چهارشنبه , 2 مهر 1399
خانه / اخبار مالزی / مطالب مالزی / ازدواج به سبک بودایی

ازدواج به سبک بودایی

بیا تو مالزی - ازدواج در آیین بودایی بسیار ساده است و رسم و رسوم خاصی ندارد چرا که بودا ازدواج را امر مقدسی عنوان نکرده است. در واقع در بین پیروان بودایی ازدواج یک آیین اجتماعی ست و نه مذهبی.

تنها نکته ای که از زبان بودا در مورد ازدواج شنیده شده است همانا لزوم برابری زن و مرد و احترام دوطرفه زوجین در زندگی زنا شویی ست. همین یک عبارت کوتاه در دورانی که زن ها در هندوستان از نابرابری و ناملایمت های بسیاری رنج می بردند نکته بسیار برجسته و قابل توجهی ست.

مانعی برای ازدواج یک بودایی با پیروان سایر مذاهب وجود ندارد و از آنجایی که رسم خاصی نیز مقرر نشده، این مراسم بسته به کشور و آیین رایج در آن به اشکال مختلف اجرا می شود. هیچ روز و ساعتی برای عدم برگزاری مراسم ازدواج یک بودایی وجود ندارد و در واقع آن ها می توانند هر ساعتی و هر روزی در سال ازدواج خود را به ثبت برسانند .  بعضی از زوج ها بعد از ثبت رسمی در دفاتر مربوطه به منظور تبرک و عبادت به معبد می روند.

چند وقت پیش بدون داشتن این اطلاعات برای عکاسی به معبدی در کوالالامپور رفتم. یکشنبه بود و چند زوج در محوطه معبد در حال قدم زدن بودند. از دفتری که برای ثبت ازدواج در ساختمانی جدا تعبیه شده بود مستقیما به سمت گروهی از راهبان بودایی می رفتند تا برای خوشبختی و سعادتشان دعا کنند. مهمان ها – اگر اصلا کسی آمده بود- دور آنها روی زمین می نشستند و همراه راهبان دعا می کردند.

زوج ها بعد از اتمام  دعا،  از کاسه ی آبی که در طول مدت نیایش رو به روی مجسمه ی بودا قرار داشت کمی می نوشیدند و مابقی را راهبی به گلبرگ های گل آغشته می کرد و بر سر آنها و مهمان هایشان می پاشید. در پایان، عروس و داماد به پند و اندرز های راهب دیگری در باب ازدواج و لزوم مسئولیت پذیری، پاکدامنی و ایمان گوش فرا می دادند و … دیگر هیچ.

این یک ازدواج به سبک بودایی ست.

 

عروس منتظر داماد است تا برای عبادت نذر راهبان معبد بروند

 

راهب بعد از نیایش زوج و همراهانش را با گل آغشته به آب مقدس تبرک می کرد

 

عروس و داماد در حال گوش دادن به نصایح یک راهب درباره ی ازدواج هستند

 

یک عکس خانوادگی با عروس و داماد

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نخستین مدرسه بین المللی Queensland در مالزی

بیا تو مالزی - نخستین مدرسه بین المللی Queensland با برنامه هایی برای جذب دانش …

3 دیدگاه

  1. خیلی عالی بود مرسی
    😉

  2. مرسی.:-*:-*

  3. ازدواج مبارک باد8);D

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب