یکشنبه , 30 شهریور 1399
خانه / اخبار مالزی / تابستان مالزی‌نشینان و خانه‌های خالی

تابستان مالزی‌نشینان و خانه‌های خالی

بیا تو مالزی -

نکاتی مهم پیرامون مسافرت های تابستانی ایرانیان…

افزایش جمعیت جامعه ایرانی مقیم مالزی از 5000 نفر در سال 2005 به بیش از 100.000 نفر در سال 2012 ( آمار غیر رسمی) با اینکه می توانست اتفاق خوب و مبارکی برای یک ملیت تازه وارد در سرزمین سبز استوایی باشد، اما متاسفانه تک تک ما بعنوان اجزای این اجتماعنوپانتوانستیم به خوبی از قابلیت ها و امکانات آن استفاده کنیم و بهره کافی را از این فرصت طلایی ببریم.

بحث من در این مجال پرداختن به این موضوع نیست ، چرا که معتقدم اندیشمندان و عقلای جمع باید بنشینند و این آسیب شناسی را انجام دهند و این خود خروارها نوشته و تحلیل و نظر می طلبد تا بتوان درباره این اتفاق نظر داد و ریشه یابی کرد و نتیجه گرفت.

واقعا این سئوال که چرا جامعه ایرانیان در مالزی با وجود تمام توانمندی ها و استعدادها و توانایی های علمی، بیزنسی، ورزشی و فرهنگی که داشت و دارد نتوانسته به مانند سایر جوامع بطور مثال کره ای ها ، راه خود را در این سرزمین پیدا کند و به جایگاهی که در شان او بوده دست یابد، می تواند ساعت ها متخصصان علوم اجتماعی را درگیر کند. فرصت سوزی که متاسفانه به گونه ای دیگر در سالهای دور در کشور ژاپن نیز برای ایرانیان افتاد.

دوست مالایی که از نزدیکان یکی  از نمایندگان مجلس مالزی است در گپی دوستانه نکته ای را به من گفت که گوش هایم سرخ شده بود . او اعتقاد داشت این تعداد ایرانی که در مالزی زندگی می کنند طبق بندهایی از قوانین این کشور ، قابلیت داشتن نماینده ای در حوزه های تصمیم گیری های پارلمانی را نیز دارند . اما متاسفانه به هزار و یک دلیل امروزه ما به جایی رسیده ایم که در برخی مواقع حتی برای گرفتن ویزای همراه دانشجو و همسرمان،  باید روزهای زیادی گرفتار پله های برقی اداره مهاجرت پوترا جایا باشیم!.

خوب یا بد ، ما امروز در مالزی زندگی می کنیم. به هزار و یک دلیلی که برای خودمان و زندگیمان داریم.
هر کدام از ما چه بین 147 دانشجویی که 270 اختراع راانجام و افتخارثبت آن را برای مالایی ها بجا گذاشته اند و یا چه جزء 420 دانشجویی که 810 عنوان کتاب را در این کشور تحت نام دانشگاه ها و موسسات مالزیایی منتشر کرده اند و چه یکی از هزاران دانشجوی مستعد ایرانی مقیم مالزی که 11650 مقاله علمی در مجلات و کنفرانس های معتبر علمی مختلف ارائه داده و در آن نامی از ملیت نویسنده اصلی نبوده ، در این سرزمین خوب با مردمان خونگرمش زندگی می کنیم. *
پس به قول دوستی خودمان انتخاب کرده ایم و از این موضوع که برای بسیاری اصلا اهمیت ندارد، می گذریم !

مطلب پیش رو ، نکته ای قابل تامل مربوط به بحث مسافرت های تابستانی ما ایرانیان به کشور عزیزمان ایران است. نکته ظاهرا کوچک و ناپیداست اما در باطن بسیار مهم و خطرناک.

بسیاری از دوستان اطراف خودمان را می شناسیم که بدلیل تعطیلات تابستانی در ایران و یا فاصله بین دو ترم دانشگاهی در مالزی و یا برای ایجاد فرصتی  جهت دوباره سازی روحی و جسمی با توجه به حراجهایی که شرکت های هواپیمایی در آگوست و سپتامبر اعلام می کنند ، همه ساله بار سفر بسته و برای دید و بازدید با خانواده هایشان عازم وطن می شوند. اتفاقی که کم در بین ایرانیان در این سالها نیافتاده این بوده است که این دوستان برای اینکه هم خانه هایشان خالی نباشد و حداقل اجاره خانه چند ماهی که در مالزی نیستند را به قول معروف از جیب ندهند ، تصمیم به اجاره دادن کوتاه مدت خانه هایشان می گیرند. برخی نیز فراتر از این ماشین خود را نیز به این قرارداد اضافه می کنند تا سودی هم در این میان نصیبشان شود. !

دو اتفاق می افتد ؛ یا اینکه شما طرف و مهمان مربوطه را می شناسید و طرف یکی از اعضای نزدیک خانواده، دوست، همکلاسی و یا فردی است که به او نزدیک هستید و برایتان قابل اعتماد است که مساله حل است.

اما مشکل کار مربوط به طرف دیگر قصه است. چنانچه شما مسافر ناشناس را نبینید و ندانید که کیست، برای چه آمده و بدنبال چیست کار برایتان مشکل می شود.
تمام نکنه این نوشته این است که لطفا شرط احتیاط را رعایت کنید. به افراد غیرقابل اعتمادی که صرف چند آگهی در مجلات و آگهی نامه ها که به وفور در مالزی وجود دارند، و خود را متخصص این کار می دانند،  اعتماد نکنید و خانه هایتان را در اختیارشان قرار ندهید.مطمئن باشید در این دنیا هیچ فردی را نخواهید یافت که 100% مورد اعتماد باشد.

طبق اخبار موثق و پرونده های موجود ، متاسفانه بوده اند خانواده های دانشجویان ایرانی که بدلیل سادگی و صداقت خود ، در سالهای گذشته  خانه هایشان را به افرادی ناشناس و با مبالغ بالا اجاره کوتاه مدت داده اند و شاد و خرم راهی ایران شده اند اما در برگشت با هزار و یک مشکل قانونی و قضایی مواجه شده اند چرا که متاسفانه با توجه به وجود باند های خلاف و قاچاق، مورد سوء استفاده قرار گرفته و از خانه آنها بعنوان مکانی برای کارهای غیر قانونی استفاده شده است.

دوست عزیزم ، گفتن این حکایت و نکته برای این نیست که ترسی را در دل تو بیاندازد و یا جلوی چند رینگیت درآمدزایی شما را که بر روی آن حساب کرده ای بگیرد ، اما هموطن و دوست عزیز من ، چشمانت را باز کن و با شناخت و احتیاط و گرفتن تصمیم مناسب ، اگر خواستی نسبت به اجاره خانه ات به آدم های قابل اعتماد اقدام کن.

برخی موارد آبرو، آینده ،وضعیت تحصیلات و زندگی همسر و فرزندانت در دستان تو و تصمیماتی است که در این غربت می گیری و همه این ها به یک ماه اجاره عقب افتاده آدم نمی ارزد.

شاید این نکات کوچک از نظر بسیاری به چشم نیاید اما من و تو وظیفه داریم که همین نکات کوچک که عوارضش می تواند به قیمت زندگی یک انسان و خانواده باشد ، را به یکدیگر بگوییم و دهان به دهان منتقل کنیم و جلوی سوء استفاده های آدم های نادرستی که در کمین بی احتیاطی من و شما نشسته اند را بگیریم.

شاد و پیروز باشید و سفرتان بی خطر

آیدین شیدایی

منبع:توریست آنلاین

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب