دوشنبه , 2 اردیبهشت 1398
خانه / اخبار مالزی / توصیه های سركنسول جمهوری اسلامی ایران در مالزی

توصیه های سركنسول جمهوری اسلامی ایران در مالزی

بیا تو مالزی -

علیرغم یادآوریها و هشدارهای قبلی این نمایندگی به هموطنان گرامی در مالزی، متاسفانه در فروردین ماه سال جاری مشكلات جدی برای چند تن از ایرانیان فراهم آمده كه علاوه بر گرفتاری شدید آنان، بخش كنسولی سفارت نیز با وجود حجم كار فراوان ناگزیر از پیگیری گرفتاری این هموطنان شده كه با توجه به قوانین خاص كه در كشور مالزی اجرا میشود، توفیق زیادی در رفع گرفتاری آنان حاصل نشده است لذا با ر دیگر اكیداً از هموطنان عزیز میخواهد نهایت دقت را در موارد ذیل معمول دارند تا از پی آمدهای سنگین آن در امان باشند…

1. كمال دقت در ارتباط با معاشرت با خانمها و پرهیز از ایجاد هر گونه سوء تفاهم بمنظور جلوگیری از پی آمدهای ناگوار آن. (یك فقره سوء تفاهم موجب شد كه یك هموطن ایرانی مدت 14 روز در بازداشتگاه پلیس و پس از پی گیری سفارت و سپردن وثیقه و ضمانت بطور مشروط آزاد گردد. ضمناً پرونده وی جهت بررسی و صدور حكم به دادگاه ارسال شده است.)

2. دقت زیاد به هنگام خرید از فروشگاهها و باز نكردن برچسب مخصوص فروشگاه بر روی كیسه های خرید و حفظ و نگهداری رسید خرید تا محل اقامت. (3 دانشجویی ایرانی دستگیر و پس از سپری نمودن چند روز در بازداشتگاه و پیگیری سفارت به طورموقت با سپردن وجه نقد بطور مشروط آزاد تا پرونده به دادگاه ارجاع و رای و حكم لازم صادر گردد.   

3. پرهیز از حمل یا همراه داشتن وجه نقد زیاد توصیه میگردد حتی الامكان از كارتهای اعتباری و چكهای بانكی بمنظور جلوگیری از سرقت های احتمالی استفاده شود. (25 فقره دزدی از ایرانیان هموطن.)       

4. پرهیز از هرگونه درگیری و نزاع، یاد آوری این نكته برای هموطنان گرامی ضروری است كه با توجه به قوانین مالزی در صورت درگیری ولو اینكه منجر به صلح و سازش شود، جنبه عمومی جرم از نظر مراجعه قضایی مالزی قابل پیگیری بوده كه در مواردی به دلیل برهم زدن نظم عمومی طرفین از كشور مالزی اخراج گردیده اند. (3 فقره نزاع و درگیری كه پرونده آنان به دادگاه ارجاع و منتظر رای قاضی می باشند كه پس از محكومیت سپری نمودن از این كشور اخراج خواهند شد.)

5. با توجه به لغو روادید كشور مالزی، عده ای از هموطنان بمنظور رفتن به كشور ثالث فریب عده ای فرصت طلب و سودجو خصوصاً قاچاقچیان انسان را میخورند كه علاوه بر از دست دادن مبالغ همگفتنی از سرمایه خود، پس از مدتی سرگردانی در این كشور و تحمل مجازات بالاجبار مجبور به ترك مالزی خواهند شد. (7 فقره)

6. اخیراً چند نفر از هموطنان بعلت استفاده شخصی مواد مخدر دستگیر و پرونده آنان در دادگاه در حال رسیدگی میباشد كه بعضاً مدتها این روند بطول می انجامد این افراد درصورت اثبات جرم به تحمل مجازات و اخراج از كشور مالزی محكوم خواهند شد. (3 فقره)

7. تعدادی از دانشجویان ایرانی مقیم مالزی بعلت دوری از خانواده دچار افسردگی و ناراحتی روانی شده اند كه حال چند تن از آنان وخیم گزارش شده است. توصیه میشود كه هموطنان گرامی بخصوص دانشجویان عزیز همیشه ارتباط خود را با خانواده هایشان حفظ نمایند و در مراسم و گردهمایی های ملی و مذهبی حضور بهم رسانند. (3 فقره)

8. پرهیز از هر گونه درگیری در دانشگاهها با دیگر ملیتها، اخیراً بین دانشجویان دو دانشگاه و دانش آموزان یك مدرسه بین المللی نزاعی دست جمعی ایجاد شده كه با وساطت و پا درمیانی سفارت موضوع فیصله یافته است. از آنجائیكه بر اساس گزارشات واصله گروههای غیر ایرانی مسبب این درگیری بوده اند سفارت پیگیر موضوع تا نتیجه نهایی خواهد بود.

9. بخاطر رواج كیف قاپی در مالزی ضروری است هموطنان گرامی از حمل هر نوع اشیاء قیمتی غیر ضروری با خود در محافل عمومی خودداری كنند.

10. ضروری است خانمهای محترم از كیف خود و حتی تلفن همراه مراقبت جدی نمائید موارد متعددی از دزدیدن كیف از روی میز رستوران مشاهده شده است.

11. لازم بذكر است چنانچه  خدای ناكرده هر یك از هموطنان محكوم به جرم یا خلافی گردند علاوه بر مجازات در كشور مالزی موجب ممنوعیت خروج آنان با توجه به نوع خلاف از كشور نیز خواهد شد.
 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + پانزده =

قالب