خانه / اخبار مالزی / جشن تایپوسام در مالزی

جشن تایپوسام در مالزی

بیا تو مالزی -

بزرگداشت سالروز پیروزی خیر بر شرّ ،فردا در مالزی برگزار می شود…

با فرا رسیدن روز “تایپوسام”، سومین قومیت مالزی بار دیگر آماده جشن گرفتن پیروزی نمادین خیر بر شرّ می شوند.

 هندی تبارهای مالزی با بالا آمدن ماه کامل (پوسام) در نیمه “تای”، دهمین ماه تقویم تامیل، به بزرگداشت روزی می پردازند که “پرواتی”، همسر “شیوا” الهه هندو، نیزه ای به “موروگان”، یکی از خدازادگان هندو اعطا کرد تا به او کمک کند که در جنگ بر اهریمنی به نام “سوراپادام” غلبه کند.

همانند بسیاری دیگر از جشن های هندی ها، تایپوسام نیز با آداب و رسومی منحصر بفردی همراه است که برای ناظران بیرونی جذاب و شگفتی انگیز به نظر می رسد. یکی از بارزترین و شاید تکان دهنده ترین رسوم این جشن سوراخ کردن بدن با قلاب و نیزه های کوچک توسط زائران هنگام طی طریق به درگاه موروگان، مهمترین خدای قوم تامیل و برآورنده حاجات آنان است.

 

این روز برای هندویان، روز شکرگزاری و توبه از گناهان است و به همین دلیل چند روز مانده به آغاز مراسم، بسیاری از آنها با پرهیز از خوردن گوشت و لذت های دنیوی خود را آماده برگزاری نیایش می کنند.

در کوالالامپور، پایتخت کشور مالزی، مراسم “تایپوسام” با طبل زنی در زیر نور ماه کامل، حمل ارابه نقره ای موروگان، و طی کردن مسیر یازده کیلومتری از مرکز شهر به سوی پرستشگاه “باتو کیو” در شمال شهر آغاز می شود.

شرکت کنندگان در مراسم با انجام رقص “کاوادی آتام” و حمل علامت هایی که با نیزه و قلاب به بدن آنها وصل شده اند و یا با پوشیدن کفش های میخ دار به سوی عبادتگاه حرکت می کنند.

تراشیدن موی سر و غسل در رودخانه “باتو کیو” و اجرای رسومی هم چون شکستن نارگیل و حمل ظرف شیر بر روی سر تا مسیر معبد به نشانه شکرگزاری از “موروگان” نیز از دیگر آیین های این جشن است. 

 

با رسیدن به آستانه پرستشگاه، زایران، درحالی که نمادها و علامت ها را با قلاب و نیزه های کوچک به بدن خود متصل کرده اند و گاهی درخلسه فرو رفته اند، می بایست 272 پله را طی کنند تا برای نیایش به معبد موروگان برسند و شکر گزاری به درگاه این خدازاده را آغاز کنند.

درسال های اخیر، جشن “تایپوسام” علاوه بر جذب گردشگران داخلی و خارجی در مالزی، تبدیل به نماد هویتی هندی تبارهای این کشور که اکثریت آنها از قوم تامیل هستند، شده است، به گونه ای که تعداد شرکت کنندگان در این مراسم گاه به 1.5 میلیون نفر می رسد و دولت مالزی این روز را تعطیل رسمی اعلام کرده است.

 

منبع:خبرگزاری مهر

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + دوازده =

قالب