پنج شنبه , 30 خرداد 1398
خانه / اخبار جهان / با پروفسور موسیوند مخترع مقیم کانادا

با پروفسور موسیوند مخترع مقیم کانادا

بیا تو مالزی -

امکان پیوند نیز به دلیل وجود متقاضیان بسیار و نبود شرایط لازم وجود ندارد…

در چنین شرایطی بهترین گزینه پیشنهادی استفاده از قلب مصنوعی است… حال شاید کمی وحشت کنید اگر بدانید این قلب مصنوعی که در سینه شما می تپد، از طریق تلفن ، ماهواره و اینترنت قابل کنترل است تا آن اندازه که حتی از طریق همین شیوه های ارتباطی می توان به زندگی شما خاتمه داد!
وای به حالتان اگر روزی مشاجرات مکرر خانوادگی آنقدر به همسرتان فشار بیاورد که در یک لحظه تصمیم بگیرد به زندگی تان آن هم با فشار دادن چند دکمه ساده خاتمه دهد!
پروفسور توفیق موسیوند رئیس انستیتو قلب کانادا که حدود 5سال پیش موفق به اختراع اولین قلب مصنوعی کنترل از راه دور شده است ، می گوید: این قلب مصنوعی به نحوی طراحی شده که پس از قرار گرفتن در قلب بیمار می توان از طریق ماهواره ، اینترنت و تلفن از وضعیت آن و همچنین وضعیت سلامت بیمار آگاه شد.
برای آزمایش کارایی این نوع قلب نیز من و یکی از همکارانم در ژاپن و کانادا از طریق تلویزیون های AVCو CVCعملکرد یکی از آنها را کنترل کردیم.
آمارها نشان می دهد نارسایی های قلبی سالانه منجر به مرگ 5میلیون نفر می شود که بسیاری شان نیز پیر نیستند؛ ولیکن قلبشان به دلایل مختلف دیگر کارایی لازم را ندارد و متاسفانه درمان دارویی نیز به این بیماران کمکی نمی کند این در حالی است که سالانه تنها 4هزار قلب برای پیوند اهدا می شود که به هیچ وجه پاسخگوی تقاضای موجود نیست.
بدین ترتیب استفاده از قلب مصنوعی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

 

به اندازه قلب معمولی
اولین قلب مصنوعی کنترل از راه دور که توسط گروه تحت سرپرستی پروفسور موسیوند اختراع شد نسبت به سایر قلبهای مصنوعی که تا آن زمان ساخته شده بود چند مزیت اساسی داشت.
پروفسور موسیوند با اشاره به این که سایر قلبهای مصنوعی موجود بزرگ هستند و از طریق لوله ای که به خارج از بدن راه دارد. کنترل می شوند، ادامه می دهد: قلب مصنوعی کنترل از راه دور تقریبا به اندازه قلب معمولی است و امکان ارسال برق به آن بدون ایجاد سوراخی در بدن ، از طریق سیستم الکترومغناطیسی فراهم است.
قیمت این قلب مصنوعی حدود یک پنجم سایر انواع موجود است و البته می تواند عمر بیمار را 5تا 15سال افزایش دهد. قلب مصنوعی کنترل از راه دور تا به حال تنها روی حیوانات مورد آزمایش قرار گرفته است.

 

اطلاعات ژنتیکی با اثر انگشت
واقعیت آن است که تردیدهای موجود درباره بالا بردن ضریب ایمنی استفاده کنندگان از قلب مصنوعی کنترل از راه دور، انگیزه ای برای اختراع دیگر پروفسور موسیوند شده است.
یعنی ثبت اطلاعات ژنتیکی افراد از طریق اثر انگشت ، می تواند جنبه های ایمنی لازم و ضروری را برای مرتفع کردن نگرانی های ناشی از کاربرد قلب مصنوعی فوق فراهم آورد. با استفاده از روش ابداعی می توان بدون نیاز به خونگیری و تنها از طریق انگشت نگاری به اطلاعات DNAدر افراد دست یافت.
بررسی DNAدر ریشه یابی بیماری های ژنتیکی و وراثتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است ؛ با این حال از آنجا که ممکن است عده ای از افراد مایل به خون دادن نباشند و همچنین به دلیل خطر بروز عفونت یا بیماری ، در برخی موارد روش خونگیری با محدودیت هایی مواجه است که با استفاده از روش ابداعی ، این مشکلات و محدویت ها نیز بر طرف خواهد شد.
پروفسور موسیوند همچنین با تاکید بر این که این اختراع طی چند ماه آینده به ثبت خواهد رسید اظهار می دارد: در این روش به هسته سلولهایی که در هر برخورد از خارجی ترین لایه پرت (epidermis) جدا می شوند، راه یافته و اطلاعات ژنتیکی آن را در عرض 15دقیقه ثبت می کنیم و البته در تلاشیم تا این زمان را به 20تا 30ثانیه کاهش دهیم. این شیوه ثبت اطلاعات ژنتیکی می تواند کاربردهای پزشکی و امنیتی داشته باشد.

 

کنترل فشار خون با زیرپیراهن
جالب است بدانید مطالعات پژوهشگران نشان داده است که مکانیسم تغییر موقتی حرارت بدن ، به میزان یک تا دو درجه ، می تواند بر تنظیم فشار خون و نیز عملکرد قلب در کسانی که دچار نارسایی های قلبی عروقی هستند اثر بگذارد.
استاد ایرانی دانشگاه اوتاوا نیز از این یافته ها بهره گرفته و موفق به ساخت زیرپیراهنی شده است که می تواند فشار خون و کارکرد قلب را در کسانی که قلبشان خوب کار نمی کند، کنترل کند. این زیر پیراهن پارچه ای است و با مجهز بودن به مکانیسم تغییر حرارت برای افراد مبتلا به نارسایی های قلبی مفید واقع می شود. البته اطلاعات بیشتر راجع به این اختراع را باید طی چند ماه آینده و پس از ثبت آن توسط پروفسور موسیوند بشنویم…

 

نگران عفونت نباشید
پروفسور موسیوند در عین حال با اشاره به این که کاربرد ابزارهای مصنوعی نظیر چشم ، قلب ، دریچه های قلب و لگن مصنوعی در داخل بدن در 30 تا 35 درصد موارد، بیمار را دچار عفونت می کند، ادامه می دهد: برای رفع این مشکل که مخاطرات و هزینه های گزافی را با توجه به نیاز به جراحی مجدد، در پی دارد و گاهی نیز موجبات مرگ بیمار را فراهم می آورد، موفق به یافتن راه حلی موثر شدیم که بدون نیاز به جراحی باز و با ضریب اطمینان بالا، بتوان عفونت را از بین برد که البته این اختراع نیز در مراحل ثبت قرار دارد.

 

رسد آدمی به جایی…
مطالعات انجام شده در کشور روی پیوند سلولهای بنیادی (Stem cell) به کسانی که دچار نارسایی های قلبی هستند، بسیار امیدوار کننده است کما این که به نظر می رسد طی 10تا 20سال آینده شاهد بازسازی مجدد اعضای مریض در بدن انسان باشیم. جای بسی خوشحالی است که دولت ایران نیز از این آزمایش ها حمایت می کند.
با این حال سوالات بسیاری وجود دارد که بشر هنوز برایشان به پاسخی دست نیافته است. نمونه اش قلبی است که در سینه تک تک ما می تپد که شاهکار خلقت است و انسان با تمام خلاقیت اش تاکنون نتوانسته است مانند آن را تولید کند.
تنها می توانیم بگوییم که خداوند به ما اندیشه و تفکری عطا کرده است که براساس آن به انسان ها کمک کنیم و هر بار به حقیقت وجودی خالق بی همتا برسیم و دیگر هیچ…
پروفسور موسیونه با این جمله به سخنان خود پایان می دهد: «رسد آدمی به جایی که بجز خدا نبیند.»

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

ترامپ پرداخت حق السکوت به بازیگر پورن از محل بودجه انتخابات را رد کرد

بیا تو مالزی - دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پرداخت حق السکوت به استورمی دانیلز، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − هشت =

قالب