دوشنبه , 12 خرداد 1399
خانه / اخبار ایران / ایرانی‌ها سالی دو میلیارد دلار صرف لوازم آرایش می‌كنند

ایرانی‌ها سالی دو میلیارد دلار صرف لوازم آرایش می‌كنند

بیا تو مالزی -

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ایرانی‌ها در سال حدود دو میلیارد دلار صرف خرید لوازم آرایشی می‌كنند و مصرف مواد و لوازم آرایشی مثل روژ لب و لاك ناخن در سال‌های اخیر چنان در میان ایرانی‌ها گسترش یافته كه اكنون ایران از نظر مصرف لوازم آرایش در خاورمیانه در رده دوم قرار داد…

در سال‌های پس از انقلاب، گشت ماموران امر به معروف و نهی از منكر در خیابان‌های مركزی شهرهای بزرگ و جریمه و حتی بازداشت زنان و دختران به خاطر آرایش امری عادی بود، اما پس از پایان جنگ ایران و عراق و به‌ویژه از اوایل دهه ۱۹۹۰ تاحدی از این محدودیت‌ها كاسته شد.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید كه به دنبال آزادی واردات برخی از اقلام آرایشی زنان ایرانی به‌شدت به مصرف این لوازم و آرایش روی آورده و به‌ویژه برای نسل جوان ساكن شهرهای بزرگ در ایران آرایش غلیظ به «عادتی همیشگی»‌تبدیل شده است.

در مجموع در ایران سالانه حدود دو میلیارد دلار لوازم آرایشی خریداری می‌شود و ایران با جمعیت ۷۴ میلیونی خود خریدار و مصرف‌كننده ۲۹ درصد از كل لوازم آرایشی است كه در خاورمیانه عرضه می‌شود.

بر اساس یك بررسی جدید، از لحاظ مصرف كالاها و لوازم آرایشی عربستان سعودی در صدر تمام كشورهای خاورمیانه قرار دارد.

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید كه بخش اعظم لوازم آرایشی یا به شكل قانونی یا از طریق قاچاق وارد ایران می‌شود و ایران خود تولیدات بسیار كمی در این زمینه دارد. نزدیكی ایران به سواحل جنوبی خلیج فارس و شهرهای پرزرق و برقی چون دوبی بهترین راه ورود لوازم آرایش به كشور را فراهم كرده است.

بنا بر این گزارش، تقریبا تمام مارك‌های معروف تولید‌كننده لوازم آرایش در بوتیك‌ها و فروشگاه‌های مناطق مرفه تهران و شهرهای بزرگ ایران موجود و قابل خریداری است.

عباس نجفی، مسئول اداره مبارزه با قاچاق كالا در ایران، می‌گوید: «اكثر كارشناسان تخمین می‌زنند كه رقمی بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ میلیون دلار از این نوع كالاها از طریق قاچاق وارد ایران می‌شود.»

ویستا باور كه مدیر تبلیغات و فروش مارك جدیدی از لوازم آرایش اروپایی به نام «كاپریس» است این ارزیابی را تایید می‌كند.

او می‌گوید: «وزارت بهداشت در مورد معیارهای مربوط به كنترل واردات این كالاها بسیار دقیق است و این بسیار خوب است، چون مصرف‌كنندگان با اتكا به استاندارد رسمی بر كالاهای قانونی می‌توانند از سلامت آن مطمئن شوند. اما واردات قانونی این كالاها حدود ۵۰ درصد مالیات و دردسر و كاغذبازی‌های فراوان دارد.»

در همین حال افرادی كه در تجارت و فروش لوازم آرایشی دست دارند اذعان می‌كنند كه اقلامی كه از راه قاچاق وارد ایران می‌شوند كیفیت بسیار بدی دارند.

یك واردكننده بزرگ لوازم آرایشی به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «در سال‌های اخیر بازار محصولات آرایشی از كالاهای چینی و نامرغوب لبریز شده است. اما كالاهای چینی فقط ۳۰ درصد از بازار لوازم آرایش قاچاق را تشكیل می‌دهند و بازار فروش آنها در شهرستان‌های كوچك است.»

بر اساس آماری كه توسط یك مركز پژوهشی به نام «تی‌آم‌بی‌ای» گرفته شده، حدود ۱۴ میلیون نفر از زنان شهرنشین ایرانی در گروه سنی ۱۵ تا ۴۵ سال ماهانه به طور متوسط هفت دلار صرف خرید لوازم آرایشی می‌كنند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید كه با توجه به این كه حداقل دستمزد ماهانه در ایران امروزه ۳۰۰ دلار و درآمد متوسط اكثر مردم حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه است هزینه هفت دلار برای لوازم آرایش معقول به نظر می‌رسد.

موسسه پژوهشی مذكور در تحقیقات خود می‌گوید كه دلیل استفاده فراوان زنان ایرانی از لوازم آرایشی احتمالا جوان بودن جمعیت این كشور است، كما این كه نیمی از جمعیت ایران زیر ۳۰ سن دارند و ۶۵ درصد از جمعیت ایران شهرنشین است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

یک دیدگاه

  1. نادر اسدی زاده

    محصولات کاپریس ابتدا در خوزستان سخت شروع کرد ولی کیفیت بالای محصول فروش را بالا برد.امیدوارام سخت تر با محصولا ت بدون لیبل برخورد بشه.ولی باید در نظر داشت سخت گیریه بیش از حد عوارض نجومی از وارد کنندگان موجب دل سردی بازرگان و ناتوانیه پرداخت مبلغ برای مصرف کننده عاملی برای بی ثباتی است.دولت باید تکلیف مصرف کننده و بازرکان را حل کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب