان گیلان خبر داد و یادآور شد: البته تردد در این مسیر تنها با زنجیر چرخ امکان پذیر است.
 
مسئول اداره راه و ترابری خلخال اضافه کرد: هم اکنون در این محور با بارش برف مواجه هستیم و پیش بینی می شود با کاهش 10 درجه ای دمای هوا در ساعات پایانی شب با یخبندان و لغزندگی جاده را شاهد باشیم.
وی همچنین با بیان اینکه راهداران با تجهیزات سنگین از دیشب تاکنون راه روستایی بیش از 50 روستا را باز کرده اند و تلاش برای بازگشایی راه ارتباطی سایر روستاها ادامه دارد، تصریح کرد: راه های روستایی هشتجین و شاهرود باز شده است.
نادری یادآور شد: با وجود بازگشایی بسیاری از راه های روستایی از دیشب تاکنون اما کولاک و تندباد شدید باعث شده راه های باز شده دوباره مسدود شود.
 
نجات 40 خودرو گرفتار در برف و کولاک
 
در عین حال بارش برف در منطقه کوهستانی کوثر نیز 30 سانتی متر گزارش شده و باعث مسدود شدن راه روستایی بیش از 50 روستا شود.
رئیس اداره راه و ترابری کوثر در گفتگو با مهر با اشاره به تلاش راهداران برای بار بازگشایی راه روستایی تاکید کرد که کولاک شدید توام با برف و بوران خدمات رسانی را در برخی مناطق با مشکل مواجه کرده است.
 
 
خیراندیش از نجات بیش از 40 خودرو گرفتار در برف و کولاک در محور اردبیل- سرچم از دیشب تاکنون خبر داد و متذکر شد: بر اثر بارش برف هم اکنون ارتباط محور “آرپاچایی” با مرکز شهرستان کوثر مسدود شده و در محورهای فیروزآباد به میانه و اردبیل- سرچم تردد به کندی انجام می شود.
 
وی همانند سایر عوامل راه و ترابری استان از رانندگانی که قصد عبور از محورهای مواصلاتی استان بویژه مناطق برف گیر و کوهستانی  را دارند خواست با استفاده از زنجیر چرخ و رعایت نکات ایمنی تردد کنند.
مسئول راه و ترابری نیز هم در این خصوص به خبرگزاری مهر گفت: از مجموع 101 روستای این شهرستان بیش از 40 روستا ارتباط خود را از دست داده اند و تردد در بقیه راه ها نیز به کندی صورت می گیرد.
آیدین هاشمی با اشاره به تلاش برای بازگشایی راه ارتباطی این روستاها عنوان کرد: مسیر ارتباطی این روستا طی امروز یا فردا باز خواهد شد.
 
تمام گردنه های برفگیر اردبیل باز است
 
وی با اشاره به تردد در محورهای این شهرستان بویژه در گرنه برفگیر “صائین” یادآور شد: تردد در جاده های شهرستان نیر تا صبح امروز فقط با زنجیرچرخ ممکن بود اما با برفروبی و نمک پاشی هم اکنون بدون زنجیرچرخ هم می تواند تردد کرد اما از راهدارخانه تا شهستان سراب در استان آذربایجان شرقی با کولاک شدید مواجه هستیم.
 
هاشمی از احتمال یخبندان و افزایش بارش در این مسیر خیر داد و از مسافران خواست ضمن پرهیز از ترددهای غیرضروری نکات ایمنی را رعایت و وسایل و تجهیزات زمستانی به همراه داشته باشند.
 
مرکز اطلاعات راه های استان نیز طی اطلاعیه ای از باز بودن راه های این استان با وجود بارندگیهای 24 ساعت گذشته خبر داده و تاکید کرده که هم اکنون تمام گردنه های این استان با تردد خودرو روبروست.
 
از مرکز از رانندگان و مسافران خواسته قبل از مسافرت در جاده های این استان از وضعیت راه ها مطلع شده و در طول مسیر نیز با ماموران پلیس راه و راهداران و هلال احمر همکاری کنند.
 
تعطیلی مدارس و تاخیر در پروازها
 
بارش برف و کولاک علاوه بر کندی تردد در محورهای مواصلاتی استان موجب تعطیلی مدارس تمام مقاطع تحصیلی در همه شهرستانهای استان در شیفت بعد از ظهر پنجشنبه شد، اما آنچه که در تعطیلی امروز مدارس استان مبهم بود، اینکه با وجود سرمای شدید و بارش برف و کولاک که صبح از شدت بیشتری برخوردار بود، چرا مدارس تعطیل اعلام نشده بود.
 
علاوه بر مدارس بارش برف پروازهای صبح پنجشنبه را با تاخیر مواجه کرد و تا تنظیم این گزارش نیز پرواز اردبیل – مشهد کنسل اعلام شده بود.
 
مسئولان شرکت گاز استان اردبیل نیز با اشاره به افزایش مصرف گاز طی چند روز گذشته در این استان به دلیل افت شدید دما، از شهروندان خواست به منظور اختلال و قطعی گاز در مصرف این نعمت الهی صرفه جویی کنند.
 
کارشناسان این شرکت نیز در راستای جلوگیری از بروز حوادث گاز گرفتگی و خطرات احتمالی بر ضرورت رعایت موارد ایمنی در مصرف گاز از سوی شهروندان استان تاکید کردند.
 
هشدار هواشناسی؛ افت شدید و 27 درجه ای دما
در همین حال رئیس اداره تحقیقات و پیش بینی هواشناسی استان اردبیل نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به دامنه بارشهای 24 ساعت گذشته افزود: بیشترین بارش در بخشهای جنوبی استان بوده و در ایستگاه های سنجش بارش مستقر در شهرستانها از جمله نیر 21 سانتی متر، در سرعین 16 سانتی متر و در اردبیل حدود 10 سانتی متر ارتفاع برف ثبت شده است.
علی دولتی مهر با بیان اینکه سامانه بارش زا امشب از منطقه و استان خارج خواهد شد، اضافه کرد: با خروج این سامانه شهروندان تمام مناطق استان با افت شدید دما و سرمای زیاد و محسوسی مواجه می شوند.
به گفته وی افت دما در بعضی از مناطق استان بویژه در مناطق مرکزی و جنوبی حتی به 27 درجه زیر صفر حواهد رسید که در طی چند سال اخیر قابل توجه خواهد بود.
منبع:خبرگزاری مهر
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

برائت عجیب متهم فراری پرونده ثامن‌الحجج | مدیرعامل زندان می‌شود

بیا تو مالزی - مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج بر اساس رأی دادگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − یک =

قالب