سه شنبه , 23 مرداد 1397
خانه / اخبار ایران / ایران برترین کشور منطقه در علوم هسته ای و نانو / در بیوتکنولوژی سومیم

ایران برترین کشور منطقه در علوم هسته ای و نانو / در بیوتکنولوژی سومیم

بیا تو مالزی -

محمد مهدی زاهدی با اشاره به توان فناوری در ایران گفت: هم اکنون در بحث فناوری هسته ای و نانو در منطقه دارای رتبه اول و در بیوتکنولوژی دارای رتبه سوم هستیم…

 

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد مهدی زاهدی ظهر امروز در دیدار با وزیر آموزش عالی مالزی در وزارت علوم گفت: زمینه های همکاری دو کشور باید توسط کمیته مشترک بین دو کشور مشخص شود و مندرجات یادداشت تفاهمی که در سال 1381 به امضاء دو کشور رسیده است به صورت عملیاتی درآید.

وی IT، ICT ، بیوتکنولوژی، میکروالکترونیک، نانوتکنولوژی، شیلات، گیاهان گرمسیری، مبادله و اعطای بورس به دانشجویان، تأمین و مبادله اعضاء هیئت علمی و نیروی متخصص را از جمله برخی موارد مورد نظر برای همکاری بین دو کشور ذکر کرد.

وزیر علوم با بیان اینکه در حال حاضر 3 میلیون و 300 هزار دانشجو در کشور ایران تحصیل می کنند و از این تعداد 200 هزار نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی فعال هستند، گفت: در برنامه چشم انداز بیست ساله ایران پیش بینی شده است که در پایان برنامه چهارم توسعه رتبه اول علم و فناوری منطقه از آن ایران باشد. بنابراین مصمم هستیم طی 4 برنامه 5 ساله مرحله به مرحله به اهداف چشم انداز دست یابیم.

وی اضافه کرد: هم اکنون در برنامه اول به سر می بریم و درحال فراهم کردن زیرساختهای لازم برای رسیدن به اهداف هستیم که یکی از زیرساختهای لازم تربیت نیروی انسانی و منابع مورد نیاز است.

وزیر علوم با بیان اینکه قدرت کشورهای اسلامی در زمینه علم و فناوری قدرت سیاسی و امنیتی را در جهان تقویت می کند، گفت: همکاری بین کشورهای مالزی و ایران به عنوان دو کشور علمی جهان اسلام برای ما استراتژیک است.

وی افزود: سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی کشور آماده همکاری در زمینه های بیوتکنولوژی، ارتباطات و شبکه های علمی با مالزی است. این سازمان در زمینه ساخت ماهواره تجربه دارد و می تواند با کشور مالزی در مورد ماهواره های مخابراتی همکاری داشته باشد.

وی با اشاره به شکاف علمی در مورد شناسایی مشخص ظرفیتهای علمی دو کشور افزود: برخی دانشگاههای دو کشور به طور ناهماهنگ و غیرمتمرکز اقدام به انعقاد تفاهم نامه کرده اند که ازاین پس وزارتخانه های دو کشور باید بر این فعالیتها نظارت بیشتری داشته باشد.

زاهدی، دکتر حسین رحیمی – رئیس سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی را به عنوان مسئول کارگروه ایرانی همکاری با مالزی معرفی کرد و گفت: این کارگروه در زمینه اولولیتهای همکاری بین دو کشور و راهکارهای به اجرا در آمدن تفاهم نامه همکاری فعالیت خواهد کرد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

لیست جدید دانشگاه های مالزی مورد تایید وزارت علوم سال ۲۰۱۸

بیا تو مالزی - وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران طی اعلامیه‌ای، فهرست جدید دانشگاه‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 1 =

قالب