خانه / اخبار مالزی / اقتصادهای نوظهور جنوب شرق آسیا موتور رشد اقتصاد جهانی

اقتصادهای نوظهور جنوب شرق آسیا موتور رشد اقتصاد جهانی

بیا تو مالزی - گزارش این نهاد بین المللی اقتصادی در مورد جنوب شرق آسیا حاکی است اقتصادهای درحال رشد جنوب شرق آسیا به ویژه پنج کشور این منطقه شامل مالزی، اندونزی، فیلیپین، تایلند، ویتنام، در دوسال متوالی (19- 2018) در مجموع از رشد اقتصاد بالای 5 درصد برخوردار خواهند بود.
برونئی، میانمار، کامبوج، لائوس وسنگاپور از دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا هستند.
صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود که روز گذشته منتشر شد و در رسانه های آسیایی انعکاس یافت تاکید کرد به رغم اعلام جنگ تجاری آمریکا به ارزش بیش از 150 میلیارد دلار علیه کالاهای چینی و برخی کشورهای دیگر درجهان ، کارشناسان این سازمان در مورد چشم انداز اقتصادهای نوظهور در آسیا خوش بین هستند و آن ها را مهمترین موتورهای رشد اقتصاد جهانی می دانند.
این صندوق پیش بینی کرد: اقتصادهای نوظهور آسیا با کسب رشدی حدود 6.5 درصد در دو سال آتی ، عامل رشد اقتصادی در جهان شوند.
این نهاد بین المللی اقتصادی در عین حال از افزایش تنش های تجاری و خطرات ناشی از تغییر سیاست های حمایت گرایانه از تجارت بین المللی به عنوان دو عامل نگرانی عمده در رشد اقتصادی کشورهای مختلف جهان یاد کرد.
طبق این گزارش، افزایش تعرفه ها و موانع تجاری غیر تعرفه ای می تواند به بازارهای جهانی آسیب برساند، زنجیره های عرضه جهانی را مختل کند و سرعت گسترش فنآوری های جدید ، تولیدات جهانی و سرمایه گذاری های بین المللی را کاهش دهد.
صندوق بین المللی پول با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی موجود در عرصه های بین المللی در مجموع رشد اقتصادی 3.9 درصدی را برای اقتصاد جهانی درسال جاری برآورد کرد.
گزارش جدید این نهاد بین المللی در شرایطی که آمریکا چین و تعدادی دیگر از کشورهای جهان را تهدید به جنگ تجاری تمام عیار کرده منتشر شده است.
دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با متهم کردن چین به سرقت فنآوری های این کشور خواسته است تا به غیر از 50 میلیارد دلار تعرفه قبلی بر روی کالاهای چینی فهرست تازه ای به ارزش 100 میلیارد دلار دراین زمینه تهیه شود.
در چنین صورتی ارزش تعرفه ها بر روی کالاهای وارداتی چین از مرز 150 میلیارد دلار عبور خواهد کرد و یکی از بزرگترین نبردهای تجاری میان دو کشور در تاریخ مدرن رقم خواهد خورد.
وزارت خارجه چین نیز در واکنش به اقدامات واشنگتن اعلام کرد: آمریکا هرگز نباید درعزم راسخ چین برای ایستادگی در مقابل آن کشور در جریان جنگ تجاری تردید کند.
وزیران امور مالی و روسای بانک های مرکزی کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا
‘آ سه آن’ که نگران آسیب دیدن اقتصادهای نوظهور خود دراین جنگ تجاری هستند، در اوایل ماه جاری با شرکت در یک اجلاس مشترک در سنگاپور در قبال جنگ تجاری آمریکا گرفتند.
این وزیران دربیانیه ای خواستار تداوم همکاری ها در عرصه تجارت بین الملل شده و اعلام کردند: ایجاد این نبرد به سود هیچ کشوری نیست.
‘آسه آن’ در سال 2017 از رشد پرقدرت اقتصادی 5.1 درصد برخوردار بود و به همین دلیل وزیران و مسئولان شرکت کننده در اجلاس سنگاپور خواستار به کارگیری تمهیدات لازم از جمله افزایش همکاری های منطقه ای برای حفظ و افزایش این میزان رشد اقتصادی در سال 2018 نیز بودند.
اعضای اتحادیه تاکید کردند که این هدف درسایه بهبود اقتصاد جهانی ، گسترش تجارت بین المللی، حفظ مصارف شخصی و افزایش سرمایه گذاری های زیربنایی محقق می شود./ایرنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب