خانه / دانستنیها / برخورد با خون‌دماغ‌های دانش‌آموزی

برخورد با خون‌دماغ‌های دانش‌آموزی

بیا تو مالزی - حادثه ناشی از شیطنت در میان دانش‌آموزان جزء اجتناب‌ناپذیری از حوادث در مدارس است. از شایع‌ترین حوادث مدرسه خونریزی بینی است.

آرزو دهقانی، کارشناس ارشد آموزش پزشکی در این باره به همشهری گفت: برخی از دانش‌آموزان حین بازی و حتی حین فعالیت به‌دلیل زمین خوردن یا اصابت جسم به بینی، دچار خونریزی از بینی می‌شوند. به‌علت نزدیک بودن عروق خونی به پوسته مخاطی، بینی کودکان با کوچک‌ترین تحریکی دچار پارگی می‌شود. بنابراین خونریزی بینی در آنها شایع‌تر است. خونریزی بینی در کودکان را به‌راحتی می‌توان در منزل یا مدرسه تحت کنترل در آورد و از بروز مجدد آن جلوگیری کرد.

برای کنترل خونریزی بینی دانش‌آموزان در مدرسه نکاتی که در ادامه می‌آید را رعایت کنید: داخل بینی کودک چیزی همچون پنبه و دستمال نگذارید، سر کودک را در ظرف یا دستشویی به سمت بالا و جلو خم کنید، با دو انگشت، بینی را از بالاترین قسمت که استخوانی نیست به‌مدت 10دقیقه محکم فشار دهید، سر کودک را نگه دارید تا حین خونریزی از بینی به عقب خم نشود، اگر بعد از این‌ مدت با برداشتن انگشتان خونریزی ادامه پیدا کرد، احتمالا یک لخته بزرگ در داخل بینی وجود دارد؛ در این صورت کودک باید با یک فین شدید لخته را از جا کنده و خارج کند و دوباره به‌مدت 10 تا 12 دقیقه بینی را فشار دهید و درصورت قطع نشدن خونریزی با این اقدامات باید به پزشک مراجعه کنید.

در عین حال والدین دانش‌آموزان باید از سنین پایین به کودک خود نحوه بند آوردن خونریزی از بینی را آموزش دهند یعنی مثلا به کودک بگویند در زمان خونریزی از بینی باید آرام و صاف نشسته و سرش را بالا بگیرد و این کار را تمرین کند. از سوی دیگر به فرزند خود یاد بدهید که ناخن‌هایش را کوتاه نگه‌دارد، بینی خود را دستکاری نکند، محکم فین نکند و در زمان ورزش مراقب صورت خود بوده و به‌صورت همکلاسی‌های خود ضربه نزند.

در چه زمانی باید سریعا به پزشک مراجعه کرد؟
درصورتی که کودک به سختی نفس می‌کشد، اگر بینی کودک شکسته است، اگر کودک جسمی را در بینی خود فرو برده است، اگر خونریزی متوقف نشد، اگر همزمان در جاهای دیگری چون لثه یا گوش خونریزی دارد و اگر کودک بیش از حد معمول و هر دفعه بیش از 15دقیقه خون دماغ می‌شود حتما باید سریع به پزشک مراجعه کرد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

خاصیت آنتی اکسیدانی ۵ میوه | دوری از چاقی و اضافه وزن

بیا تو مالزی - مطالعات نشان داده‌اند که ماده خاصی به نام آنتوسیانین موجود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =

قالب