سه شنبه , 6 خرداد 1399
خانه / اخبار جهان / استاد ایرانی دانشگاه كالیفرنیا موفق به تولید داروی جدید ضد سرطان شد

استاد ایرانی دانشگاه كالیفرنیا موفق به تولید داروی جدید ضد سرطان شد

بیا تو مالزی -

دكتر كیوان شوكت، محقق و استاد دانشگاه كالیفرنیا در سان فرانسیسكو موفق به كشف داروی جدیدی شده كه می‌تواند با توقف منبع اصلی رشد سرطان از گسترش این بیماری در بدن جلوگیری كند…

به گزارش سرویس «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این داروی جدید در آزمایشگاه تولید شده و كارایی مفید آن روی موش‌های آزمایشگاهی به اثبات رسیده است.

به گفته تیم تحقیقاتی شوكت، این دارو هم اكنون برای آغاز آزمایشات كلینیكی روی بیماران آماده است.

دكتر شوكت كه سرپرستی این پژوهش بر عهده دارد، تحصیلات كارشناسی خود را در رشته شیمی در سال 1986 در Reed College در پرتلند اورلئان و تحصیلات دكتری را در سال 1991 در دانشگاه كالیفرنیا در بركلی در همین رشته به پایان برده و پس از طی دوره پست دكتری در دانشگاه پرینستون و تدریس در آن دانشگاه به هیات علمی دانشگاه بركلی محقق شده و در حال حاضر استاد تمام دپارتمان شیمی این دانشگاه و استاد و معاون دانشكده فارماكولوژی سلولی مولكولی دانشگاه سان‌فرانسیسكو(UCSF) است.

وی درباره دستاورد جدید خود گفت: داروی كشف شده دوره توان طبیعی سلولها برای احساس نیاز به رشد و تقسیم سلولی را كوتاه می‌كند. این توان در واقع نشانه‌ای است كه منجر به انتشار و گسترش سلولهای سرطانی در بدن می‌شود. به طور طبیعی، در واكنش به سیگنالهای رشد، یك واحد چند پروتئینی در سلولها موسوم به mTOR اطلاعاتی را درباره نیازهای تغذیه‌یی و انرژی سلولی مورد هدف قرار می‌دهد و سلول را ترغیب می‌كند كه پروتئین‌های اصلی برای رشد خود را تولید كند، اما در شرایط ابتلاء به سرطان، سلول‌های بیمار و سرطانی از این علامت برای رشد خود بهره می‌گیرند.

در حال حاضر آزمایشات كلینیكی روی داروی جدیدی كه این چرخه سیگنالی رشد را متوقف می‌كند، در حال انجام است. این دارو «راپامیسین» نام دارد كه نام تجاری آن را «راپامون» است، اما داروی جدیدی كه توسط پروفسور شوكت و دستیاران وی تولید شده تاثیر راپامیسین را به میزان قابل توجهی تقویت كرده و افزایش می‌دهد.

به گفته محققان، یكی از نقطه‌ ضعف‌های مهم داروهای قبلی این است كه راپامیسین و داروهای مرتبط با آن در واقع به طور همزمان رشد سرطان را نیز ترغیب می‌كنند و اثر بازدارنده آنها مقطعی است، به طوری كه سلولهای سرطانی دوباره می‌توانند مواد غذایی مورد نیاز خود را به دست آورده و تكثیر آنها ادامه پیدا كند؛

اما داروی جدید این نقاط ضعف را می‌پوشاند و به طور كامل رشد سرطان را متوقف می‌كند.

در واقع علت موفقیت داروی جدید آن است كه دو مسیر سیگنال دهنده mTOR را شناسایی كرده و مسدود می‌كند در حالی كه داروی راپامیسین تنها یك مسیر را مسدود كرده و بنابراین امكان می‌دهد كه سیستم سیگنال دهی رشد همچنان به كار خود ادامه دهد.

كیوان شوكت كه تحقیقاتش در نهایت به طراحی یك نقشه داروشناسی از سلول‌های انسانی و هدایت دانشمندان به تولید سریع داروهای جدید برای مقابله با بیماری‌های صعب‌العلاج منجر خواهد شد، شیمیدانی است كه همانند یك زیست شناس می‌اندیشد.

وی با ساخت ابزارهای شیمیایی برای درك و كنترل ماهرانه سیستم‌های ارتباطی پیچیده در قلب هر سلول، افق جدیدی در ساخت داروهای موثر در درمان بیماری‌هایی چون سرطان، اختلالات عصبی، بیماری‌های سیستم ایمنی و دیابت گشوده است.

پرفسور شوكت، سال گذشته در گفت‌و‌گویی با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درباره تحقیقات خود اظهار داشت: ما به دنبال پاسخگویی به آن دسته از سوالات بیولوژیكی هستیم كه دانش ژنتیك و بیوشیمی نمی‌توانند به راحتی به آنها پاسخ دهند و در نتیجه به دنبال ابزار شیمیایی برای حل این پرسش‌ها هستیم.

تحقیقات ما در آزمایشگاه معطوف به آنزیمی موسوم به كیناز است كه این آنزیم انرژی ذخیره شده درون سلول را به پروتئین‌های دیگر منتقل می‌كند.

آنزیم كیناز به عنوان كلید كنترلی برای انجام بسیاری از فعالیت‌های سلولی از زمان رشد تا هنگام مرگ عمل می‌كند؛ با توجه به وجود بیش از 500 كیناز در هر سلول، مشخص كردن عملكرد یك كیناز خاص و كنترل ماهرانه آن بدون اینكه كه تاثیری بر روی سایر انواع آنزیم در درون خانواده پروتئینی برجای بگذارد، كار ساده‌ای نیست ولی نتیجه و بازده عظیمی دارد.

به گفته دكتر شوكت، كینازها تقریبا در تمام جنبه‌های فیزیولوژی دخالت دارند در حالی هنوز انسان هیچ ایده‌ای درباره عملكرد حتی شناخته‌شده‌ترین انواع این آنزیم ندارد. توانایی درك این مطلب كه یك كیناز چگونه نشانه‌گذاری مسیرها را تنظیم می‌كند، امكان تولید داروهای جدید و راه‌كارهای جدید برای كنترل تقریبا تمام اختلالات شامل سرطان‌ها، اختلالات عصبی، اختلالات سیستم خودایمنی بدن و نیز مشكل پس‌زدن‌های بافتی را فراهم خواهد كرد.

شوكت در تشریح این مطلب اظهار داشت: برای مثال جلوگیری از فعالیت یك كیناز خاص در یك سلول سرطانی می‌تواند موجب مرگ آن سلول شود. از سوی دیگر همزمان دستكاری كردن یك نوع دیگر كیناز می‌تواند اثرات جانبی خطرناكی در پی داشته باشد.

استاد ایرانی دانشگاه بركلی برای كمك به درك نقش هر یك از این كینازها در سلول، ابزار ژنتیكی شیمیایی طراحی كرده است كه به طور انتخابی كینازها را تحریك می‌كند، به طوری كه این آنزیم‌ها می‌توانند به هنگام وارد شدن یك داروی خاص به بدن به صورت انفرادی فعال یا غیرفعال شوند.

وی در توصیف این ابزارها گفت: این ابزارها مثل این است كه یك كلید را به گونه‌ای تغییر دهیم كه آنزیم را روشن و خاموش كند و ما هم‌اكنون با بهره‌گیری از این كلید، بیش از 100 كیناز را تحریك و آزمایش كرده‌ایم. هدف ما شناسایی كینازهایی است كه ممكن است با بیماری‌هایی چون آسم، دیابت، سرطان و اختلالات عصبی و حتی اعتیاد به مواد مخدر در ارتباط باشند.

شوكت با بیان این كه این تكنیك شیمیایی – ژنتیكی همچنین می‌تواند نحوه رشد سلول‌ها در مغز را نیز نشان دهد، تصریح كرد: درك نحوه تنظیم رشد نورون‌ها (سلول‌های عصبی) می‌تواند دید جدیدی از بیماری‌هایی چون آلزایمر در اختیار دانشمندان قرار دهد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب