خانه / دانش و فناوری / ایران در زمینه ایجاد محیط رقابتی و تجاری در حوزه IT رتبه آخر را كسب كرد

ایران در زمینه ایجاد محیط رقابتی و تجاری در حوزه IT رتبه آخر را كسب كرد

بیا تو مالزی -

بررسی های جدید اكونومیست و موسسه BSA نشان می دهد ایران در میان 66 كشور جهان در زمینه ایجاد محیط رقابتی و تجاری مناسب برای فعالیت در حوزه IT رتبه آخر را كسب كرده است.به گزارش فارس به نقل از Bsa.org، ایران در این بررسی كه در سپتامبر سال 2008 منتشر شده، نمره 16.5 از 100 را كسب كرده و در قعر جدول مذكور و پایین تر از كشورهایی همچون الجزایر، نیجریه، آذربایجان، پاكستان، ویتنام، بنگلادش، قزاقستان، اندونزی، اوكراین، اكوادور، پرو، سری لانكا، مصر، كلمبیا و ونزوئلا قرار گرفته كه به ترتیب رتبه های 65 تا 51 را از آن خود كرده اند.

بر طبق این جدول برترین كشورهای خاورمیانه از لحاظ ایجاد محیط رقابتی در صنعت فناوری اطلاعات، عربستان با امتیاز 32.3 و سپس مصر با امتیاز 25.3 است.

این دو كشور به ترتیب از رتبه های 38 و 66 در سال 2007 به رتبه های 40 و 53 در سال 2008 سقوط و صعود كرده اند.

برای تهیه این گزارش كه شاخصی برای بررسی موفقیت كشورها در جهت تحقق اقتصادهای IT محور نیز محسوب می شود، 6 شاخص مختلف در نظر گرفته شده كه عبارتند از وضعیت محیط تجاری، كیفیت زیرساخت های IT، وضعیت سرمایه انسانی، شرایط قانونی و حقوقی، وضعیت تحقیق و پژوهش و میزان پشتیبانی از توسعه صنعت ICT.

در تمامی این شاخص ها ایران وضعیت نامطلوبی دارد و در هریك از آنها به ترتیب نمره 28.9، 10.8، 25، 29، 0.9 و 21.9 را از 100 به دست آورده است.

پرافتخارترین كشورهای اسلامی در این فهرست به ترتیب مالزی و تركیه هستند كه در مجموع نمره های 34.2 و 32.4 را كسب كرده و به ترتیب رتبه های 36 و 38 را در اختیار دارند.

كشورهای آمریكا، تایوان، انگلستان، سوئد، دانمارك، كانادا، استرالیا، كره جنوبی، سنگاپور، هلند، سوییس، ژاپن، فنلاند، نروژ و ایرلند به ترتیب رتبه های اول تا پانزدهم این جدول را به خود اختصاص داده اند. جالب آنكه آمریكا برترین كشور در این جدول نمره 86.4 از 100 را كسب كرده است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب