خانه / اخبار مالزی / با ایرانیان بازرگان مالزی

با ایرانیان بازرگان مالزی

بیا تو مالزی -

 پیدا کردن دهها و شاید صدها نفر ایرانی که ساکن مالزی باشند و خود را تاجر معرفی کنند کار چندان سختی نیست…

سید یکی از این افراد است که به قول خودش سالهاست که در مالزی به صادرات و واردات کالا با مبدا و مقصد ایران مشغول می باشد. خودش می گوید که از جمله معتبرترین و سرشناس ترین تجار ایرانی مالزی است و پیش از این به امر واردات فرش و بعدها پسته و خشکبار اشتغال داشته اما از زمان حال چیزی نمی گوید.

فرصتی کوتاه که دست می دهد دوست صمیمی اش بلافاصله به من می فهماند که الان سالهاست که سید تجارتی ندارد ولی ترجیح می دهد همینجا با نام تاجر زندگی کند و از محل اجاره املاکش در ایران روزگار سپری نماید.

البته هیچ کس به رویش نمی آورد و همه او را در زمره تجار می دانند.

به طور کلی بازرگانان و تجار ایرانی ساکن مالزی به دو دسته تقسیم بندی می شوند یکی تجار حقیقی و دیگری تجار صوری. گروه تجار حقیقی که دسته بسیار کوچکی را تشکیل می دهند نیز خود به دو دسته مجزا تقسیم بندی می شوند. یکی آنهایی که نمایندگی و دفاتر شرکتهای دولتی، نیمه دولتی و نهادهای وابسته دولت را در اختیار دارند و دیگر بازرگانانی که با بازار سر و کار دارند.

این گروه کوچک که غالبا نیز در منطقه امپنگ کوآلالمپور زندگی می کنند در مجموع با همکاری تجار ایرانی داخل کشور و بر روی هم کمتر از 0.02 درصد از صادرات به مالزی را به ارزش کمتر از 22 میلیون دلار پوشش می دهند.

رقم 22 میلیون دلار در شرایطی است که این رقم کل صادرات غیر نفتی ایران به مالزی را شامل می شود و بازهم این در شرایطی است که در مجموع مالزی بیش از 118 میلیارد دلار واردات از کل کشورهای جهان دارد.

اگرچه این میزان صادرات در کشورهای عمده جهان میزان معاملات تنها یکی از تجار آن کشور می باشد اما درخصوص ایرانی ها این حسن را دارد که دهها و شاید صدها نفری را که در مالزی زندگی می کنند را در بر می گیرد.

به هر روی حضور در یکی از فروشگاههای عمده و زنجیره ای در مالزی کافی است که نشان دهد تقریبا ایران هیچگونه تجارت قابل توجهی به غیر از رطب بم با کشور مالزی ندارد و حتی بازار پسته نیز کاملا در اختیار پسته آمریکا می باشد.

دسته دوم بازرگانان ایرانی ساکن مالزی که پیش از این از آنها به تجار صوری نام بردیم. کسانی هستند که طی دو الی سه سال اخیر با استفاده از راهکارهای حقوقی اقدام به ثبت یا انتقال شرکت خود از ایران به مالزی نموده اند. اما درحقیقت فعالیتی در کار نیست و شخص مدیرعامل با اجاره خانه ملکی اش در تهران ویا دفتر شرکت سابقش و استفاده تفاوت نرخ اجاره در ایران و مالزی در این کشور روزگار می گذراند.

حسن یکی از این تجار است، خودش می گوید که دفتر کارش را در خیابان عباس آباد و منزلش را در خیابان پاسداران کرایه داده است و اکنون با خیال راحت در مالزی پس از سالها فشار کار و تلاش برای معاش استراحت می نماید و البته فرزندان و همسر وی نیز در دانشگاههای مالزی مشغول به تحصیل هستند.

وی در عین حال از طرحهای آینده اش در خصوص واردات کالا از ایران به مالزی و صادرات به مقاصد سنگاپور و تایلند سخن می گوید و معتقد است که در حال حاضر فرصت مناسبی برای آشنایی با تجار مالزی و بازارهای مقصد به دست آورده است.

در این میان عده معدودی هم هستند که اگرچه نمی توان آنها را در زمره تجار به حساب آورد ولی جزو فعالان اقتصادی در این کشور به شمار می روند، به این شکل که این افراد با سرمایه گذاری در طرحهای صنعتی مالزی و ایجاد و راه اندازی کارگاه و یا کارخانه های تولیدی اقدام به تولید محصولی خاص می نمایند که البته در بازار پر رقابت کارگاههای صنعتی کار بسیار سخت و طاقت فرسایی به شمار می رود.

طبیعی است که با افزایش شمار ایرانیان در مالزی نیاز این افراد به مجموعه ای از مشاغل خدماتی ویژه ایرانی ها نیز افزایش یابد. از این رو طی چند سال اخیر تعداد قابل توجهی رستوران ایرانی و غرفه های فروش محصولات مورد نیاز ایرانی ها نیز به وجود آمده است.

شغل فرش فروشی اگرچه میان ایرانی ها، پاکستانی ها و هندی ها مشترک است ولی تقریبا تمام فرش فروشی های عمده مالزی در اختیار ایرانی هاست و این تنها کالای بی رقیب ایران در بازار مالزی به شمار می رود که علیرغم قیمت بسیار بالای جنس، مشتریان مخصوص خود را دارد.

همه اینها در شرایطی است که مالزی درآمد قابل توجهی از ایران و ایرانیان به دست می آورد. حضور گسترده ایرانی ها طی چند سال اخیر بخصوص به عنوان دانشجو، و تراز مثبت تجاری به سود مالزی از نشانه های موفقیت اقتصادی طرف مالزی می باشد.

ارزش واردات ایران از مالزی معادل 324 میلیون و 575هزار دلار است که با توجه به پایین بودن میزان صادرات نسبت به واردات، تراز تجاری ایران با مالزی چیزی حدود 303 میلیون و 762 هزار دلار به نفع مالزی است.
مالزی با مساحتی افزون بر329 هزار و 750کیلومتر مربع جمعیتی نزدیک به  24میلیون نفر را در خود جای داده است و حال آنکه ایران با مساحتی سه برابر مالزی 70 میلیون نفر را در خود جای داده است.

منبع: ایران مالزیا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب