خانه / اخبار جهان / به همت استادایرانی دانشگاه«جورجیا»طراحی شد:نخستین سیستم كنترل رایانه ازطریق مغزبراساس«نظریه فازی»

به همت استادایرانی دانشگاه«جورجیا»طراحی شد:نخستین سیستم كنترل رایانه ازطریق مغزبراساس«نظریه فازی»

بیا تو مالزی -

پژوهشگران علوم كامپیوتر دانشگاه «جورجیا» آمریكا به سرپرستی یك استاد ایرانی موفق به ابداع سیستم جدید كنترل رایانه از طریق فكر شدند كه مبتنی بر «نظریه فازی» است…

دكتر حمید عرب‌نیا، استاد علوم كامپیوتر دانشگاه «جورجیا» در گفت‌و‌گو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در زمینه این طرح گفت: طرح از طراحی این سیستم كنترل رایانه با مغز (BCI) فراهم كردن امكان انتقال دستورالعمل‌ها به رایانه از طریق مغز (فكر) بدون نیاز به دست است. البته گروه‌های مختلفی در این زمینه كار كرده‌اند ولی ما به تكنولوژی بهتری دست پیدا كرده‌ایم كه مبتنی بر نظریه فازی است كه توسط یك دانشمند ایرانی ــ دكتر لطفی زاد ــ ابداع شده است.
وی خاطر نشان كرد: این اولین بار است كه از نظریه فازی در سیستم‌های BCI استفاده می‌شود و فكر می‌كنم با این كار بتوان به نحو مؤثرتری ایده كنترل رایانه با فكر كردن را محقق كرد.

دكتر عرب‌نیا در عین حال تصریح كرد: این سیستم بیشتر برای مشاغلی مثل خلبانی و همچنین برای كمك به معلولان مؤثر است. البته كارایی سیستم به فرمان‌هایی خاص(بالا، پایین، چپ، راست و توقف) – كه عمده فرامین صادره از مغز را شامل می‌شود – محدود است  و مثلا نمی‌توان مطلبی را برای تایپ كردن از ذهن به رایانه منتقل كرد.

وی درباره اساس عملكرد سیستم‌های BCI گفت: به این منظور از كلاهی با 16 الكترود استفاده می‌شود كه ارتعاشات بخش‌هایی مختلف مغز (جریان انرژی در مغز در اثر تفكر) را به رایانه منتقل می‌كند. با پردازش میزان انرژی به خصوصی كه در هنگام هر فرمان در مغز جریان می‌یابد می‌توان به فرمان مورد نظر پی برد. برای همین است كه نمی‌توان از چنین سیستمی برای تایپ استفاده كرد چون مثلا تشخیص انرژی مربوط به هر كلمه بسیار دشوار است.

استاد ایرانی دانشگاه جورجیا با بیان این كه این طرح هنوز در مرحله تحقیقاتی است و به مرحله كاربرد عملی نرسیده است، خاطر نشان كرد: این فن‌آوری كاملا عملی است ولی همیشه خوب عمل نمی‌كند چون مثلا اگر كسی ضمن استفاده از سیستم عطسه كند همه چیز به هم می‌ریزد.

دكتر عرب‌نیا در ادامه درباره سایر فعالیت‌های خود در دانشگاه «جورجیا» گفت: كار من بیشتر در زمینه «سوپركامپیوتینگ» و «موازات» در علوم كامپیوتر است و بیشتر مقالات پژوهشی من در مجلات این حوزه چاپ می‌شود. زمانی از یك رایانه استفاده می‌كنید نمی‌توانید كاری كنید كه الكترون‌ها سریعتر از سرعت نور حركت كنند لذا یك محدودیت اساسی وجود دارد كه نمی‌توان آن را شكست و اغلب رایانه‌ها یك پردازشگر (پروسسور) دارند و نمی‌توانند سریعتر از حد مشخص كار كنند بنابراین برای این كه بتوان رایانه‌هایی بسیار سریعتر از رایانه‌های معمول ساخت باید رایانه‌هایی با چندین پروسسور ساخت كه می‌توانند همزمان با هم كار می‌كنند كه به این رشته موازات گفته می‌شود.

وی خاطر نشان كرد: با بهره‌گیری از این علم می‌توان رایانه‌هایی ساخت كه هزاران پروسسور (مغز) دارند. از ایده‌هایی كه در این زمینه مطرح است ساخت پروسسورهایی به اندازه یك میكروب با استفاده از نانو فن‌آوری است كه می‌توان صدها میلیون از آنها را ایجاد كرد و مثلا در رنگ ساختمان ریخت و به این ترتیب ساختمانهایی داشت كه در رنگ دیوارهای آن از میلیون‌ها مغز رایانه تشكیل شده باشد.

استاد ایرانی دانشگاه جورجیا در ادامه با اشاره به سفر اخیر خود به ایران اظهار داشت: در بازدیدی كه از چند دانشگاه و مركز پژوهشی داشتم، كارهای خوبی در این زمینه (سوپر كامپیوتینگ) در دانشگاه تهران و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی آغاز شده است.

دكتر عرب‌نیا در گفت‌و‌گو با ایسنا تصریح كرد: زمینه‌ كارهای پژوهشی من بیشتر در این حوزه است ولی كارهای كاربردی كه در این زمینه می‌كنم بیشتر مربوط به عكس است. مثلا این كه چطور بتوان در فرودگاه‌ها و … با رایانه چهره انسان‌ها را تشخیص داد و زمینه دیگر بررسی فعل و انفعلات مغز بر اساس تصاویر MRI با استفاده از سوپر رایانه‌هاست كه انجام چنین كارهایی با رایانه‌های معمولی بسیار زمان بر است.

خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب