دوشنبه , 27 خرداد 1398
خانه / اخبار مالزی / بداوی از اقدام پلیس مالزی در برابر تظاهرات هندی‌تباران دفاع كرد

بداوی از اقدام پلیس مالزی در برابر تظاهرات هندی‌تباران دفاع كرد

بیا تو مالزی -

نخست وزیر مالزی، از تلاش پلیس این كشور برای متفرق كردن تظاهركنندگان روز یكشنبه (دیروز) هندی تباران مالزیایی در كوالالامپور دفاع كرد…

خبرگزاری رسمی مالزی (برناما)، روز دوشنبه به نقل از "عبدالله احمد بداوی" افزود: نیروهای پلیس، به‌منظور حراست و مراقبت از جامعه، بایستی با آمادگی كامل در زمینه متفرق كردن تظاهركنندگان روز یكشنبه تلاش می‌كردند.

وی ضمن حمایت كامل از اقدامات روز گذشته نیروهای پلیس این كشور اضافه كرد: در صورتی كه پلیس چنین واكنشی نشان نمی‌داد، تظاهرات روز یكشنبه ممكن بود كه به آسانی به خشونت و درگیری مبدل شود.

بداوی كه در جمع خبرنگاران در حاشیه برگزاری اجلاس سه روزه سران دولتهای همسود در اوگاندا سخن می‌گفت، ادامه داد: به من خبر رسیده است كه شماری از تظاهركنندگان اقدام به پرتاب سنگ و آجر بسوی نیروهای پلیس و خودروهای آنها در منطقه "باتو كیو" كرده و برخی دیگر حتی دروازه ورودی این معبد را نیز تخریب كرده‌اند.

وی تاكید كرد: اگر پلیس هیچ اقدامی نمی‌كرد، ممكن بود دیگر شهروندان، پلیس را به كوتاهی در حراست از جامعه متهم كنند.

نخست وزیر مالزی افزود: به نظر می‌رسد آنهایی كه تظاهرات روز یكشنبه را سازماندهی كرده‌اند، می‌خواهند صبر و شكیبایی پلیس مالزی را محك بزنند.

وی خطاب به جامعه مالزی بویژه سازمان‌دهندگان تظاهرات روز یكشنبه هندی تباران هشدار داد: از آزادی كه به شما اعطا شده، سوء استفاده نكنید.

بداوی همچنین تصریح كرد: آنهایی كه در تظاهرات روز یكشنبه شركت كردند، مطمئن باشند كه "تنبیه نشده" رها نخواهند شد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد علت برپایی تظاهرات روز یكشنبه به لحاظ فقیر نگهداشتن نژاد خاصی در جامعه و نبود عدالت در مالزی، اظهارداشت: این حقیقت ندارد، هر جامعه‌ای افراد فقیر و غنی دارد و اگر سیاستهای دولت مالزی این گونه بود، مدتها پیش از سوی مردم مورد اعتراض واقع می‌شد.

نخست وزیر مالزی همچنین تاكید كرد، آن دسته از كاركنان مشاغل دولتی كه در تظاهرات روز یكشنبه هندی تباران شركت كردند، عواقب شركت در این گونه تجمعات غیرقانونی را خواهند دید.

وی، اتهام طرح شده اخیر از سوی تظاهركنندگان مبتنی بر اینكه در مالزی دموكراسی و آزادی مطبوعات (رسانه‌ها) وجود ندارد را بشدت رد كرد.

به گزارش ایرنا، هزاران هندی تبار مالزیایی هوادار جنبش حقوق هندی‌ها (هیندراف) روز یكشنبه در اعتراض به سیاستهای استثماری دولت بریتانیا نسبت به پیشینیان آنان، بدون توجه به هشدارهای پلیس مبنی بر غیرقانونی بودن اجتماع آنان، در خیابانهای اطراف سفارت انگلیس در كوالالامپور تجمع اعتراض‌آمیز برپا كردند.

پلیس پس از هشدارهای مكرر برای متفرق كردن اجتماع‌كنندگان از خودروهای آبپاش و متعاقب آن از گاز اشك‌آور استفاده كرد.

این دومین بار در طول سه هفته گذشته است كه شهروندان مالزی بدون توجه به هشدارهای پلیس در ممنوعیت تظاهرات، به برپایی این گونه تجمع‌ها اقدام می‌كنند.

در تاریخ ‪ ۱۰‬نوامبر (‪ ۲۰‬آبان ماه) نیز برخی احزاب سیاسی مخالف دولت مالزی از قبیل حزب عدالت مردم، حزب مردم‌سالاری و حزب اسلامی (پاس)، با تجمع در میدان استقلال (مردكا) كوالالامپور و نیز مقابل كاخ پادشاه، خواستار برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه در این كشور شدند.

نیروهای پلیس مالزی در آن نوبت نیز برای متفرق كردن تظاهركنندگان، علاوه بر استفاده از خودروهای آبپاش، بسوی آنان گاز اشك آور پرتاب و شماری از تظاهركنندگان را دستگیر كردند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =

قالب