خانه / اخبار مالزی / تفاهم‌نامه تولید خودرو مردمی سایپا با پروتون به ضرر ایران تمام شد

تفاهم‌نامه تولید خودرو مردمی سایپا با پروتون به ضرر ایران تمام شد

بیا تو مالزی -

عضو هیات مدیره سازمان گسترش گفت: تفاهمنامه تولید خودروی مردمی كه اخیرا پروتون مالزی با شركت سایپا امضا كرده است، برگ برنده این شركت مالزیایی محسوب می شود و مالزی این زرنگی را در امضای تفاهمنامه با سایپا به خرج داد…به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به مشهد، محمد زالی شب گذشته طی نشستی كه در حاشیه نمایشگاه بین المللی خودرو مشهد برگزار شد اظهار داشت: طرح تولید خودروی مشترك كشورهای اسلامی در سازمان كنفرانس اسلامی مطرح شده بود و دو سال از وقت ایران خودرو، وزارت امور خارجه و سازمان كنفرانس اسلامی صرف مطالعات و پیگیری‌های اجرایی شدن این طرح شد.

وی با تأكید بر اینكه اساسا تولید خودروی مشترك كشورهای اسلامی یكی از بندهای قطعنامه پایانی سازمان كنفرانس اسلامی بود، افزود: بر همین اساس و در چارچوب فعالیت‌های سازمان كنفرانس اسلامی ما متن تفاهمنامه تولید خودرو را برای دیگر كشور اسلامی دارای فناوری و تكنولوژی تولید خودرو یعنی مالزی فرستادیم اما دیدیم با گذشت یك ماه طرف مالزیایی در دادن پاسخ تعلل می‌كند و بعد اخبار تفاهم سایپا با خودروساز ملی مالزی برای تولید خودرو مردمی منتشر شد.

زالی تصریح كرد: بر اساس تفاهمنامه ایران خودرو و پرتون، ایران موتور و بدنه را برای تولید خودرو مشترك كشورهای اسلامی تولید می كند، اما بر اساس تفاهمنامه سایپا با پرتون این كشور مالزی است كه موتور و بدنه را برای تولید خودرو در اختیار سایپا قرار خواهد داد.

وی گفت: متأسفانه این تفاهمنامه دارای یك اشكال است و آن اینكه بازار ایران را به دست خودروساز مالزیایی می‌سپارد. مالزی این زرنگی را در امضای تفاهمنامه با سایپا به خرج داد و بر سر ما كلاه گذاشت.

عضو هیات مدیره سازمان گسترش تأكید كرد: ما در سایپا چیزی نداریم كه به مالزی بدهیم در واقع مالزی آن بند تفاهمنامه كه به نفع ایران بود را ركب زد و بازار ایران را به دست گرفت.

وی با اشاره به تولید 16 موتور در ایران و سه مدل جدید و پیشرفته موتور ملی كه تولید شده و یا طی سال جاری به بهره برداری می‌رسد گفت: چرا در حالی كه ما 16 موتور در ایران تولید می‌كنیم باید واردكننده موتور شویم.

وی تصریح كرد: اگر مالزی تفاهمنامه سازمان كنفرانس اسلامی را امضا می‌كرد باید از ایران موتور و بدنه می‌برد ولی حال باید به ایران موتور و بدنه بیاورد.

خبرنگاری به زالی گفت: آیا این بحثها را به دلیل اینكه شركت سایپا رقیب ایران خودرو است عنوان نمی‌كنید؟ وی پاسخ داد: مسئله تفاهمنامه امضا شده یك بحث ملی است و فراتر از رقابت دو شركت خودروساز است.

زالی همچنین در این نشست كه با موضوع خودرو ملی برگزار شد، اظهار داشت: طی سال‌های 69-70 موضوع ساخت داخل در كشور مطرح شد و برای رسیدن به ساخت داخل و داشتن برند باید در طراحی به مالكیت رسید.

وی اظهار داشت: مالكیت سمند هم اكنون متعلق به ایران است و با طراحی و تولید موتور EF7 شبهات مطرح در خصوص ملی نبودن موتور آن نیز از بین رفته است.

زالی گفت: اگر تیراژ تولید موتور ملی را به 500هزار دستگاه برسانیم تولید موتور در ایران از تولیدات كشور چین نیز ارزان‌تر تمام خواهد شد.

عضو هیات مدیره سازمان گسترش یادآور شد: بیش از 102 سال سابقه تدریس رشته موتور در دانشگاه‌های دنیا وجود دارد و ما تاكنون این رشته را در ایران نداشته‌ایم و به تازگی مركز تحقیقات موتور ایران خودرو این رشته را ایجاد كرده است.

وی خاطرنشان كرد: برای تولید موتور ملی از حق مشاوره مركز تحقیقات موتور آخن آلمان بهره گرفتیم و اكنون در كشور 300 محقق دانشگاهی در رشته موتور داریم كه موتور ملی دوم و سوم را بدون گرفتن مشاوره در دست طراحی دارند.

از زالی در خصوص برند ملی دوم خوردو كه مدیرعامل ایران خودرو در مراسم افتتاحیه نمایشگاه مشهد از رونمایی آن در بهمن ماه خبر داد، سوال شد، وی گفت: این خودرو ورژن دوم موتور ملی است. موتور پایه گاز سوزی كه دارای قدرت 156 اسب بخار است و بر روی سمند سورن سوار خواهد شد.

زالی ادامه داد: مصرف گاز موتور پایه گاز سوز EF7 پایین‌ترین مصرف گاز در دنیاست و این موتور با یك مخزن گاز می‌تواند 375 كیلومتر مسیر را طی كند.

وی مصرف بنزین این خودرو را نیز 1/7 لیتر در صد كیلومتر عنوان و ابراز امیدواری كرد طراحی و تولید ورژن سوم موتور ملی با قدرت هزار و 700 اسب بخار نیز ظرف هشت ماه آینده به پایان برسد.

زالی گفت: امیدواریم طراحی موتور دیزلی ایران خودرو بر پایه همین بدنه نیز ظرف چند ماه آینده نهایی شود.

این استاد دانشگاه درباره تولید خوردوی NP(پیكان جدید) را نیز كماكان در دستور ایران خودرو عنوان كرد و افزود: در صورت تأمین اعتبار این پروژه قابلیت اجرایی شدن را دارد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − سه =

قالب