خانه / اخبار ایران / توفان‌گرد و غبار نیمی‌از‌كشور را به تعطیلی‌كشاند

توفان‌گرد و غبار نیمی‌از‌كشور را به تعطیلی‌كشاند

بیا تو مالزی - امروز مراکز اداری دولتی و خصوصی و در سه روز آینده همه مراکز صنعتی و تولیدی استان تهران تعطیل خواهند بود.

با ورود توده هوای آلوده از عراق و عربستان

توفان‌گرد و غبار نیمی‌از‌كشور را به تعطیلی‌كشاند

■ امروز مراکز اداری دولتی و خصوصی و در سه روز آینده همه مراکز صنعتی و تولیدی استان تهران تعطیل خواهند بود
■ در صورت تشدید آلودگی هوا، روز چهارشنبه نیز مراكز دولتی و آموزشی تعطیل خواهند شد

گروه اجتماعی ـ طبق اعلام کمیته اضطراری وضعیت آلودگی هوای تهران، در پی آلودگی هوای پایتخت ناشی از گرد و غبار، همه ادارات دولتی و مراکز آموزشی ونظامی امروز سه‌شنبه در استان تهران تعطیل است.
کمیته اضطراری وضعیت آلودگی هوای تهران عصر دیروز در پی شدت آلودگی هوای تهران در نتیجه استقرار گرد و غبار در فضای استان تهران تشکیل جلسه داد و در این جلسه مقرر شد، علاوه بر تعطیلی روز سه‌شنبه مراکز اداری دولتی و خصوصی، همه مراکز صنعتی و تولیدی استان تهران نیز سه روز تعطیل شود. همچنین در صورت تشدید آلودگی هوا، روز چهارشنبه نیز مراكز دولتی و آموزشی طبق تصمیم كمیته اضطراری هوا تعطیل خواهد شد.
شهروندان تهرانی از ظهر یکشنبه شاهد ذرات ریز گرد و غبار در آسمان شهر بودند که به گفته کارشناسان هواشناسی این آلودگی ناشی از توده هوایی است که از چند روز گذشته از کشورهای عراق و عربستان سعودی وارد ایران شده است.
گرد و غبار کنونی هوای تهران دیروز به قدری بود که بیشتر ساختمان‌های بلند شهر تهران، کوهپایه‌های البرز و نمادهای ملی تهران چون برج میلاد و میدان آزادی در آن محو شده و فقط از فاصله نزدیک قابل رؤیت بود.این شرایط آلودگی در استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر، هرمزگان و بخش‌هایی از جنوب فارس و آذربایجان غربی نیز مشهود است.بنا بر اعلام سازمان هواشناسی، شدت آلودگی ناشی از ذرات ریز گرد و غبار امروز سه‌شنبه تشدید می‌شود.ضمناً گرد و غبار شدید موجود در بسیاری از شهرهای غرب و جنوب غرب ایران در روز یكشنبه موجب لغو برخی پروازهای شرکت‌های هواپیمایی شد.
گرد و غبار تا 7 روز در مناطق غربی می‌ماند
شاخص آلودگی هوای استان‌های غربی، جنوب غرب، تهران و مناطق شمالی هم‌اكنون بسیار بالاتر از حد استاندارد است و این وضع به‌مدت یك تا هفت روز ادامه خواهد داشت.معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌و‌گو با «ایران» درباره علت افزایش گرد و غبار و آلودگی هوا در برخی مناطق كشور و ادامه این روند در روزهای آینده گفت: وجود گرد و غبار موضوع جدیدی نیست و این مسئله در سال‌های گذشته نیز بویژه در خوزستان كه افزایش گرد و غبار در آن متأثر از عربستان و شاخ آفریقا است، وجود داشته است، هرچند ذرات خاك این آلودگی درشت، شور و بدون چسبندگی است، درحالی كه خاك وگرد و غبار مناطق غربی، ریز و با چسبندگی بالاست و به همین علت نیز ماندگارتر است.
حسن اصیلیان افزود: منبع و منشأ آلودگی گرد و غبار كنونی، خارجی و متأثر از خشكسالی صحراهای عراق، كویت، سوریه و شرق اردن است، بنابراین بر‌اساس كنوانسیون‌های بین‌المللی این كشورها باید برای رفع این مشكل چاره‌اندیشی كنند.
وی با اشاره به طرح پیشنهادی از سوی سازمان محیط زیست درباره راهكارهای مقابله با تشدید گرد و غبار در كشور گفت: این طرح شامل 14 ماده و حاوی برنامه‌های علمی، پژوهشی و اجرایی كوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای رفع آلودگی ناشی از گرد و غبار است. این طرح هم‌اكنون در كمیسیون زیربنایی دولت به تصویب رسیده و قرار است با همكاری وزارتخانه‌های نفت و جهاد كشاورزی، برای جلوگیری از شدت یافتن آلودگی ناشی از گرد و غبار، بیابان‌های مستعد كشور ما لچ پاشی شود.
اصیلیان با بیان این‌كه انجام اقدامات برون‌مرزی در‌این‌باره بهترین راه‌حل است، گفت: بر همین اساس یكی از محورهای اصلی سفر اخیر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به عراق و فعال كردن كنوانسیون‌های بین‌المللی از جمله كنوانسیون مقابله با بیابان‌زدایی و خشكسالی بود. قرار بود جلسه‌ای نیز به همین منظور با حضور كشورهای عضو در تیرماه برگزار شود كه به علت آمادگی نداشتن كشورهای عراق، عربستان و كویت، این جلسه به پانزدهم مهر موكول شد.
معاون انسانی سازمان محیط زیست با بیان این‌كه ذرات گرد و غبار یكی از عوامل مهم تشدید‌كننده بیماری‌های قلبی و تنفسی است، گفت: مطالعات علمی نشان می‌دهد با هر بار وقوع آلودگی گرد و غبار، تعداد بیماران ریوی و عروقی نیز افزایش می‌یابد، این آلودگی‌ها همچنین می‌تواند موجب تولد نوزادان نارس و كاهش قدرت سیستم ایمنی بدن شود.به گفته اصیلیان، آلودگی ناشی از گرد و غبار به مرور در استان‌های غربی و جنوب غربی كاهش خواهد یافت و پیش‌بینی می‌شود این وضع در بعضی استان‌ها تا روز جمعه ادامه داشته باشد، البته این آلودگی از دیروز در تهران كاهش یافته و به مرور از بین خواهد رفت.
كمیته سه‌جانبه منطقه‌ای تشكیل می‌شود
فاطمه واعظ‌جوادی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور در دیدار با نوری‌ مالكی نخست‌وزیر عراق در چارچوب توافقنامه‌ای، سطح همكاری‌های دو جانبه و منطقه‌ای در مهار پدیده گردو غبار را بررسی كرده و برای شناسایی علت اصلی این آلودگی ها كارگروه مشتركی را تعریف كردند. براین اساس دو گروه تخصصی محیط زیست عراقی به ایران سفر می‌كنند و ضمن دیدن آموزش‌های لازم و استفاده از تجربیات ایران، بودجه‌ای را از سوی دولت عراق به این مسئله اختصاص می‌دهند.
براساس این گزارش همچنین قرار شد برای تثبیت منطقه‌ای این مسئله، توافقی منطقه‌ای در سطح سه كشور عراق، امارات و كویت حاصل شود. نخستین گام برگزاری كنفرانس سه‌جانبه در تهران و باحضوراین كشورها خواهد بود.
وضع بحرانی
معاون انسانی سازمان محیط زیست درحالی از ناپدید شدن پدیده گرد و غبار در تهران می‌گوید كه مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران از وضع بحرانی در پایتخت خبر می‌دهد.به گفته یوسف رشیدی، دیروز شاخص آلودگی هوای تهران از 300 بالاتر رفته و با این توصیف پایتخت وارد مرز بحران شده بود، بنابراین در صورت از بین رفتن گرد و غبار، آلودگی تأثیر خود را بر تهران خواهد گذاشت، چرا كه این پدیده به هر حال به‌طور تدریجی از بین خواهد رفت.وی وضع هوای تهران را نامناسب دانست و گفت: ذرات معلق بر سیستم تنفسی و قلبی و عروقی تأثیر مستقیم دارد و در واقع كشور ما قربانی سوء مدیریت و نبود توسعه پایدار در عراق است كه باید ادعای غرامت شود.
رشیدی تأكید كرد: این میزان آلاینده مذكور در سی‌سال اخیر در تهران بی‌سابقه بوده است، بر همین اساس شهروندان باید از تردد غیر ضروری در فضای باز خودداری كنند، همچنین نقشه‌های پیش‌بینی آلودگی هوا نشان می‌دهد غلظت آلاینده ذرات معلق تا چهار شنبه در شرایط خطرناك در سراسر تهران باقی‌می‌ماند.

بارش شدید گرد و غبار نیمی از كشور را فرا گرفت

گروه «ایران زمین»ـ در دو روزگذشته توده ای ازگرد و غبارنیمه غربی کشور از خلیج فارس تا تهران شامل 18 استان را فرا گرفت. گزارش خبرنگاران «ایران» ازوضعیت جوی این استان‌ها حاكی است، آلوگی هوا در بعضی از شهرستان‌ها موجب تعطیلی ادارات و لغو پروازها شد. این در حالی است كه سازمان هواشناسی از احتمال پایداری این وضعیت تا آخر هفته خبر داده است.
تعطیلی شهرستان‌های مهران و دهلران به علت آلودگی هوا
ستاد حوادث و سوانح غیر مترقبه استان ایلام، ادارات و نهادهای دولتی در شهرستان های مهران و دهلران را روز یکشنبه به علت آلودگی هوا ناشی از ذرات معلق گرد و غبار تعطیل كرد. بر اساس این اطلاعیه ادارات و نهادهای دولتی در شهرستان‌های ایلام، ایوان آبدانان، شیروان چرداول، دره شهر و ملکشاهی فعالیت خود را با 2 ساعت تأخیر آغازکردند. لطافتی مسئول آزمایشگاه آلودگی هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست استان ایلام میزان پی اس ای ( آلودگی ) هوای استان ایلام را بالاتر از 150 میکروگرم اعلام کرد و گفت: این میزان آلودگی به وضعیت هشدار رسیده است. گرد و غبار که از روز جمعه مناطق مختلف استان ایلام را فرا گرفته است تا اواخر هفته ادامه دارد.
آلودگی هوای کردستان به 35 برابر بیش از حد استاندارد رسید
براساس اعلام ستاد بحران استان کردستان آلودگی هوای این استان به 35 برابر بیش از حد استاندارد رسیده است. حسن‌زاده سخنگوی ستاد بحران استان کردستان از آحاد مردم بخصوص کهنسالان و کودکان و بیماران قلبی و عروقی خواست درموارد غیر ضروری از منزل خارج نشوند.
وی افزود: 30 نفر به علت عوارض ناشی از آلودگی هوا به اورژانس‌ها و بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند که این افراد هم اکنون تحت درمان و استفاده از کپسول‌های اکسیژن قرار گرفته‌اند.
با وجود کاهش گرد و خاک آسمان استان بوشهر غبار آلود است
اداره کل هواشناسی استان بوشهر اعلام کرد براثر آلودگی هوا دید افقی در بوشهر و برازجان 4 کیلومتر، در خارک جنوب استان بین هزار و 500 تا 2 هزار متر بود و در دیلم که همسایه خوزستان است دید افقی با 100 متر کاهش به 700 متر رسیده است.
میزان آلودگی در پلدختر لرستان ، 18 برابر حد مجاز
مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان لرستان گفت: آلـودگی که از دو روز پیش هوای همه شهرستان‌های استان را فرا گرفته است به بالاترین حـد خـود یعنی هزار و 700 میکروگرم در هر مترمکعب رسید که میانگین استانی آن 11/5 برابر حدمجاز است. کاکاوند افزود: درصد آلودگی هوا که امسال هشتمین بار استان را تحت تـأثیر خود قرار داده در حـال افزایش است 80 درصد منشأ این آلـودگی از کشورهای عراق، شمال عربستان و شرق سوریه است و 20 درصد آن علت داخلی دارد.
افزایش 3 برابری آلودگی هوا در آسمان چهارمحال و بختیاری
ذرات معلق در آسمان چهارمحال و بختیاری به علت افزایش سه برابری موجب غبار آلود شدن هوای این استان شده است.
رضوی کارشناس مسئول آزمایشگاه حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: میزان ذرات معلق درهوای چهارمحال و بختیاری در روزهای عادی 100 میکروگرم در مترمکعب هواست که تاكنون به بیش از 320 میکروگرم افزایش یافته است.
گرد و غبار موجود در آسمان زنجان 2 برابر استاندارد هوای سالم
محمدرضا براتی مدیرکل دفتر بازسازی وحوادث غیر مترقبه استان زنجان با اشاره به ورود توده گرد و غبار از کشور عراق به مناطق غرب و جنوب غرب کشور گفت : ذرات معلق در هوای شهر زنجان 456 میکروگرم بر مترمکعب است.این گرد وغبارموجب کاهش دید افقی تا 150 متر شده است.
میزان آلودگی هوای اراک به 6 برابر حد استاندارد رسید
کارشناس محیط زیست استان مرکزی گفت: میزان ذرات معلق هوای اراک به عدد 923 رسید که این رقم 6 برابر حد مجاز است.مصطفوی حد مجاز ذرات معلق در هوا را 150 واحد عنوان کرد و افزود:از صبح شنبه میزان ذرات معلق در اراک افزایش یافت و از مرز استاندارد خارج شد.
اختلال در پروازهای خوزستان
گرد و غبار با غلظت بیش از 10 برابر حد مجاز پروازهای استان خوزستان را با اختلال روبه‌رو کرد. مدیرکل حوادث غیر مترقبه خوزستان هم انتشار ذرات گرد و غبار را بیش از 2 هزار و 500 میکروگرم اعلام کرد و گفت: این پدیده به علت تغییر قابل ملاحظه فشار هوا در صحاری عراق و نبود پوشش گیاهی دراین مناطق برای کنترل گرد و غبار به وقع پیوسته است .بر اساس اعلام سازمان هواشناسی این پدیده تا پایان هفته ادامه دارد.
گرد و غبار غلیظ شهر قم را هم فرا گرفت
سازمان محیط زیست قم نیز در اطلاعیه‌ای از مردم قم بـویژه کودکان، سالمندان و بیماران قلبی، آسم و تنفسی خواست با توجه به آثار خطرناک این گرد و غبار بر سلامت، تا عادی شدن اوضاع جوی در محیط باز تردد نکنند.
کاهش دید افقی دراستان کرمانشاه به دلیل غبار آلودگی هوا
غبار آلودگی هوا دید افقی در روز یکشنبه را دراستان کرمانشاه به کمتر از 50 متر کاهش داد. کارشناس اداره کل هواشناسی این استان با اشاره به این‌که غبار استان‌های غربی کشور، کرمانشاه را تحت تأثیر قرار داده است، گفت: منشأ غبار ایجاد ناپایداری در جو عراق و شکل‌گیری توفان گرد و خاک در بخش وسیعی از این کشور است.
حیدری افزود: وزش بادهای غربی در عراق این هسته‌های گرد و غبار را به استان‌های غربی کشور منتقل کرده است به طوری که دید افقی در استان کرمانشاه و در گیلان غرب و ثلاث باباجانی به 50 متر (کمترین میزان دید در استان) و شهرهای سرپل ذهاب و قصرشیرین به کمتر از 100 متر و در روانسر به 400 متر (بیشترین میزان دید در استان) رسیده است. اگر چه امروز سه‌شنبه همچنان هوای استان غبارآلود خواهد بود اما به شدت 48 ساعت گذشته نیست.
آلودگی هوا در شیراز به بیش از 10 برابر حد مجاز رسید
روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس اعلام کرد: بر اساس نتایج اتخاذ شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا مستقر در شهر شیراز میزان ذرات گرد و غبار و ذرات معلق در هوای این شهر به بیش از 10 برابر حد مجاز رسیده است.
براساس اطلاعات مندرج در پایگاه اطلاع‌رسانی اداره کل محیط زیست استان فارس ، امکان دارد این شرایط ادامه یابد و در چنین شرایطی افزایش آلودگی هوا به چند برابر روزهای عادی می‌رسد.
گرد وغبار در هوای همدان چهار برابر استاندارد
سنجش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد گرد وغبار در هوای شهر همدان به چهار برابر میزان استاندارد افزایش یافته است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست این ذرات معلق به علل گوناگونی نظیر خشکسالی‌های اخیر، توسعه گرد وغبار در محل تشکیل و کانون پیدایش و سست شدن خاک به خاطر کم شدن پوشش گیاهی و کمبود بارندگی سال‌های گذشته در صحراهای کشورهای عربستان، سوریه و عراق تشکیل شده است. پدیده بی سابقه گرد وغبار همچنین موجب لغو پرواز های روز گذشته به همدان شد.
آلودگی هوا در کهگیلویه و بویراحمد به چهار برابراستاندارد رسید
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد، گفت: گرد و غبار موجود در هوای کهگیلویه و بویراحمد وضعیت این استان را به حالت هشدار درآورد، به طوری که میزان آلودگی هوا، چهار برابر استانداردهای هوای پاک است. مهندس جلیل بادام فیروزتصریح کرد: در شرایط استاندارد در هوای پاک 260 میکروگرم ذرات معلق در هر مترمکعب وجود دارد اما در هوای شهر یاسوج 900 و در شهرستان گچساران 2800میکروگرم ذرات معلق در هوا وجود دارد که وضعیت استان را در حالت هشدار قرار داده است.
گرد و غبار به استان قزوین رسید
با ورود توده عظیمی از گرد وغبار از سمت غرب کشور سراسر استان قزوین کاملاً تیره و تار شد و رفت و آمد مردم در مناطق مختلف را دچار مشکل کرد. گرد وغبار شدیدی که وارد استان شده سراسر استان را فرا گرفته و موجب اختلال در دید مردم و رانندگان شده است.اسرافیل گل محمدی مدیر کل هواشناسی استان قزوین علت این گرد وغبار را ناشی از خشک شدن زمین و وزش بادهای شدید دانست و افزود: در اثر وزش بادهای شدید، گرد و غبار ناشی از خشک شدن زمین در حجم گسترده‌ای به هوا بلند شده و به حرکت درآمده و مانند توده‌های عظیم خاک مناطق مختلف را می پوشاند.
10 پرواز درکیش لغو شد
مدیرکل فرودگاه بین المللی کیش گفت: به دلیل وجود گرد و خاک درمنطقه و کاهش دید افقی، روز دوشنبه بیش از 10 پرواز در این فرودگاه بین المللی لغو شد. «غلامرضا کریم آقایی» افزود: شرایط بد جوی و گرد و خاک موجود در منطقه افق دید را در جزیره کیش به کمتر از هزارمتر کاهش داد. وی با اشاره به عدم انجام برخی پروازهای شرکت‌های هوایی به جزیره کیش افزود: این پدیده جوی باعث شد بسیاری از پروازهای هوایی از تهران؛ اصفهان و کرمان به مقصد کیش انجام نشد و بناچار برخی از پروازها نیز از کیش به مقاصد مختلف لغو شد. لازم به ذكر است مسئولان بهداشت این استان‌ها از بیماران قلبی عروقی و تنفسی سالخوردگان و کودکان خواستند از رفت و آمد غیر ضروری در سطح شهرها خودداری کنند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب