خانه / اخبار ایران / دانشجوی ایرانی به بهبود شرایط رشد جنین در محیط آزمایشگاه موفق شد

دانشجوی ایرانی به بهبود شرایط رشد جنین در محیط آزمایشگاه موفق شد

بیا تو مالزی -

در طرح پایان نامه یک دانشجوی ایرانی نتایج موفقیت آمیزی از تاثیر هورمون‌های جنسی بر روی جنین موش جهت درمان ناباروری به دست آمد…

هیوا علی پور، دانش‌آموخته دکتری دامپزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار پایان‌نامه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران در تبیین تحقیقات پایان نامه خود با عنوان «بررسی تاثیر هورمون‌های جنسی بر روی جنین موش سوری در محیط هم کشتی با سلول های پوششی مجرای تناسلی» گفت: یکی از روش‌های مورد استفاده برای درمان ناباروری، IVF و کشت جنین در آزمایشگاه و سپس انتقال آن به رحم است.
 
برای این عمل به محیطی که جنین بتواند در داخل آن در آزمایشگاه رشد کند احتیاج داریم. از آنجایی که جنین در بدن با سلول های مجرای تناسلی ارتباط و تبادل دارد در محیط داخل آزمایشگاه باید نزدیک ترین شرایط ممکن به این حالت را تامین کنیم که این یکی از دلایل ابداع محیط های هم کشتی بود.

وی خاطرنشان كرد: همچنین از آنجایی که جنین با سلول‌های پوششی مجرای تناسلی ارتباط نزدیک دارد از یک تک لایه بافت پوششی که روی آن قطره محیط هم کشت حاوی جنین قرار می‌گیرد برای رشد و تکوین بهتر جنین استفاده شد که به این محیط، محیط هم کشتی می گویند.

دکتر عالی پور افزود: تا به حال مطالعات بسیاری بر روی هم‌کشتی سلول های مختلف با جنین گونه‌های مختلف انجام شده که همگی تاثیر مثبت هم کشتی بر رشد و تکمیل جنین ها را تایید کردند ولی مطالعه زیادی روی تاثیر هم کشتی سلول‌های گونه‌های مختلف با جنین سایر گونه ها انجام نشده که در این طرح ما علاوه بر بررسی تاثیر سلول های پوششی مجرای تناسلی گونه‌های مختلف در هم‌کشتی با جنین موش سوری به بررسی تاثیر هورمون های جنسی در محیط هم کشتی نیز پرداخته‌ایم تا در نهایت به بهبود شرایط رشد و تکوین جنین در محیط آزمایشگاه در ART (روش‌های حمایت و درمان ناباروری) دست پیدا کنیم.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب