خانه / اخبار مالزی / اقدام زیبای یک انجمن دانشجویی برای حمایت از زوجهای جوان خود

اقدام زیبای یک انجمن دانشجویی برای حمایت از زوجهای جوان خود

بیا تو مالزی -

امروز سایت ایسام نوشت: "اهدای هدایای زوج های جوان درپی رایزنی با نماینده ولی فقیه در آسیا و اقیانوسیه"…

از قدیم همواره سنت ازدواج در دوران دانشجویی در دانشگاههای داخل کشور تکریم میشود اما در دانشگاههای خارج کشور این مسئله مدتهاست که به دست فراموشی سپرده شده است. اقدام اخیر انجمن دانشجویی دانشگاه یوپی‌ام در واقع جنبه‌های مثبت و منفی خود را دارد که در اینجا به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

 
از دید اسلام سنت ازدواج همواره مورد تکریم بوده آنهم مخصوصاَ وقتی که زمینۀ گناه فراهم باشد (نهج البلاغه).  در میان دانشجویان خارج از کشور، به دلیل داشتن آزادیهای فردی و نبود کنترل و نظارت از طرف خانواده‌ها بر روی فرزندان در خارج کشور و نبود تجربه و آگاهی کامل به محیط غربت بیش از هر زمان دیگر ممکن است فعل گناه صورت پذیرد. حال آنکه دیگر محدودیت‌های فرهنگی و اجتماعی در بین نیست تا مکمل ازدواج باشد. کشور مالزی اگرچه بعنوان یک کشور مسلمان مطرح است، ولیکن به دلیل آزادی و درهم آمیختگی نژادی در جامعه خود و نیز سیاست‌های دولت خود آنرا از سایر کشورهای مسلمان متمایز ساخته است. بعنوان مثال از وجود کلوپ‌های شبانه گرفته تا سرو مشروب در برخی از رستورانها و مراکز خرید. در این قبیل محیط ها عمل به دستورات دینی بیش از پیش جلوه و نمود پیدا می‌کند.  

اقدام اخیر انجمن دانشجویی دانشگاه یوپی‌ام در واقع مشوق عمل به دستورات دینی می‌باشد، که البته جای سپاس و تشکر از برگزار کنندگان و بانیان آن را هم نیز دارد. ولیکن سوال مهم این است که آیا این اقدام منحصر به این انجمن می‌باشد، یا سایر انجمن ها ‌هم فعالیت مشابه داشته‌اند؟ درپی تحقیق وب ‌سایت بیاتومالزی از سایر انجمن‌ها , در سایر دانشگاه‌ها تنها محدود به برگزاری یک یا دو مورد جشن ازدواج , آنهم با هزینۀ شخصی بوده است.

اما مسئله مهم این است که چرا یوپی‌ام؟ جواب این است که دانشگاه یوپی‌ام با داشتن بیش از 1200 دانشجوی ایرانی قطعاً در میان خود سالانه 10 ازدواج دانشجویی را شاهد است. پس انگیزۀ لازم برای حمایت از آنها وجود دارد، بطوریکه انجمنشان به دنبال رایزنی جهت گرفتن هدیه از مسئولان رده بالای کشوری باشد. بنا به گزارش وب ‌سایت بیاتومالزی با مسئولان این انجمن، حتی قرار بوده هدایا بیشتر از آنچه که تدارک دیده شده ، باشد .همچنین آنها عنوان داشتند که قرار بوده جشنی با حضور همۀ دانشجویان برای زوجها جوان برپا شود که ظاهراً محقق نشده است و …

با احتساب  توضیحات بالا در میان جمعیت 4500 نفری دانشجویان در مالزی حداقل شاهد سالانه 35 ازدواج دانشجویی خواهیم بود که شاید بهتر باشد، یک ارگان ذیصلاح در مالزی، مثلاً بخش فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی که کارنامۀ درخشانی دارد، زحمت این قبیل مسئولیت‌ها را به دوش بکشد، تا این امر در سایر دانشگاه‌های مالزی نیز تحقق یابد.

منبع : بیا تو مالزی

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − شش =

قالب