دوشنبه , 27 خرداد 1398
خانه / اخبار ایران / حمله به سرکنسولگری ایران در هرات

حمله به سرکنسولگری ایران در هرات

بیا تو مالزی - سرکنسولگری ایران در هرات روز یک‌شنبه مورد حمله تعدادی از افغان‌های معترض قرار گرفت…

یک دیپلمات ایرانی مقیم هرات با تایید حمله به کنسولگری ایران در هرات از سوی تعدادی از افغان‌ها اظهار کرد: روز یک‌شنبه تعدادی از افغان‌ها براساس ادعایی بی‌اساس تجمعی را مقابل کنسولگری ایران در هرات انجام دادند.

او درباره دلایل تجمع صورت گرفته گفت: چند ماه قبل عده‌ای از افغان‌ها با این ادعا که 13 نفر از اقوام‌شان به طور غیرقانونی وارد ایران شده و سپس خبردار شده‌اند که آن‌ها کشته شده‌اند، خواستار تحویل جنازه این تعداد از سوی ایران شدند.این دیپلمات ایرانی با تاکید بر این که تاکنون هیچ سندی دال بر این که این ادعا درست باشد و این تعداد از افغان‌ها وارد ایران و سپس کشته شده باشند، در اختیار نداریم تاکید کرد که افراد مدعی نیز تاکنون سندی ارائه نکرده‌اند.

وی ادامه داد: چند ماه قبل با اصرار دفتر وزارت خارجه افغانستان در هرات، به سه تا چهار نفر از اقوام این افراد برای سفر به ایران و پیگیری ادعای مطرح شده، از سوی ایران ویزا داده شد. آن‌ها به ایران آمدند و پس از مدتی بازگشتند اما هیچ سندی را مبنی بر این که ادعای‌شان درست بوده باشد، ارائه نکردند. این در حالی است که وزارت خارجه افغانستان نیز ادعایی بر روی این موضوع ندارد و صرفا مبتنی بر ادعای بستگان افراد نامبرده شده موضوع را مطرح کرده است.

این دیپلمات ایرانی مقیم هرات هم‌چنین تصریح کرد: موضوع مورد ادعای تعدادی از افغان‌ها درباره کشته شدن 13 نفر از خانواده‌شان در ایران در 7 آذر 1391 در دومین اجلاس کمیساریای مرزی ایران و افغانستان در هرات مطرح شد. در بند 12 صورت‌جلسه آن نشست، اعلام شد که در مورخ 3 /6 /91 «تعداد 13 نفر از اتباع افغانستان به طور غیرقانونی وارد خاک ایران شده و به ادعای بستگان آن‌ها در منطقه مرزی تایباد کشته شدند». از این رو مقرر شد طرف افغان اسناد و مدارک لازم برای چنین ادعایی را به طرف ایرانی ارائه و ما آن را بررسی و نتیجه را اعلام کنیم که پس از بررسی، مشخص شد هیچ مدرکی و سندی دال بر صحیح بودن چنین ادعای وجود ندارد.

او در پاسخ به این که نتیجه بررسی ایران چه بود؟ گفت: عملا امکان بررسی این مساله برای ما وجود ندارد، چراکه اول از کجا معلوم این افراد وارد ایران شده باشند؛ دوم این که ممکن است آن‌ها غیرقانونی وارد ایران شده باشند و سوم این که ایران و افغانستان 950 کیلومتر مرز مشترک دارند و امکان رصد آن به طور 100 درصد وجود ندارد.وی درباره اعتراض صورت گرفته مقابل کنسولگری ایران در هرات گفت: تعدادی از بستگان افرادی که گفته می‌شود وارد ایران و سپس کشته شده‌اند، مقابل کنسولگری تجمع کردند و به نظر می‌رسید آن‌ها تحریک هم شده بودند.

ابتدا در مقابل استانداری هرات جمع شدند و بعد به سمت کنسولگری ایران آمدند.این دیپلمات ایرانی خاطرنشان کرد: پلیس می‌گوید این تعداد مجوز راهپیمایی و تجمع نداشتند و از حرکت آن‌ها به سمت کنسولگری بی‌اعتنا بوده است.

آنها با سنگ به سمت در، شیشه‌ها و دیوار کنسولگری حمله کردند که با تیراندازی هوایی از سوی پلیس روبه‌رو و سپس متفرق شدند.او درباره زخمی شدن تعدادی از تجمع‌کنندگان مقابل کنسولگری اظهار کرد: کسی مورد تیراندازی قرار نگرفته است، ممکن است تعدادی در حین فرار در واکنش به پلیس، زمین خورده و زخمی شده باشند.

منبع:خبرگزاری ایسنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

برائت عجیب متهم فراری پرونده ثامن‌الحجج | مدیرعامل زندان می‌شود

بیا تو مالزی - مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج بر اساس رأی دادگاه …

3 دیدگاه

 1. سعیدی نژاد

  خب نیایندبه ایران ماکه ازآنهادعوت نکردیم به ماچه که اینهابی گذرنامه دائم درکشورماترددمی کنندوالا ماازدستشان خسته شدیم به عوض این همه سال مهمان داری ازماطلب کارهم شده اندهم اینک درهمسایگی ما4خانوارکه فامیل هستندخانه ای رااجاره کرده اندکه ازدست سروصدایشان به ستوه آمده ایم پدربزگ خانواده درخیابان ولی عصردست فروشی می کنددرآمدخوبی هم دارد مالیات نمی دهدکارمی کندازمزایای مدرسه وغیره استفاده می کنندوای خداازدست این افغانهاکاش روزی کشورم ازوجودافغانهای غیرقانونی نجات یابدواینهمه مخارج روی دست مانگذارند.ضمنن4تادیش باچندنوع ال ان بی روی پشت بام گذاشته اندماحیرانیم ازاین همه دیش وال ان بی این افغانهاخودمان قانون رارعایت می کنیم ولی اینهاآزادانه هرکاردلشان خواست می کنندعجب !آن طرف مرز احتمالن ازدنیارفته اندبه کنسول گری ایران اعتراض می کنندعجبا!!!

 2. ایننننننهمه سال ، افغان هابرملت ایران تحمیل شده اند . میلیون هاافغانی درایران وجودداردکه تبعات منفی مختلفی ازجمله افزایش اجاره خانه و…برای ملت ایران داشته است آنوقت این بیشرمهای نمک نشناس…

 3. دانش از افغانستان

  من نمی خواهم با شما انسان های که از انسانیت فقط توهین تحقیرش را یاد گرفته اید بحث کنم!!!!!
  ولی این را بدان که شما با پذرفتن افغانی ها بزرگترین ظلم را در حق این مردم مرتکب شدین چرا که به از سی سال به قول شما مهمان داری یک مشت انسان های عقده ای، بی سواد، معیوب، معتادو….. تحویل افغانستان دادید!
  اگه شما مرز های خود را می بستید این مردم مجبورا به کشور های غربی می رفت امروز برای خود شخصیت داشند و باسواد برمی گشتند به وطن خودشان.
  شما از کجا خبر دارید که افغانی ها دراین وطن از طرف سازمان ملل به عنوان پناه جو پذرفته شد ولی شما پول های زیادی از قبل همین پا برهنه ها درجیب زدید. سال سه بار در کدام کشور کفر برای مهاجرین کارت عوض می کند که شما برای هربار عوض کردن این کارت ها نزدیک به پنجصد هزار تومان از هر نفر دریافت می کنید در عین حال از امور مهاجرین سازمان ملل هم سالانه میلیون ها دالار می گرید.
  من دردم از این است که شما ادعای مسلمانی دارید این رفتار شماست از غیر هم دین چه گلایه داشته باشیم.
  من کاری افغان ها را درهرات تائید نمی کنم چون این یک قضیه حقوقی است باید از طریق مراجع ذی صلاح پیگری شود نه با خشونت.
  این دو نفر که اصلا حیف این نام ها روی ایگونه اشخاص گذاشته شده ازتمام متن این ها تعصب نژادی بیداد می کند وضع ما مسلمان ها تازه مثل امریکاه سه صد سال پیشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 17 =

قالب