خانه / اخبار مالزی / ایران برای انتقال سامانه کشاورزی دانش محور خود به مالزی آمادگی دارد

ایران برای انتقال سامانه کشاورزی دانش محور خود به مالزی آمادگی دارد

بیا تو مالزی - به گزارش ایرنا، دکتر خرقانی روز سه شنبه افزود: ایران درحال حاضر با اتکا به سامانه کشاورزی دانش محور در کشور به خودکفایی کامل به میزان 94 درصد در تولید محصولات کشاورزی دست یافته و آماده انتقال تجربیات خود به دیگر کشورهای اسلامی از جمله مالزی است.

بنا به این گزارش، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی که برای شرکت در نشست "امنیت غذایی" کشورهای عضو گروه دی-8 در کوالالامپور به سر می برد، خاطرنشان ساخت که توسعه این سامانه در ایران همچنین باعث افزایش چشمگیر و با کیفیت بالای محصولات کشاورزی شده به طوری که این کشور هم اکنون بخش زیادی از تولیدات خود را صادر می کند.

خرقانی تصریح کرد: براساس سامانه دانش محور کشاورزی ایران، کشاورزان به یکی از 60 مرکز ویژه آموزش کشاورزی این وزارتخانه اعزام شده و در آنجا در مورد نوع محصولی که کشت می کنند، آموزش های ویژه را فرا می گیرند.
به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی کشورمان، بیشتر این مراکز تحقیقاتی در مناطق استراتژیک روستایی واقع شده که دسترسی کشاورزان به آنها همواره امکانپذیر است.

خرقانی که این سخنان را در گفت وگو با خبرگزاری برناما اظهار می داشت، اضافه کرد: یکی دیگر از فاکتورهای مهم در توسعه بستر مناسب کشاورزی و افزایش تولیدات ایران، اجرای مداوم تحقیقات توسعه در مراکز تحقیقاتی است.
به گفته وی، وزارت جهاد کشاورزی ایران هم اکنون ، پنج هزار مرکز تحقیقاتی دارد که هر یک از آنها بلافاصله پس از انجام تحقیقات خود، نتایج آنها را عملیاتی می کنند.

این درحالی است که در کنار مراکز تحقیقاتی وزرات جهاد کشاورزی ایران، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه ها و دیگر موسسات دولتی و غیر دولتی نیز مراکز تحقیقاتی خاص خود را داشته و به توسعه علمی کشاورزی در ایران کمک می کنند.

رئیس هیأت کارشناسی ایران در نشست وزرای کشاورزی گروه دی 8، هدف از حضور ایران در این نشست را توسعه همکاریهای دوجانبه و چندجانبه و نیز انتقال تجارب و دانش خود با دیگر اعضای گروه هشت کشور درحال توسعه اسلامی بیان کرد.

خرقانی در مورد اهداف ایران در زمینه "امنیت غذایی" که در دستور کار این نشست قرار دارد نیز تأکید کرد: تلاش ایران برای دستیابی به امنیت غذایی از طریق تلاش برای ایجاد بازار مشترک میان کشورهای گروه دی- 8، تدوین استانداردهای علمی برای تحقیقات توسعه در حوزه کشاورزی به طوری که در عرصه بین المللی نیز قابل قبول باشد، افزایش همکاریهای علمی و فناوری در حوزه کشاورزی میان گروه دی-8 و نیز تدوین مکانیسمی برای حمایت اعضا از یکدیگر در مواقع نیاز و یا افزایش قیمتها دنبال خواهد شد.

اجلاس وزرای کشاورزی هشت کشور درحال توسعه اسلامی موسوم به گروه دی-8 قرار است از روز چهارشنبه هفته جاری به مدت سه روز در کوالالامپور برگزار شود.

ایران، مالزی، اندونزی، مصر، نیجریه، ترکیه، پاکستان و بنگلادش کشورهای عضو گروه دی-8 را تشکیل می دهند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب