دوشنبه , 31 شهریور 1399
خانه / اخبار ایران / بلیط هواپیما ۲ نرخی می‌شود

بلیط هواپیما ۲ نرخی می‌شود

بیا تو مالزی -

ساعات پرواز به دو بخش اوج و غیر اوج تقسیم می شود…

معاون وزیر راه با بیان اینکه به پیشنهاد این وزارتخانه ساعات پرواز به دو بخش اوج و غیر اوج تقسیم شده، گفت: ساعت اوج پرواز از ۶ تا ۱۰ صبح و ۱۷ تا ۲۱ است و در غیر این ساعات بلیت با تخفیف ۱۵ درصدی ارائه می‌شود.

شهریار افندی‌زاده اظهار داشت: ‌در بحث حمل و نقل پیش‌بینی می‌شد که اواخر سال ۹۰ مرحله دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها از سوی دولت اجرایی شود اما با تصمیمات مجلس و دولت مرحله دوم این قانون کماکان اجرایی نشده است.

وی با اشاره به بحث‌های اخیر درباره نرخ سوخت هواپیما ادامه داد: به هر حال در افزایش قیمتی که بابت مابه‌التفاوت قیمت سوخت هواپیما وجود دارد قطعاً قسمتی از هزینه‌ها توسط خود مردم پرداخت خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: آنچه که در بحث نرخ سوخت حمل و نقل هوایی وجود دارد این است که نرخ سوخت در ابتدا هر لیتر ۴۰۰ تومان تصویب شد اما با بروز مشکلات برای شرکت‌های هواپیمایی، دولت و بخصوص معاون اول رئیس جمهور پی‌گیری‌های دقیقی انجام دادند که در نتیجه مصوب شد نرخ سوخت برای ایرلاین‌ها تا پایان سال ۹۰ هر لیتر ۲۰۰ تومان تصویب شد و در سال ۹۱ نرخ سوخت متفاوت باشد.

افندی‌زاده ادامه داد: با در نظر گرفتن مابه‌التفاوت نرخ سوخت، مابه‌التفاوت نرخ ارز و تورم، هزینه‌های اضافه‌ای به شرکت‌های هواپیمایی وارد می‌شد بنابراین از سوی وزارت راه و شهرسازی پیشنهاداتی درباره نرخ جدید بلیت هواپیما در اختیار ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها قرار گرفت.

* تقسیم ساعات پرواز هواپیماها به دو بخش پیک و غیر پیک

نماینده تام‌الأختیار وزارت راه در هدفمندی یارانه‌ها خاطرنشان کرد: در این پیشنهاد به ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام شده است که بابت مابه‌التفاوت نرخ سوخت و ارز و با در نظر گرفتن تورم، افزایش قیمتی در بلیت‌های هواپیما اعمال شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: اما طی توافق با شرکت‌های هواپیمایی ساعت پروازها به دو گزینه ساعت اوج پرواز (پیک) و ساعت غیر پیک پرواز تقسیم می‌شود.

نماینده تام‌الأختیار وزارت راه در هدفمندی یارانه‌ها افزود: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی این بود که هر نرخی که برای بلیت هواپیما از سوی ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها مصوب می‌شود در راستای حمایت از مسافران و استفاده از ظرفیت مطلوب فرودگاه‌ها و هواپیماها، ۱۵درصد آن ‌در ساعات غیر پیک و یا همان غیر اوج کاهش یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: وزارت راه و شهرسازی به ستاد هدفمندی پیشنهاد داده است در ساعات اوج پرواز نرخ بلیت هواپیما براساس افزایش قیمت سوخت، افزایش قیمت ارز و میزان تورم محاسبه شود که این قیمت، نرخ اصلی بلیت هواپیما خواهد بود.

نماینده تام‌الأختیار وزارت راه در هدفمندی یارانه‌ها اضافه کرد: در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز، از ساعت ۶ ‌الی ۱۰ صبح و همچنین ۱۷ الی ۲۱ ‌نرخ بلیت هواپیما براساس موارد مذکور و بر پایه قیمت اصلی اعمال می‌شود.

نماینده تام‌الأختیار وزارت راه در هدفمندی یارانه‌ها افزود: اما در ساعت‌های غیر اوج یعنی ساعت ۱۰ صبح الی ۱۷ و ساعت ۲۱ الی ۶ صبح روز بعد و همچنین روزهای تعطیل، ۱۵درصد از نرخ اصلی بلیت هواپیما کاهش می‌یابد و در واقع تخفیفی اعمال می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در واقع پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی این است که هر نرخی که از سوی ستاد هدفمندی یارانه‌ها تعیین شود، در ساعات غیر اوج پروازی با ۱۵ درصد کاهش ارائه شود که ایرلاین‌ها نیز از این مورد استقبال کرده‌اند.

* تقسیم‌بندی مسافر در طول ساعات شبانه‌روز و توزیع مناسب سفر

نماینده تام‌الأختیار وزارت راه در هدفمندی یارانه‌ها ادامه داد: این مورد موجب می‌شود مردم در ساعات غیرپیک سفر نیز از حمل و نقل هوایی استفاده کنند که قطعاً این امر موجب توزیع بهینه مسافر در کل روز خواهد شد و می‌توان از ظرفیت فرودگاه‌ها به خوبی استفاده کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: این بسته حمایتی به ستاد هدفمندی یارانه‌ها پیشنهاد شده است اما نکته عمده این است که به هر حال در قانون برنامه پنجم آزادسازی کامل نرخ در سال سوم برنامه پیش‌بینی شده است که صنعت هوایی باید در آمادگی کامل باشد تا بتوان نرخ‌ها را آزاد کرد.

* بسته‌های حمایتی دولت از شرکت‌های هواپیمایی در گام دوم هدفمندی

افندی‌زاده افزود: در شرایط فعلی که صنعت هوایی کشور نیازمند کمک است، برای تقویت شرکت‌ها دولت باید مکانیزمی ‌در نظر گیرد؛ در این‌باره وزارت راه و شهرسازی در حال تهیه بسته‌ای است که آن را آماده کرده و در اختیار مسئولان ستاد هدفمندی قرار می‌دهد تا حمایت‌های لازم از ایرلاین‌ها انجام شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:‌ در این‌باره می‌توان گفت حمایت‌های لازم مربوط به مابه‌التفاوت‌ نرخ ارز دولتی و آزاد از شرکت‌های هواپیمایی انجام شده است، شرکت‌های هواپیمایی ارز را با نرخ دولتی دریافت می‌کنند و این کمک بسزایی به آنها است.

* لزوم افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی

افندی‌زاده افزود: البته شرکت‌های هواپیمایی نیز باید تلاش کنند نسبت به افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها اقدام کنند.معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: یکی از موارد مهمی که در قانون هدفمندسازی یارانه‌ها مورد تأکید است موضوع افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌‌ها خواهد بود که این امر در توسعه این صنعت موثر خواهد بود.

 

منبع:خبرگزاری فارس

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

یک دیدگاه

  1. آدم شاخ درمیاره ازاین قوانین من درآوردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب