خانه / اخبار جهان / انگلیسی یاد بگیرید تا آلزایمر نگیرید

انگلیسی یاد بگیرید تا آلزایمر نگیرید

بیا تو مالزی -

کارشناسان در شهر ادینبورگ در اسکاتلند تحقیقاتی را درباره اثرات تکلم به دو زبان مختلف بر نحوه استفاده از زبان انگلیسی آغاز کرده اند.

محققان دانشگاه ادینبورگ شماری داوطلب را مورد آزمایش قرار داده‌اند که قادرند هم به زبان انگلیسی و هم به زبانی دیگر صحبت کنند و در تحقیقات خود تلاش دارند ببینند مغز آنها زبان انگلیسی را چگونه درک و تجزیه و تحلیل می کند.

انگیزه انجام این تحقیق کشف چگونگی جمع آوری و حفظ کلمات انگلیسی در کسانی است که انگلیسی زبان مادری آنها نیست.

سارا هیوود، یکی از محققان دانشگاه ادینبورگ، می گوید: «نظریه ما این است که حتی اگر فردی غیربومی به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشد، حافظه او کلمات انگلیسی را با روشی متفاوت از افراد بومی به خاطر می‌سپارد.»

زبان یکی از اختراعات پر قدرت بشر بوده و مهارتی است که ما را به عنوان یک گونه زیستی از دیگر موجودات زنده منفک می کند و حیطه این اختراع به دنیای ارتباطات محدود نمی شود و حتی به گفته دانشمندان ممکن است قادر باشد همچون یک داروی شیمیایی از برخی عارضه های جسمانی مثل فراموشی و آلزایمر جلوگیری کند.

چندی پیش تحقیقی در کانادا نشان داد که افرادی که می‌توانند با تسلط کامل با دو زبان مختلف صحبت کنند و بنویسند، احتمالا هوشمندتر هستند و این هوشمندی را برای مدت طولانی تری نیز حفظ می کنند.

104 نفر در گروه سنی 30 تا 88 سال در تحقیق دانشگاه یورک کانادا شرکت کرده بودند.

محققان این دانشگاه در جریان این مطالعه متوجه شدند که افرادی که به دو زبان مختلف تسلط کامل داشتند در مقایسه با گروهی که فقط یک زبان می دانسته است، تیزهوش‌تر بوده‌اند.

محققان کانادایی نتیجه تحقیق خود را در مجله علمی «روانشناسی و سالمندان» (Psychology and Ageing) منتشر کردند.

در این مقاله آورده شده بود که تسلط به دو زبان مختلف احتمالا از کند ذهنی ناشی از کهولت جلوگیری می‌کند.

این در حالی است که تحقیقات قبل از آن نیز نشان داده بود که فعال نگه داشتن مغز ممکن است مانع از ابتلا به بیماری فراموشی (Dementia) در سنین پیری شود.

تحقیقات نشان داده است که افرادی که یک آلت موسیقی می نوازند، می‌رقصند یا به طور منظم مطالعه می‌کنند احتمالا کمتر در معرض خطر ابتلا به فراموشی قرار می گیرند.

سرگرمی‌های دیگر مثل حل کردن جدول متقاطع یا بازی تخته نرد نیز احتمالا به حفظ هوشمندی افراد کمک می کند.

به نوشته بی بی سی، تحقیقی که در دانشگاه یورک کانادا صورت گرفت بار دیگر ثابت کرد که مهارت های زبانی تاثیر مثبتی بر فعالیت مغز انسان دارد.

دکتر ایلن بیالیستوک و همکارانش در دانشگاه یورک با استفاده از آزمون های تائید شده میزان ادراک داوطلبان از مفاهیم حسی، تجربی و ذهنی را مورد آزمایش قرار دادند.

آنها دانش واژگان داوطلبان، مهارتشان در استدلال غیر بیانی و مدت زمان لازم برای آنها برای واکنش به موقعیت و موضوعی را در نظر گرفته‌اند.

نیمی از داوطلبان کانادایی بودند و فقط به زبان انگلیسی تسلط داشتند. نیمی دیگر از آنها هندی‌الاصل بودند و هم به زبان انگلیسی و هم به زبان تامیل تسلط داشتند.اما یک نکته در همه داوطلبان مشترک بود و آن این که همگی تحصیلات دانشگاهی خود را تا مقطع کارشناسی به پایان برده بودند و به طبقه متوسط جامعه تعلق داشتند.

محققان دانشگاه یورک کانادا در جریان مطالعات خود همچنین متوجه شدند که احتمال مبتلا بودن به بیماری فراموشی ناشی از کهولت سن در میان داوطلبان «دوزبانه» کمتر بوده است.

آنها در مقاله خود آورده اند: «افراد دو زبانه در هر سن و سالی که بودند راندمان ذهنی بالاتری داشتند و در میان آنها سرعت کاهش فعالیت مغز به خاطر پیری بسیار کمتر دیده می شد. به نظر می رسد که تسلط به دو زبان مختلف به جلوگیری از ضایع شدن مغز کمک می کند.»

«انجمن آلزایمر» بریتانیا از یافته های این تحقیق استقبال کرد.

به گزارش ایسنا، دكتر کلایو بالارد، مدیر تحقیقاتی این انجمن، گفت: «این احتمال وجود دارد که یادگیری یک زبان دیگر در اوایل کودکی، فرآیند رشد مدار عصبی را به طور مثبت تحت تاثیر قرار دهد. در هر حال، ما باید با احتیاط نتایج این تحقیق خاص را تفسیر کنیم چون داوطلبان از ملیت‌های مختلف بوده‌اند و در نظام های آموزشی مختلفی تحصیل کرده اند.»

بالارد در پایان گفت: «همه محققان می‌دانند که تحصیل به طور کلی ممکن است به حفظ قدرت ادراک افراد در دوران سالمندی کمک کند.»

منبع : ایسنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب