خانه / اخبار مالزی / بزرگداشت سعدی در دانشگاه پوترای مالزی

بزرگداشت سعدی در دانشگاه پوترای مالزی

بیا تو مالزی - این رویداد ادبی و فرهنگی به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی با هدف آشنا کردن دانشگاهیان مالزی با چهره های ممتاز ادبی ایران، در دو بخش جداگانه فرهنگی و ادبی برگزار شد.

در بخش فرهنگی، نمایشگاهی از هنرهای دستی، تصاویری از مناطق مختلف ایران با تأکید بر میراث ثبت شدۀ جهانی و کتابهای دوزبانۀ ادبی درطول روز در معرض تماشای مخاطبان قرار گرفت که با اقبال و اشتیاق دانشجویان و استادان مالزیایی روبه رو شد.

در بخش ادبی ، مراسم بزرگداشت سعدی با حضور رئیس دانشکده زبان های نو و ارتباطات، رایزن فرهنگی و برخی از مسئولان سفارت جمهوری اسلامی در مالزی با سخنرانی دو چهرۀ دانشگاهی از ایران و مالزی و مشارکت جمعی ازاستادان و دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.

«علی محمد سابقی» رایزن فرهنگی سفارت ایران در کوالالامپور در این مراسم در سخنانی شاعران بزرگی ایرانی مانند سعدی را به عنوان قطب‌ های زبان فارسی معرفی کرد که باعث علاقه مندی جهانیان به یادگیری این زبان شیوا شده اند.

وی افزود: زبان و ادب فارسی پلی برای تقویت روابط علمی و فرهنگی با همه جهانیان است.

وی با اشاره به اینکه کتاب گلستان سعدی به زبان مالایی ترجمه شده است، درباره ویژگی سعدی شیرازی ملقب به «استاد سخن» گفت: اگر زبان و ادبیات فارسی را دارای ستون های مختلفی بدانیم، به یقین یکی از ستون‌های اصلی آن گلستان سعدی است.

سابقی یادآوری کرد: تاکنون سه اثر از آثار نفیس مفاخر ادب ایرانی مانند مثنوی معنوی مولانا،گلستان سعدی و منطق الطیر عطار به زبان مالایی ترجمه شده است.

پروفسور محمد بخاری لوبیس، استاد باسابقۀ دانشگاههای مالزی که با زبان و ادب فارسی آشنایی دارد، دراین نشست ادبی در سخنرانی خود جنبه های انسانی بوستان سعدی را معرفی کرد و با قرائت ترجمۀ بخش هایی از بوستان به زبان مالایی و فارسی، اندیشه های اخلاقی شعر سعدی را مورد تحلیل قرار داد.

دکتر ناصرقلی سارلی، استاد کرسی زبان فارسی و مطالعات ایران در دانشگاه پوترای مالزی (یو پی ام) نیز در سخنرانی خود تحت عنوان «سعدی، شاعر زندگی و عشق»، گلستان سعدی را کتاب سبک زندگی معرفی کرد و به تحلیل جنبه هایی از شعر عاشقانه و نگاه جامع سعدی پرداخت.

سارلی زبان فارسی امروز را وامدار هنر زبانی سعدی دانست و نمونه هایی از شعر سعدی را همراه با ترجمۀ انگلیسی آن مورد بررسی قرار داد.

پروفسور عبدالمعطی زمری رئیس دانشکدۀ زبان های مدرن و ارتباطات نیز در این همایش به سابقۀ تدریس زبان فارسی در دانشگاه پوترا و برنامه های پیش رو برای گسترش تدریس و پژوهش در زبان فارسی در این دانشگاه اشاره کرد.

اکنون حدود 90 دانشجو در حال یادگیری زبان فارسی در دانشگاه پوترای مالزی هستند و این دانشگاه از سال جاری با همت رایزنی علمی ایران در شرق آسیا در مقطع کارشناسی ارشد زبان فارسی دانشجو خواهد پذیرفت.

مراسم بزرگداشت سعدی علاوه بر مخاطبان مالزیایی، با استقبال خوب ایرانیان مقیم مالزی، استادان و دانشجویان ایرانی در این دانشگاه مواجه شد./ایرنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =

قالب