جمعه , 3 خرداد 1398
خانه / اخبار مالزی / بیانیه مهم ماهاتیر محمد در مورد ایران

بیانیه مهم ماهاتیر محمد در مورد ایران

بیا تو مالزی - نخست وزیر پیشین و مشهور مالزی با انتشار بیانیه ای به صورت قاطعی از ایران دفاع کرد…

دکتر ماهاتیر محمد نخست وزیر پیشین مالزی با انتشار بیانیه ای ضمن حمایت از حسن روابط دو کشور به دولت فعلی مالزی یادآوری کرد که روابط دوستانه با ایران برای دو کشور ضرروری است.

متن بیانیه ماهاتیر:

ایران و مالزی

1. من خوشوقتم که نخست وزیر نجیب تون رزاق با انتشار بیانیه قطع فروش سوخت به ایران را به خاطر مسایل هسته ای تکذیب کرد.

2. مالزی دشمن ایران نیست و ایران نیز هیچ گاه دشمن مالزی نبوده است. ایران هیچ گاه در سیاست خارجی یا مسایل داخلی ما دخالت نکرده است و مالزی نیز حق دخالت در مسایل داخلی ایران را ندارد.

3. این که ایران سلاح هسته ای می سازد ممکن است درست یا غلط باشد. اما مسایل هسته ای ایران مشکل آمریکا است نه مشکل مالزی. آمریکا قدرت برتر نظامی دنیاست و بیش از هزار کلاهک هسته ای دارد و حال به این هراس افتاده که ایران ممکن است در آینده دو کلاهک هسته ای بسازد این در حالی است که نه در آینده بلکه هم اکنون اسرائیل بیش از دویست کلاهک هسته ای دارد.

4. این درست است که آمریکا از خطر یک جنگ هسته ای هراس دارد ولی چگونه ممکن است ایران با دو کلاهک هسته ای بتواند در مقابل بارانی از سلاح های هسته ای آمریکا اسرایل و سایر قدرتهای جهانی قرار بگیرد.

5. لشکرکشی آمریکا علیه برنامه هسته ای ایران برنامه آمریکاست. این به ما مربوط نمی شود. اما در صورت مخالفت و قطع روابط با ایران ضررهای اقتصادی و سیاسی گریبانگیر مالزی می شود و ما نمی توانیم در زمینه های نفتی، خودرو و املاک در بازار ایران حضور داشته باشیم و آمریکا این ضرر ها را جبران نمی کند. در صورت همراهی با آمریکا در نهایت چهره مالزی در دنیا و جهان اسلام مخدوش می شود.

6. حقیقتا من خیلی خوشحال شدم وقتی در روزنامه استار دیدم نخست وزیر قطع فروش سوخت به ایران را تکدیب کرده است. خدا را شکر

 

منبع : وب سایت ایران مالزی

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =

قالب