خانه / اخبار ایران / این گزارش را بخوانید

این گزارش را بخوانید

بیا تو مالزی - یک روز همراهی با بزرگترین توزیع کننده افدرین در “بانه”…

قاچاق موادمخدر و به طور خاص مخدر شیشه این روزها جذابیت بسیار بالایی برای قاچاقچیان دارد به طوری که بسیاری از آنها راه اندازی لابراتوار و تولید این ماده مخدر را در دستور کار قرار داده اند؛ اقدامی که به گفته یکی از تولید کنندگان این ماده مخدر، سود پنج میلیون تومانی در تولید هر کیلوگرم شیشه فعالیت در این حوزه را به شکل غیرقابل باوری گسترش داده است. وی سود کارگاه کوچک خود با تولید 14کیلوگرم ماده مخدر شیشه در هفته را بیش از 105میلیون تومان اعلام کرد و گفت: این سود بسته به کیفیت جنس تولیدشده متغیر است.

ساعتی گپ و گفت با این تولید کننده ماده مخدر شیشه بهانه ای شد تا گزارشی از چگونگی ورود مواد اولیه مورد نیاز و تولید آن تهیه کنیم. با ما همراه شوید تا برای تهیه این گزارش سفری به یکی از شهرهای مرزی غرب کشور داشته باشیم؛ جایی کیلومترها دورتر از پایتخت با ترافیک نفسگیر و گرد و خاک موجود در هوایش. بانه، شهری در چند قدمی نقطه صفر مرزی که ندای اقتصاد برای مردمش از آن سوی مرز می آید. شهری که تاریخ دشوار و پررنجی داشته و چندین بار بر اثر طاعون، تخلیه شده و در جایی دورتر بنا شده است. جنگ جهانی اول و دوم با آتش سوزی های شدید و جنگ ایران و عراق با همه تلخی هایش بر مردم این شهر گران نیامد. «بانه» شهری کوچک که امروز حکایت غریبی به خود گرفته است؛ حکایتی که از دل آن بخش اعظم واقعیت های اقتصاد ایران بیرون می آید؛ شهری که در معادلات فرهنگی و اقتصادی جای زیادی ندارد.

 

بانه شهر زیبایی است که در آینده ای نه چندان دور کوچه های در هم لولیده و خانه های پهلو به پهلو و هم قدش همراه با آن درهای آبی که دریایی از چوب را در کوچه جاری ساخته اند، زیر بار پاساژها دفن خواهند شد و تمام زیبایی اش در پس کوچه ها به حاشیه خواهند رفت. شهری که تا قبل از دهه 70، اثری از پاساژ یا بازار در آن نبود، امروز اما خیل عظیم مسافران برای خرید از پاساژهای قد و نیم قدش راهی این شهر می شوند.

پاساژهایی که ازدیاد آنها دلیلی جز قاچاق کالاو استقبال مردم از خرید کالای قاچاق ندارد. واژه «قاچاق» برای من و تو که در پایتخت نشسته ایم، پلیس، دادگاه و زندان را تداعی می کند؛ در بانه اما این واژه تداعی کننده درآمد و رونق اقتصادی شهر و مردمان آن است که هیچ گاه سهم قابل ملاحظه ای از سرمایه های مولد اقتصادی کشور نداشته اند. شهری توسعه نیافته که در سرمایه گذاری ها و برنامه توسعه اقتصادی کمتر دیده شده و همین سرمایه گذاری کم جوابی است که در چرایی رونق قاچاق مطرح می شود. مردم این شهر دلیل عدم توجه و سرمایه گذاری را بومی نبودن مسوولان و مدیران می دانند. امنیت حاکم در منطقه نه تنها برای مردم و مسافران اطمینان بخش بوده بلکه برای وارد کنندگان کالانیز قوت قلب شده و با آرامشی مثال زدنی، بدون استرس به کار خویش مشغولند.

شب هنگام با یکی از اهالی برای اطلاع از چگونگی ورود کالابه داخل کشور به نقطه صفر مرزی رفتم؛ مکانی که برای ورود کالاانتخاب شده بود. این امکان را به افراد می داد تا بدون کوچک ترین مشکلی وارد کشور عراق و ایران شوند. انتقال کالاتوسط احشام و چگونگی ورود آن به بازارچه بانه را از زبان مسوولان و خبرنگارانی که به منطقه سفر کرده اند، شنیده ایم اما نکته ای که هیچ گاه به آن پرداخته نشده امنیت بسیار بالای واردکنندگان اجناس قاچاق است که به واسطه این امنیت با آرامش خاطر و بدون دغدغه این کار را انجام می دهند. تهیه کالای قاچاق در این شهر به راحتی هرچه تمام تر صورت می گیرد مخصوصا که دنبال کالای خاص و فرد خاصی باشی. «افدرین» کالای موردنظر و علی فردی که تولید کننده شیشه مخدر در تهران آن را معرفی کرده است. جست وجوی زیادی لازم نیست.

با چند تماس تلفنی، رستورانی در دامنه کوه برای ملاقات تعیین می شود. پس از دادن نشانی های اعلام شده از طرف سعید (تولید کننده ماده مخدر شیشه در تهران) با علی همراه می شویم. علی یکی از توزیع کنندگان بزرگ افدرین در این شهر است و تقریبا 90 درصد «افدرین» واردشده را به تهران ارسال می کند. انباری در دل کوه با تدابیر خاص امنیتی که مملو بود از سطل های سفیدرنگ پر از افدرین با برند «میلک» آلمان. سطل های 10 و 20کیلیویی که به گفته علی هر کیلوگرم از آن دو میلیون و 500 هزار تومان در بانه فاکتور می شود.

تایید جنس و خرید در بانه یکی از گزینه های شما است و در صورتی که بخواهید با پرداخت بیعانه، جنس در ازای هر کیلوگرم 150 هزار تومان و در نهایت به قیمت دو میلیون و 650 هزار تومان در تهران تحویل داده خواهد شد. ظاهرا معامله در این صنف با ضمانت بیشتری همراه است چراکه علی می گوید «الباقی پول جنس در تهران پس از تایید خریدار دریافت می شود و بیعانه دریافت شده تنها برای حسن انجام کار است.» یک روز همراهی با بزرگ ترین توزیع کننده افدرین در بانه پرده از واقعیت تلخی برداشت و آن هم چیزی نبود جز فروش روزانه 200 کیلوگرم از ماده «افدرین» آن هم توسط یک توزیع کننده خرده پا و کسب روزانه حداقل 20 میلیون تومان سود خالص؛ سودی که تنها از فروش 200 کیلوگرم از این ماده کسب می شود و درآمد حاصل از ترانزیت آن به تهران و همچنین ترانزیت ماده مخدر شیشه به عراق در آن جایی ندارد.

 

در این نقطه از کشور ترس معنایی ندارد و در برخی از بومی ها و البته غیربومی های مستقر در این شهر بدون هیچ دغدغه ای به واردات غیررسمی مواد اولیه برای ساخت ماده مخدر شیشه و همچنین صادرات غیر رسمی شیشه مخدر به عراق برای انتقال آن به کشورهای آسیای شرقی و اروپا مشغولند. برخلاف کسب حداقل 20 میلیون تومان درآمد در روز، علی زندگی چندان مرفه و نشان داری ندارد و تمامی درآمد خود را صرف سرمایه گذاری در کردستان عراق کرده است تا روزگار بازنشستگی خود از این حرفه را در آرامش آن سوی مرزها سپری کند. همراه ماشین حمل مواد که نه، بلکه پشت سر آن از بانه تا تهران مسیر را طی می کنیم و با مسیرهای ویژه تردد خودروهای حاوی کالای قاچاق آشنا می شویم. برخلاف تصور خودروی حامل 20 کیلوگرم «افدرین» بدون هیچ مشکلی وارد تهران می شود.

 

در ورودی یکی از اتوبان های داخل شهر تهران تاکسی زردرنگی انتظار رسیدن محموله را می کشد. تاکسی ای که پس از تحویل، در طول مسیر جابه جایی مسافر را نیز فراموش نمی کند. جایی در اطراف تهران در درون باغی که سعید آن را اجاره کرده است کارگاه نسبتا بزرگ و منظمی برپاست و با رسیدن خوراک یک هفته لابراتوار، جنب و جوش عجیبی راه می افتد. خودرو دیگری کارتن های کوچک بسته بندی شده با برچسب یکی از محصولات شناخته شده آرایشی بهداشتی را بارگیری کرده و مسیر بانه را در پیش می گیرد.

جنس های رسیده پس از تست شدن وارد لابراتوار می شوند و سعید و دو دوست دیگرش آماده تولید شیشه مخدر. سعید با خنده، از ارسال محموله جدید به بانه برای عبور از مرز و تحویل در یکی از شهرهای کردستان عراق ابراز رضایت می کند. در این کارگاه از هر کیلوگرم افدرین، 700 گرم شیشه تولید و 50 درصد آن برای ارسال به اروپا آماده می شود و 50 درصد دیگر آن نیز برای عرضه در بازار داخل مهیا می شود.

قیمت هر گرم شیشه براساس کیفیت و منطقه توزیع تعیین می شود و بین شش تا 14 هزار تومان به فروش می رسد. به طور متوسط تولید شیشه مخدر در باغی که به ماهانه دو میلیون تومان اجاره شده است بیش از صدمیلیون تومان سود در هر هفته نصیب سعید و دوستانش می کند؛ سودی که 70 میلیون تومان آن از فروش هفت کیلوگرم از محصول نهایی به خریداری در عراق و 30 میلیون تومان آن از فروش هفت کیلوگرم به یکی از توزیع کنندگان داخلی کسب می شود. سعید اما برخلاف علی درآمد ماهانه 400 میلیون تومانی خود را در تهران هزینه می کند و این مهم را می توان از بنز اس 500 وی و البته از ساعت رولکس و گردنبند طلای 150گرمی وی فهمید.

 

منبع:عبرت نیوز

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب