خانه / اخبار مالزی / تفاهم‌نامه پروتون را ندهند از سایپا تحقیق و تفحص می‌كنیم

تفاهم‌نامه پروتون را ندهند از سایپا تحقیق و تفحص می‌كنیم

بیا تو مالزی -

عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در صورتیكه شركت سایپا متن تفاهم‌نامه تولید خودروی مشترك با پروتون مالزی را هفته آینده به كمیسیون صنایع ارائه ندهد، طرح تحقیق و تفحص از شركت سایپا را اجرا خواهیم كرد…حسین گروسی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: در ضیافت افطاری وزارت صنایع كه شب گذشته درباشگاه بانك صنعت و معدن با حضور اعضای كمیسیون صنایع مجلس، وزیر و معاونین وی و همچنین مدیر عامل و مسئولین بانك صنعت و معدن برگزار شد، بحثهایی در مورد مشاركت سایپا و پروتون برای تولید خودروی مشترك مطرح و قرار شد متن تفاهم نامه برای بررسی به زودی در اختیار مجلس قرار گیرد.

وی افزود: وزیر صنایع در توضیح طرح مشترك سایپا و پروتون اعلام كرد كه بحث تولید یك خودروی جدید مطرح است و اینطور نیست كه بخشی از خودرو از خارج وارد شود و كار مونتاژ در ایران صورت گیرد.

گروسی با بیان اینكه كمیسیون صنایع در مورد اجرای طرحهای مشترك خودرویی حساس است، گفت: از وزیر صنایع خواستیم تا متن تفاهم‌نامه مشترك سایپا و پروتون را به كمیسیون ارائه دهد تا مشخص شود این طرح چقدر با واقعیت‌ها ومسائل مورد تاكید در صنعت خودرو سازگار است.

وی ادامه داد: باید نظارت مناسب بر طرح مشترك ایران و مالزی وجود داشته باشد تا خودرویی مانند تندر 90 كه پاسخگوی نیاز كشور نیست، تولید نشود.

وی تصریح كرد: كمیسیون صنایع علاوه بر اینكه خواستار افزایش میزان مشاركت خودروسازان ایرانی در اجرای طرحهای مشترك است، بر كیفیت، ایمنی و قیمت خودرو نیز حساس است .

عضو كمیسیون صنایع ادامه داد: به گفته وزیر صنایع موتور و بدنه خودروی مشترك سایپا و پروتون با همكاری ایران طراحی خواهد شد و شركت مگاموتور در تولید موتور این خودرو حضور خواهد داشت.

وی در مورد قیمت خودروی مشترك ایران و مالزی نیز گفت: بحثی را در این مورد با وزیر صنایع مطرح نكردیم زیرا در ابتدا باید مشخص شود كه آیا این پروژه با منافع ملی كشور سازگار است یا خیر؟

وی با بیان اینكه فعلا نیازی به برگزاری جلسه مشترك با سایپا نمی‌بینیم اظهار داشت: سایپا باید متن تفاهم‌نامه را به كمیسیون صنایع ارائه دهد تا مورد بررسی دقیق قرار گیرد و این تفاهم‌نامه باعث ورشكستگی سایپا و از بین رفتن منافع ملی نشود.

گروسی همچنین با اشاره به اینكه صنعت خودروسازی ایران چاره‌ای جز جهانی شدن ندارد، افزود: برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی باید كیفیت و قیمت خودروهای تولید داخل با ابعاد جهانی سازگار باشد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب