خانه / دانستنیها / تاریخچه‌ شکلات کاکائویی

تاریخچه‌ شکلات کاکائویی

بیا تو مالزی -

در شهر کلن زینا موندورف در مغازه‌‌ی کاکائوفروشی خود ۳۶۰ نوع شکلات کاکائویی با افزودنی‌های مرغوب و خالص برای ذائقه‌های دشوارپسند و افراد خوش‌خوراک ارائه می‌کند…

شکلات با فرم‌های گوناگون و با مزه‌های مختلف جزء جدایی ناپذیر از زندگی امروزی است. اما شکلات از کجا آمد و چه‌طور محبوب شد ؟ سرگذشت دشوار شکلات در تمام قرن‌های گذشته، چیزی از شیرینی ان نکاسته است.

 

نخستین بار یک اسپانیایی به نام هرناندو کورتز در حدود سال ۱۵۲۸ دانه‌های کاکائو را از آمریکای مرکزی به اروپا آورد و به ارزش واقعی این گیاه در سرزمین بومی آن پی برد.

 

از این گیاه زمانی در اسپانیا به عنوان واحد پول استفاده می‌شد. زمانی جدول‌های مالیاتی‌ای وجود داشت که کالاهایی  با ارزش  متقابل در برابر آن لیست می‌شدند. نخستین محموله‌ی شکلات کاکائویی حدود سال ۱۵۸۰ وارد اروپا شد. در قرن هفدهم شکلات از دربار اشراف فرانسوی و از طریق اتریش به اسپانیا و انگلستان راه یافت.

 

به هر حال ابتدا می‌بایست گیاه کاکائو کاشته می‌شد و از راه آمریکای مرکزی به اروپا منتقل می‌شد. کاکائوی داغ مدت‌ها نوشیدنی مورد علاقه در مناسبت‌های رسمی دربار اشراف بود. اما شکلات کاکائویی در قرن هفدهم و هجدهم با شکل و محتوای کنونی آن فاصله‌ی بسیاری داشت.

 

 یک قلب بزرگ شکلاتیBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  یک قلب بزرگ شکلاتی

فیلم "شکلات" عامل محبوب شدن شکلات

 

در قرن نوزدهم علاقه به شکلات افزایش بسیاری یافت. علت این موضوع تنها آغاز روند صنعتی شدن جامعه و کاهش قیمت کاکائو یا تولید انبوه آن در آفریقا و آسیا نبود. در این میان افراد آرمان گرایی نیز بودند که رواج این خوردنی در اروپا را آسان‌تر کردند.

 

به گفته‌ی آندره آ دوری، عضو موزه‌ی شکلات شهر کلن آلمان، شیرینی پزی به نام رودلف لینت در سال ۱۸۷۹ گام مهمی در تولید شکلات کاکائویی برداشت. او دستگاه همزنی برای تولید شکلات کاکائویی اختراع کرد که رنده‌ای بلند برای هم زدن شکلات داشته است.

 

تخم مرغ‌های شکلاتی شانسی!Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  تخم مرغ‌های شکلاتی شانسی! 

 

به عقیده‌ی توماس هوپ، کارشناس تاریخ هنر، گرایش اخیر بسیاری از مردم اروپا به شکلات‌های کاکائویی تلخ و رنگارنگ ریشه در فیلم شکلات دارد. فیلم موفق شکلات با شرکت ژولیت بینوش و جانی دپ، داستان افسانه‌وار زن جوانی را به تصویر می‌کشد که با باز کردن یک مغازه‌ی شکلات فروشی در یک دهکده‌ی فرانسوی اوضاع آنجا را آشفته می‌کند و علاقه‌ی مردم را به شکلات‌های کاکائویی برمی‌انگیزد.

 

 بابا نوئل شکلاتیBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  بابا نوئل شکلاتی

 

در شهر کلن زینا موندورف در مغازه‌‌ی کاکائوفروشی خود ۳۶۰ نوع شکلات کاکائویی با افزودنی‌های مرغوب و خالص برای ذائقه‌های دشوارپسند و افراد خوش‌خوراک ارائه می‌کند.

 

ترکیب شکلات کاکائویی با شراب از جمله نوآوری‌هایی است که در مورد این خوراکی صورت می‌گیرد.

 

متخصصان ساخت شکلات‌های کاکائویی همچنان به کار و نوآوری‌های خود ادامه می‌دهند تا دوستاران این خوراکی را با محصولات جدید خود شگفت‌زده کنند.

 

ف.س/ دویچه وله

 
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب