پنج شنبه , 19 تیر 1399
خانه / اخبار ایران / به جای اعزام دانشجو به خارج اساتید خارجی به داخل کشور دعوت می شوند

به جای اعزام دانشجو به خارج اساتید خارجی به داخل کشور دعوت می شوند

بیا تو مالزی -

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از دعوت از اساتید خارجی به جای اعزام دانشجو به خارج، الكترونیكی شدن پایان‌نامه‌های دانشگاهی و از حمایت این وزارتخانه برای تشكیل كرسی‌های آزاد علمی در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی براساس آیین‌نامه جدید خبر داد…دكتر محمد مهدی زاهدی در اعلام تازه‌ترین اقدامات صورت گرفته در وزارت علوم با بیان اینكه مسوولیت تهیه طرح نقشه جامع‌علمی كشور بر ‌عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی است، گفت: وزارت علوم نیز با تشكیل گروههای كارشناسی از استادان و نخبگان دانشگاهی هم اكنون در حال كار برروی این پروژه بزرگ است.

وی در خصوص دعوت از اساتید خارجی به جای اعزام دانشجو به خارج از كشور، تصریح كرد: براساس اعلام رییس جمهور در حال طراحی این كار با هماهنگی وزارت خارجه هستیم، ولی برای سرعت دادن به این كار باید برنامه‌ریزی و هماهنگی با دانشگاه‌ها صورت بگیرد تا با شناسایی نیازهای آنها اقدامات عملی در این زمینه اجرایی شود.

وزیر علوم با رد بالا بودن هزینه تحصیلی در ایران در مقایسه با سایر كشور‌ها، گفت: هزینه تحصیل در ایران حتی در مقایسه با كشورهای همسایه پایین است به طور مثال در دانشگاه پیام‌نور هزینه هر ترم تحصیلی 100 هزار تومان و در موسسات غیرانتفاعی حدود 400 هزار تومان است، این درحالی است كه در دانشگاههای دولتی روزانه ارایه آموزش به صورت رایگان انجام می‌شود. این در حالیست كه در كشورهای دیگر با تحمیل خرج‌های سفر و غیره این هزینه‌ها، بالاتر هم می‌رود.

وی كیفیت دانشگاهها را در مقایسه با دانشگاههای خارج از كشور بالا دانست و گفت: دانشجویان ما به راحتی تحصیلات خود را در دانشگاه‌های خارج از كشور در بهترین شرایط ادامه می‌دهند و سطح كارشناسی و فوق لیسانس دانشگاههای ایران با دانشگاههای پیشرفته برابری می‌كند.

وزیرعلوم همچنین از اقدام موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی كشور برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها به ویژه رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام خبر داد و این اقدام را موجب رقابت و بالا رفتن كیفیت دانشگاه‌های داخل دانست با این كار عملاً مسیر برای رتبه‌بندی دانشگاههای داخلی نیز هموارتر و عملی‌تر خواهد شد.

زاهدی همچنین از حمایت این وزارتخانه برای تشكیل كرسی‌های آزاد علمی در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی براساس آیین‌نامه جدید خبر داد و تاكید كرد: براساس این آیین‌نامه، این كرسی‌های آزاد اندیشی باید با حضور داور یا دوران مرتبط با موضوع انجام و ارزیابی شود.

وی درباره انتقاد رئیس جمهور از بوروكراسی در آموزش عالی هم گفت: این وزارتخانه از دو سال قبل تغییرات اساسی را برای روان‌سازی سیستم اداری و آموزشی خود شروع كرده است كه از جمله آن رایانه‌ای شدن روند كنكور است و ما امسال 7 میلیون نفر را به صورت اینترنتی نام نویسی و نتایج آنان را اعلام كردیم به طوری كه در 8 ساعت 5/1 میلیون نفر به اینترنت مراجعه و نتیجه خود را دریافت كردند كه در كشور و حتی كشورهای منطقه نیز این حجم مراجعه بی‌سابقه بوده است.

وزیر علوم از الكترونیكی شدن پایان نامه‌های دانشگاهی خبر داد و تأكید كرد كه این امر دسترسی به كلیه موضوعات پایان نامه‌ها را به منظور استفاده نیازمندان و برقراری ارتباط بین دانشگاه و خارج از دانشگاه هموار خواهد كرد.

وی همچنین در خصوص استفاده از علوم كاربردی به عنوان دغدغه دیگر مقام معظم رهبری، اظهار كرد: وزارت علوم در این زمینه بر روی چند موضوع كار كرده است كه یكی از آنها تدوین حدود 200 رشته میان رشته‌ای به ویژه در دوره‌های تحصیلات تكمیلی است كه در برخی از این رشته‌ها به زودی دانشجو جذب می شود.

وزیر علوم در ادامه حقوق انرژی، حقوق دریاها، حقوق هوایی، حقوق هسته‌ای و غیره برخی از این رشته‌ها اعلام كرد و افزود: همچنین با بازنگری آیین‌نامه‌های ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاهها، شرط ارتقای آنان را ارایه تحقیقات علمی كاربردی اعلام‌ كرده‌ایم.

وی در خصوص تعامل صنعت و دانشگاه، گفت: هم اكنون شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنای خوبی را برای ارتباط این دو گروه پایه‌ریزی كرده است و در بودجه امسال نیز حداقل یك درصد بودجه دستگاههای دولتی به بخش پژوهش اختصاص داده شده است كه این امر به تقویت ارتباط بین صنعت و دانشگاهها كمك شایانی خواهد كرد.

دكتر زاهدی خاطرنشان كرد: وزارت علوم در 2 نامه از همه وزراتخانه‌ها و سازمانهای بزرگ خواسته است، طرح‌ها و نیازهای خود را با مشاركت دانشگاه‌ها و تحت نظارت این وزارتخانه انجام دهند كه خوشبختانه برخی دستگاهها مانند وزارتخانه‌های نفت، راه، كشور، مسكن، شهرداریها و جهاد كشاورزی تاكنون طرحهای خود را اعلام كرده‌اند.

وی درباره دغدغه مقام معظم رهبری برای ایجاد بستر تامین آرمانهای دانشجویان، با اشاره به تاكیدات ایشان مبنی بر عقلانی بودن و امكان پذیر بودن این آرمانها، گفت: وزارت علوم تامین این‌گونه مطالبات را وظیفه خود می داند.

وزیر علوم با اشاره به طرح حذف كنكور با بیان اینكه این اقدام اكنون امكان پذیر نیست، خاطرنشان كرد: از سال آینده از هر10 نفر شركت كننده در كنكور، 9 نفر به دانشگاه راه می یابند، و در سال 88 این تعداد به 100 درصد می رسد كه البته این اقدام به معنی این نیست كه رقابتی بین دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه‌های بزرگ و مهم وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: در بسیاری از كشورهای دنیا هم كنكور وجود دارد و هم‌ اینكه دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاههای بزرگ و قوی رقابت شدیدی دارند، همچنین دانش‌آموزانی می‌توانند وارد این دانشگاهها شوند كه همه ضرورتهای ورودی آن دانشگاهها را كسب كنند، با اینحال ممكن است در شكل و مكانیزم جذب دانشجو تفاوتهایی وجود داشته باشد.

وزیر علوم در خاتمه اظهار كرد: در 2سال گذشته میانگین جذب دانشجو در تحصیلات تكمیلی حدود 50 درصد افزایش یافته كه با این حركت، ما به طور ویژه به ‌سوی تامین نیازهای جامعه و بازار كار حركت می‌كنیم.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب