دوشنبه , 12 خرداد 1399
خانه / دانش و فناوری / ایمیل ملی

ایمیل ملی

بیا تو مالزی -

معاون وزیر ICT: كاربران ای‌میل‌های ایرانی احراز هویت می شوند…

افرادی كه ممكن است كمتر از بقیه در فضای مجازی رفت‌وآمد داشته باشند هم این روزها با واژه‌هایی مثل ای‌میل ملی و ایرانی، بیگانه نیستند و همگان درباره‌ی راه‌اندازی سرویس‌های جدیدی كه بتواند با پست‌های الكترونیكی خارجی از جمله یاهو و جی‌میل رقابت كنند، مسائل متعددی را شنیده‌اند. با این وجود كمتر پیش می‌آید كه در مراوداتی كه در فضای مجازی صورت می‌گیرد، آدرس پست الكترونیكی فردی آدرسی ایرانی باشد.

سختی دسترسی به ای‌میل‌های ایرانی، ظرفیت محدود آن‌ها و مشكلاتی كه در كار با این ای‌میل‌ها وجود دارد، موجب شده است كه كاربران فضای مجازی هم‌چنان استفاده از این ای‌میل‌های خارجی را ترجیح دهند كه البته این نكته از نظر امنیتی مخاطرات متعددی را متوجه كشور می‌كند.

علی حكیم‌جوادی، رییس سازمان فن‌آوری اطلاعات،  درباره‌ی مشكلات مختلف ای‌میل‌های ایرانی از جمله اطلاعات بسیاری كه برای راه‌اندازی آن‌ها خواسته می‌شود، خاطرنشان كرد: از شركت‌های سازنده‌ی ای‌میل خواسته شده است كه از پرسش اطلاعات غیرضروری خودداری كنند اما با این وجود ما در تلاش هستیم تا كاربران فضای مجازی را به نوعی احراز هویت كنیم.

معاون وزیر ICT در عین حال خاطر نشان كرد: امروز اگر كسی بخواهد ای‌میل فارسی داشته باشد، هیچ مشكلی برای او وجود ندارد و ظرفیت‌ها هم در حال افزایش هستند و با خیال راحت می‌توان گفت كه مشكلی برای دسترسی به ای‌میل‌های ایرانی وجود ندارد و در این زمینه به تنگنا دچار نخواهید شد.

حكیم‌جوادی در عین حال عنوان كرد: یكی از نكاتی كه معمولا در ارتباط با ایمیل‌های خارجی مورد كم‌توجهی قرار می‌گیرد، تفاهم‌نامه‌هایی است كه این سایت‌ها پیش از راه‌اندازی ای‌میل جدید با كاربر منعقد می‌كنند. معمولا به دلیل طولانی‌ بودن بند‌های این تفاهم‌نامه اكثر افراد آن‌ها را نمی‌خوانند، اما در آن‌ها تكالیف و وظایف سنگینی برای كاربران این سرویس‌‌ها در نظر گرفته شده و حتی این شركت‌ها مجاز شده‌اند كه اطلاعات كاربر را هرگاه كه لازم بود، مورد استفاده قرار دهند و یا این‌كه هرگاه لازم شد خدمات خود را قطع كنند.

وی ادامه داد: اگر ما بپذیریم كه اطلاعات با ارزشی از طریق ای‌میل‌های ما منتقل می‌شود و حتی مكالمات دوستانه ما می‌توانند از طریق واكاوی به منبع با ارزشی برای اطلاعات تبدیل شوند، دیگر به ضرورت راه‌اندازی یك پست ایمن شك نخواهیم كرد.

رییس سازمان فن‌آوری اطلاعات هم‌چنین عنوان كرد: اكنون بسیاری كشور‌ها به سمتی گام برمی‌دارند كه ای‌میل‌های آن‌ها صحه‌گذاری شود و به عنوان سندی رسمی مورد استفاده قرار گیرد. در شرایطی كه دنیا به این سمت گام بر می‌دارد، قطعا لازم است كه اطلاعات سازنده‌ی یك ای‌میل مشخص باشد و مراحل احراز هویت برای او انجام شود، چرا كه در غیر این صورت شاهد همان اتفاقی خواهیم بود كه امروز در دنیای بهم ریخته فضای مجازی حاكم است.

حكیم‌جوادی در ادامه یاد‌آور شد: اكنون بسیاری از كشور‌ها برای مكاتبات اداری و ارسال اسناد با ارزش توجه بسیار دارند كه هر ای‌میلی استفاده نشود و تنها پست‌های الكترونیكی خاصی كه مورد اعتماد آن كشور هستند، مسوول نقل و انتقال باشند.

وی ادامه داد: در ایران هم لازم است چنین اتفاقی صورت بگیرد و اكنون به واسطه‌ بخشنامه‌هایی كه دستگاه‌های اجرایی را ملزم به استفاده از ا‌ی‌میل‌های داخلی می‌كند، بسیاری سازمان‌ها و شبكه‌های بانكی ابراز علاقه‌مندی كرده‌اند كه ای‌میل‌های خاص خود را داشته باشند.

حكیم جوادی با تاكید بر این‌كه راه‌اندازی چنین ای‌میل‌هایی كار دشواری محسوب نمی‌شود و این موضوع مورد حمایت سازمان فن‌آوری اطلاعات قرار دارد، ادامه داد: ما باید تلاش كنیم قیمت‌ها را نیز كمی كاهش دهیم و با توجه به مجموع شرایط به نظر می‌رسد كه در زمینه‌ی ای‌میل‌های داخلی دچار تنگنایی نخواهیم شد و حتی اگر فردی همین امروز بخواهد مراودات الكترونیكی خود را از این طریق دنبال كند، هیچ مشكلی نخواهد داشت.

معاون وزیر ICT در ادامه صحبت‌های خود از افزایش ظرفیت‌ها خبر داد و گفت: شركت‌های خصوصی ابراز علاقه‌مندی كرده‌اند كه ای‌میل‌های جدیدی را راه‌اندازی كنند كه اكنون این مساله در دست بررسی است و پس از تایید صلاحیت این شركت‌ها مشكلی برای فعالیت آنها وجود نخواهد داشت.

رییس سازمان فن‌آوری اطلاعات در پایان در ارتباط با ای میل‌های شركت پست كه هم نیاز به مراجعه حضوری و هم به پرداخت وجه نیاز دارند، توضیح داد: به مسوولان این شركت تذكر داده‌ایم كه این شیوه را متوقف كنند و قطعا اگر تاكنون این اتفاق نیفتاده باشد، در آینده‌ای نزدیك بحث مراجعه‌ی حضوری و دریافت وجه منتفی می‌شود، چرا كه برای راه‌اندازی ای‌میل نباید مراجعه حضوری و یا دریافت نقدی صورت بگیرد.

 

منبع:خبرگزاری ایسنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب