دوشنبه , 2 اردیبهشت 1398
خانه / اخبار ایران / دردسر تهیه ارز برای دانشجویان خارج از ایران

دردسر تهیه ارز برای دانشجویان خارج از ایران

بیا تو مالزی -

دانشجویان خارج از کشور اخیرا برای تهیه ی ارز با مشکلات متعددی روبرو شده اند…

بنده در مقطع کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه های اسپانیا پذیرش گرفتم و بورسیه ای هم به جهت نفر اول بودن در دانشگاهی که در ایران درس می خواندم از طرف کشور مذکور به من تعلق گرفت که تمامی شهریه مقطع کارشناسی ارشد ام را پوشش می دهد.ولی در غرب اروپا مخارج زندگی هم بسیار بالا است و مخارج زندگی به تنهایی حدودا ماهیانه بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو می شود.

با بالاگرفتن قیمت ارز دولت اعلام نمود که وزارت علوم،تحقیقات و فناوری درصورت تشکیل پرونده، داشتن پذیرش غیر مشروط و گواهی اشتغال به تحصیل نامه ای جهت معرفی به بانک به انشجو می دهد و شخص می تواند به میزان ۱۰۰۰ دلار در ماه دلار دولتی خریداری کند. بنده هم که قرار بود به ایران سفر نمایم مدارک لازم را از دانشگاه در خواست نمودم. مسئولی که نامه اشتغال به تحصیل را صادر می کرد از من پرسید این نامه را برای چه کار و برای کجا می خواهم. که بنده با کمی مکث و خجالت از گفتن حقیقت، گفتم برای تشکیل پرونده در وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ایران.

به ایران آمدم و به وزارت علوم مراجعه کردم و با توجه به اینکه پرونده داشنجویی هم در سایت نشا درست کرده بودم مستقیم رفتم بخش مربوطه و شماره پرونده را گفتم و گفتم که درخواست نامه ی معرفی به بانک برای اخذ ارز می خواهم. خانمی که پشت کامپیوتر بود و پرونده من را چک کرد و مدارک جدید را هم دید مرا به شخص دیگری ارجاع داد.

من ضمن سلام گفتم که بنده تشکیل پرونده داده ام و این هم اصل مدارک و دانشگاه هم با ایمیل رسمی خود مدارک را به آدرسی که سایت علوم اعلام کرده بود ارسال نموده بود. این شخص با پرخاشگری تمام و بسیار بی ادبانه گفت از کجا معلوم این مدارکی که آورده ای با فتوشاپ درست نشده باشد! از دیروز قرار شده که فقط اگر مهر برجسته سفارت را دارد مدارک را قبول کنیم و نامه بانک را بدهیم.

بنده به طرز صحبت و بی ادبی وی محترمانه معترض شدم که اولا درست صحبت کنید و ثانیا این مدارک، توسط ایمیل رسمی دانشگاه هم برای شما ارسال شده و فتوشوپاپی نمی تواند باشد… با شدت اعتراضات من، وی کمی کوتاه آمد و لحنش بهتر شد و گفت به هر حال قانون جدید است. این مدارک را ببر سفارت ایران در مادرید مهر کن و پس از تایید سفارت ما همان روز نامه معرفی بانک را برای شما صادر می کنیم. من هم تشکری زورکی کردم و سری تکان دادم و آمدم بیرون.

پس از یک هفته با اسپانیا بازگشتم و مدارکم را به سفارت فرستادم که مهر کنند.بگذریم از تلفن های پیاپی به سفارت و… حدود ۲۰ روز طول کشید تا مدارک به مهر تایید سفارت هم مهمور شد و من مدارک را برای خانواده ام ارسال نمودم تا با مراجعه، نامه معرفی بانک را دریافت نمایند.هم زمان نامه ای از سایت نشا دریافت کردم که اعلام کرده بود برای گرفتن نوبت جهت نامه بانک باید فقط از طریق سامانه اقدام کنید.بنده هم نسخه ی اسکن شده ای را در این سایت آپلود کردم و با کمال ناباوری دیدم که نوبت اواخر اردیبهشت ۱۳۹۱ را به من داد!

نامه ای برای مسئولان سایت نوشتم و اعلام کردم که بنده تا ۶ ماه دیگر درسم تمام می شود و این نوبتی که شما دادید عملا همزمان با تمام شدن تحصیل بنده است و در صورت امکان این نوبت را تغییر دهید و دوبار هم نامه را برای مسئولان سایت نشا و بخش دانشجویان با هزینه شخصی ارسال نمودم که باز هیچ جوابی نیامد.

حال سوال اینجاست که اگر واقعا دولت قرار است ارزی به دانشجویان بدهد این گونه وقت کشی ها از طرف تمامی نهادهای مربوطه چیست؟ مگر صدور یک نامه معرفی به بانک چقدر وقت لازم دارد؟وزارت علوم اعلام کرده هر نیم سال تحصیلی تنها یک بار نامه صادر می شود اگر هر نیم سال ۶ ماه هم باشد (که معمولا نیم سال تحصیلی کارشناسی ارشد ۴ ماه است) و اگرقرار باشد که دانشجو چهار ماه برای گرفتن معرفی نامه به بانک در صف باشد و یک ماه هم در بانک منتظر دریافت ارز باشد حداکثر شانسی که می تواند داشته باشد گرفتن ۱۰۰۰ دلار برای آن نیم سال تحصیلی است که البته هزینه های پست مدارک و وقت و دردسر و..اش از ۱۰۰۰ یورو برای دانشجو بیشتر است.

 

منبع:سایت الف

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

برائت عجیب متهم فراری پرونده ثامن‌الحجج | مدیرعامل زندان می‌شود

بیا تو مالزی - مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج بر اساس رأی دادگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 7 =

قالب