دوشنبه , 27 خرداد 1398
خانه / دانش و فناوری / ایران به جرگه كشورهای سازنده ابررایانه پیوست

ایران به جرگه كشورهای سازنده ابررایانه پیوست

بیا تو مالزی -

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از موفقیت ایران به طراحی و ساخت ابررایانه خبر دارد و گفت: این ابر رایانه قدرت محاسباتی ‪۸۶‬ میلیارد دستور در ثانیه را دارد…

دكتر "منصور كبگانیان" روز یكشنبه در یك نشست خبری با بیان اینكه در ابررایانه تحریم هستیم و محققان ما از دسترسی به‌پردازش اطلاعات با سرعت‌های بسیار بالا محرومند، گفت: پروژه ابررایانه بصورت فوق استراتژیك در ایران طرح و از سال ‪ ۸۰‬طراحی و تست اولیه آن آغاز شد.

وی افزود: این ابررایانه سیستم پلاستر با ‪ ۳۲‬پردازشگر پتنیوم ‪ ۳‬و ‪۲۱۶‬ هسته پردازشی دارد و در دانشگاه صنعتی امیركبیر طراحی و ساخته شده است.

كبگانیان با بیان اینكه دانشگاههای دیگری چون صنعتی اصفهان و صنعتی شریف و مركز پژوهشهای بنیادین در حال ساخت ابررایانه‌های دیگری هستند، گفت: در آینده‌ای نزدیك شبكه‌ای از ابررایانه‌ها خواهیم داشت كه سبب می‌شود پژوهشگران ما مشكلی در انجام محاسبات پژوهشی با سرعت‌های بسیار بالا نداشته باشند.

وی گفت: با ساخت این ابررایانه ایران نیز در جرگه كشورهایی كه توان ساخت ابررایانه را دارند، در رتبه شصت و هفتم قرار گرفت.

به گفته معاون پژوهشی وزارت علوم، قرارداد ساخت این ابررایانه با هواشناسی بسته شده است و فعلا به همین سازمان خدمات می‌دهد ولی امید است كه با به راه افتادن این شبكه دیگر محققان نیز بتوانند از آن استفاده كنند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

فیس بوک از شما جاسوسی می کند، چه عضوش باشید و چه نباشید

بیا تو مالزی - حتی اگر هرگز عضو فیس بوک نبوده باشید یا برای مدت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 2 =

قالب