خانه / اخبار مالزی / تفاهم نامه تولید مشترك بین دو خودروساز جهان اسلام

تفاهم نامه تولید مشترك بین دو خودروساز جهان اسلام

بیا تو مالزی -

سایپا و پروتون در كوالالامپور امضا كردند…توافقنامه اجرایى تولید خودرو مشترك بین ۲ شركت سایپا و پروتون مالزى منعقد شد

امضاى اولین قرارداد استراتژیك تولید خودرو بین كشورهاى اسلامى

چهارم مرداد ماه دو خودرو ساز سایپا و پروتون مالزى تفاهمنامه اى را امضا كردند كه در قالب ۶ محور تعریف شده بود.نخستین محور آن، تعریف دو محصول مشترك بین دو شركت كه در طراحى و توسعه بازاریابى از هم بهره ببرند، دومین مورد، سرمایه گذاریمشترك در طرح هاى توسعه اى یكدیگر است كه در جهت استحكام روابط دو كشور در نظر گرفته شده است، سومین محور، بهره گیرى از توان مالى دو كشور و فاینانس كردن پروژه هاى مختلف با هدف ارتقاى توان مالى دو شركت است. چهارمین نكته، استفاده از شبكه توزیع و صادراتى دومجموعه، پنجمین محور، بهره مندى و بهره گیرى از توان شبكه قطعه سازیو ششمین مورد، سرمایه گذارى و تولید در خانواده موتور است.به هر ترتیب این اتفاق میمون كه با حضور رئیس جمهورى به مالزى قوت گرفت، مى تواند سبب تولید خودروى اسلامى شود. خودروى اسلامى قرار است در سطح بالا و با قیمت ارزان تا یك سال و نیم آینده وارد بازار شود. در زمان امضاى تفاهمنامه، بنا بر این شد كه توافقنامه اجرایى این قرارداد در حضور نخست وزیر مالزى به امضا برسد. حال با امضاى نهایى این پیمان بلندمدت راهبردى، در آینده اى نزدیك شاهد تولید خودرو با كیفیت مناسب تر خواهیم بود.هم اكنون شركت پروتون مالزى به عنوان بزرگترین خودروساز مالزى درحدود ۲۸ كشور و سایپا به عنوان بزرگترین خودروساز ایران درحدود ۱۵ كشور شبكه فروش و خدمات پس از فروش دارد كه با همكارى و استفاده از شبكه یكدیگر، توان صادراتى هر دو شركت افزایش پیدا مى كند.امضاى نهایى این قرارداد در حالى از سوى دو شركت و با حضور احمد بداوى ، نخست وزیر مالزى انجام شد كه ایران از سوى برخى از كشورها مورد تحریم قرار گرفته است.

اما موضوع تحریم ها كه به ناحق صورت گرفته، نتوانست كشورمان را منزوى كند و حتى سرمایه گذارى مشترك با كشورهاى مختلف را ببندد. این قرارداد كه به نظر وزیر صنایع و معادن كشورمان نقطه عطفى در سطح روابط دو كشور است، مى تواند اهداف سازمان كنفرانس اسلامى و حضور در بازارهاى جهان را دنبال كند.مهرداد بذرباش، مدیرعامل گروه خودروسازى سایپا با اشاره به امضاى تفاهمنامه همكارى سایپا و پروتون مالزى گفت: گروه خودروسازى سایپا با هدف ایجاد روابط تجارى بیشتر در بین كشورهاى اسلامى، گسترش تجارت بین المللى خودرو، افزایش صادرات و عرضه خودرو با برند سایپا در بازارهاى جدید، تفاهمنامه با شركت خودروسازى پروتون در كشور مالزى را امضاءكرده است.
وى با اشاره به توانمندى سایپا و پروتون مالزى براى تولید خودرو با استاندارد روز جهان و قابل رقابت در بازار جهانى، گفت: خودرو مشترك ایران و مالزى در سطح بالا و با قیمت ارزان تا یك سال و نیم آینده وارد بازار خواهد شد.بذرپاش درباره محورهاى همكارى استراتژیك بین سایپا و پروتون، تصریح كرد: تفاهم نامه شركت سایپا و پروتون مالزى تولید محصول مشترك با پلت فرم هاى موجود دو شركت است. در این زمینه از توانمندى هاى علمى و فنى دو خودروساز براى تولید خودرو مطلوب بازار كشورهاى اسلامى استفاده مى شود. این تفاهمنامه نخستین قرارداد استراتژیك بین كشورهاى اسلامى در حوزه خودروسازى است و نقطه عطفى در تلاش براى صادرات خودرو ایرانى محسوب مى شود.وى افزود:

سایپا و پروتن

امضاى تفاهمنامه بین سایپا و پروتون یك پیمان بلندمدت راهبردى ارزیابى شده است و این همكارى در آینده در حوزه هاى قطعه سازى، سرمایه گذارى مشترك و فروش و خدمات پس از فروش گسترش خواهد یافت. احمد بداوى نخست وزیر كشور مالزى نیز در زمان امضاى تفاهمنامه همكارى استرات ژیك بین سایپا و پروتون ،گفت:با توجه به گسترش و توسعه همكارى اقتصادى دو دولت امضاى این تفاهمنامه زمینه را براى تحقق و توسعه همكاریها در تولید خودرو براى بازار كشورهاى اسلامى فراهم مى كند.به هر ترتیب در بین ۵۶ كشور اسلامى كشورهاى ایران، مالزى و تركیه داراى بهترین شرایط براى تولید خودرو بین كشورهاى اسلامى هستند.

بدین جهت امضاى توافقنامه اجرایى بین ایران و مالزى نخستین قرارداد استراتژیك براى رسیدن به اهداف كشورهاى اسلامى و سازمان كنفرانس اسلامى است.سیدزین العابدین سیدمحمدطاهر، مدیرعامل شركت پروتون نیز معتقد است: این تفاهمنامه نوع دیگرى از همكارى هایى است كه ما و سایپا خواهیم داشت. در حال حاضر پروتون و زاگرس خودرو به عنوان نماینده فروش در ایران همكارى داشته و پروتون امیدوار است كه بتواند نوع دیگرى از همكارى هاى خود را با شركت سایپا در مورد توسعه محصول و همچنین همكارى براى یك خانواده موتور داشته باشد.به گفته وى اگر طرفین بتوانند درباره زنجیره تأمین و شبكه هاى بازاریابى كمك كنند همكارى هاى خوبى در توسعه محصول و روابط خواهند داشت.
وى بازار ایران را براى مالزى یك بازار مهم ارزیابى كرد و گفت: در این میان بحث همكارى هایى بین كشورهاى مسلمان مطرح است و بازار ایران را براى صادر كردن قطعه خودرو به عنوان یك بازار پایه در منطقه احساس مى كنیم.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب