خانه / گزارش تصویری / تصاویری از سقف متحرک مسجد النبی (ص)

تصاویری از سقف متحرک مسجد النبی (ص)

بیا تو مالزی -

جهت دیدن ادامه تصاویر بر روی ادامه متن کلیک نمایید…

خبرگزاری حج :

این چتر های بزرگ روی دو قسمت از مسجد النبی قرار دارند که این دو قسمت حیاط اصلی مسجد بودند و به علت توسعه مسجد آنها را به این صورت مسقف کردند – این چترها در زمانی که نیاز است بسته می شوند که این باز و بسته شدن بسیار دیدنی است . …

در گذشته، در زاویه شرقی حیاتِ اول مسجد، چندین درخت نخل بوده است. ابن جبیر در قرن ششم هجری از پانزده عدد نخل در صحن مسجد یاد کرده است. بعدها یک درخت سدر و نیز درختی به نام حمره در کنار نخل ها کاشته شده است. گویا بعدها به دلیل نزدیکی آن به محراب تهجّد و خانه حضرت زهرا (علیها السلام)آن را حدیقة الزهراء می نامیده اند. تصویر این درختان در عکس های قدیمی برجای مانده است.

نکته جالب توجه: یک سری دایره ها سبز رنگ، دور تا دور حیاط ، زیر سقف متحرک موجود است که نام مبارک دوازده امام، همراه نام عشره مبشّره و اسامی چهار امام مذهب اهل سنت بر اطراف دیوار حیات اول و دوم به خطی زیبا نوشته شده است. در میان آنها نام امام زمان ـ عجّ ـ به صورت محمدالمهدی آمده و به گونه ای نوشته شده که از دور «حیّ» یعنی زنده خوانده می شود.

این نوشته از زمان عثمانی است که در سفرنامه های دوره قاجاری یاد شده است. در گذشته، در کشور عثمانی و بسیاری از نقاط دیگر دنیای اسلام، اهل سنت، دوازده امام را در کنار خلفای نخست و ائمه مذاهب چهارگانه دوست می داشته اند و به همین دلیل نامشان را در این بزرگترین مسجد دنیای اسلام آورده اند.

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آجیلی که فروش نمی رود/تصاویر

بیا تو مالزی - بی‌رغبتی مردم برای خرید آجیل عید… باتوجه به افزایش بسیار زیاد …

یک دیدگاه

  1. خداوند نصیب كندزیارت مسجدالنبی(ص)رابرای شما وانشاءالله بطلبدمجددا مارا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب