خانه / اخبار ایران / اعطای جایزه IEEE به استاد ایرانی علوم رایانه

اعطای جایزه IEEE به استاد ایرانی علوم رایانه

بیا تو مالزی -

درگفت‌و‌گوی ایسنا با دكتر عرب‌نیا تشریح شد: ساخت «دروغ‌سنج تشخیص چهره» توسط دانشگر ایرانی دانشگاه«جورجیا»…

دكتر حمید عرب‌نیا، استاد و پژوهشگر ایرانی دانشكده علوم كامپیوتر دانشگاه «جورجیا» به دلیل تحقیقات برجسته در حوزه «سوپركامپیوتینگ» به دریافت جایزه‌ ویژه بزرگترین انجمن علمی در حوزه الكترونیك و علوم كامپیوتر(IEEE) نایل شد.

به گزارش خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در لوح افتخار این جایزه كه روز دوشنبه هفته جاری(15 اكتبر) در جریان هفتمین كنفرانس بیوانفورماتیك و مهندسی زیستی انجمن بین‌المللی الكترونیك و مهندسی الكترونیك(IEEE BIBE) در دانشكده پزشكی «هاروارد» در «بوستون» آمریكا به این دانشگر ایرانی اعطا می‌شود، علت اعطای این جایزه تقدیر از «نقش پیشتازانه و تحقیقات برجسته دكتر عرب‌نیا در زمینه «سوپركامپیوتینگ» عنوان شده است.

دكتر عرب‌نیا كه همچنین سردبیر ژورنال بین‌المللی Supercomputing است در گفت‌و‌گو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اشاره به این كه جایزه اعطایی انجمن بین‌المللی الكترونیك و مهندسی الكترونیك، نخستین جایزه این انجمن علمی معتبر جهانی در زمینه «سوپركامپیوتینگ» است، در خصوص تحقیقات خود كه به دریافت این جایزه منجر شده است، گفت: كار من بیشتر در زمینه «سوپركامپیوتینگ» و «موازات» در علوم رایانه است و بیشتر مقالات پژوهشی من در مجلات این حوزه چاپ می‌شود. زمانی از یك رایانه استفاده می‌كنید، نمی‌توانید كاری كنید كه الكترون‌ها سریعتر از سرعت نور حركت كنند؛ لذا یك محدودیت اساسی وجود دارد كه نمی‌توان آن را شكست و اغلب رایانه‌ها یك پردازشگر (پروسسور) دارند و نمی‌توانند سریعتر از حد مشخص كار كنند بنابراین برای این كه بتوان رایانه‌هایی بسیار سریعتر از رایانه‌های معمول ساخت باید رایانه‌هایی با چندین پروسسور ساخت كه می‌توانند همزمان با هم كار می‌كنند كه به این رشته موازات گفته می‌شود.

وی خاطر نشان كرد: با بهره‌گیری از این علم می‌توان رایانه‌هایی ساخت كه هزاران پروسسور (مغز) دارند. از ایده‌هایی كه در این زمینه مطرح است ساخت پروسسورهایی به اندازه یك میكروب با استفاده از نانو فن‌آوری است كه می‌توان صدها میلیون از آنها را ایجاد كرد و مثلا در رنگ ساختمان ریخت و به این ترتیب ساختمان‌هایی داشت كه در رنگ دیوارهای آن از میلیون‌ها مغز رایانه تشكیل شده باشد.

استاد ایرانی دانشگاه جورجیا تصریح كرد: از جمله پروژه‌های تحقیقاتی اخیر من پردازش اطلاعات جمع‌آوری شده از سیستم‌های GPS متصل به سربازها و ردیابی ایمیل‌های مبادله شده برای شناسایی ارتباط احتمالی افراد با گروه‌های تبهكاری و افراد تحت تعقیب است.

از آنجا كه شبكه‌های تبهكاری تلاش زیادی برای مخفی كردن رد خود دارند و ارتباطات آنها با هم‌دستانشان به صورت غیرمستقیم و از طریق شبكه‌ پیچیده‌ای از واسطه‌هاست لذا در این تحقیقات تلاش داریم با بررسی حجم عظیمی از مبادلات پست الكترونیكی كه هر روزه در دنیا انجام می‌شود، ارتباطات مستقیم و غیرمستقیم با افراد تحت تعقیب را شناسایی كنیم.

وی با بیان این كه در هر لحظه میلیون‌ها ایمیل در دنیا ردوبدل می‌شود كه همه آنها در یك پایگاه داده ثبت می‌شود، اظهار داشت: ما سعی داریم این میلیو‌نها ایمیلی را كه در هر لحظه ردوبدل می‌شود بررسی كرده و در همان لحظه مشخص كنیم كه ایمیلی از میان آنها مستقیم یا غیرمستقیم با فردی كه تحت تعقیب پلیس است ارتباط دارد یا نه. البته كل ایمیل‌های دنیا را می‌توان در عرض یك ساعت در یك فایل گذاشت ولی مساله مهم پردازش سریع این شبكه عظیم مبادلات الكترونیكی و شناسایی ارتباطات بین آنهاست.

دكتر عرب‌نیا در پاسخ به این سؤال ایسنا كه با توجه به مشخص بودن افراد تحت تعقیب چرا صرفا ایمیل‌های محدود آنها بررسی نمی‌شود و چه ضرورتی به بررسی كل ایمیل‌های مبادله شده دنیاست، ‌گفت: افراد تحت تعقیب كه مستقیما با عواملشان در ارتباط نیستند بلكه با چند نفر از آشناهای خود در ارتباطند و آنها هم با آشناهای خود تماس دارند و چه بسا كه بعد از 20، 30 تماس ارتباط با فرد مورد نظر برقرار می‌شود.

ما می‌خواهیم مشخص كنیم كه فرد تحت نظر از طریق چند نفر به طور غیرمستقیم اطلاعات دریافت می‌كند و آیا این اشخاص مثلا در روزها و ساعات به خصوصی تماس می‌گیرند یا نه؟

وی خاطر نشان كرد: تحقیقات دیگری كه اخیرا آغاز كرده‌ایم در زمینه طراحی سیستم دروغ‌سنجی است كه صرفا در زمینه تشخیص چهره افراد كارایی دارد؛ به این صورت كه به فرد تصاویری از اشخاص مختلف را نشان داده و از او می‌پرسیم كه آیا آنها را می‌شناسد یا نه؟ و اگر فرد دروغ بگوید از طریق سیستم قابل تشخیص خواهد بود.

دكتر عرب‌نیا در گفت‌و‌گو با ایسنا تصریح كرد: نحوه كار سیستم بدین صورت است كه الكترودهایی به سر فرد وصل می‌شود كه اطلاعات دریافتی از مغز را به دستگاه MRI منتقل می‌كنند و از طریق رایانه، فعل و انفعلات مغزها حركت انرژی در مغز بررسی می‌شود. اگر فرد در شناسایی اشخاصی كه در عكس هستند دروغ بگوید با پردازش اطلاعات دریافتی از مغز به سادگی می‌توان دروغگو بودن فرد را تشخیص داد.

استاد ایرانی دانشگاه جورجیا خاطر نشان كرد: این سیستم صرفا دروغ در زمینه تصاویر را تشخیص می‌دهد البته در سایر زمینه‌ها هم می‌تواند استفاده شود ولی قابلیت تشخیص در موارد دیگر هنوز اثبات نشده است.

عرب‌نیا تصریح كرد: مزیت این سیستم به سایر دروغ سنج‌ها در این است كه برخی افراد می‌توانند با تمرین، سیستم‌های دروغ سنج موجود را فریب دهند ولی این سیستم چون با مغز ارتباط دارد امكان به اشتباه انداختن آن وجود ندارد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب