دوشنبه , 2 اردیبهشت 1398
خانه / اخبار ایران / دستور تازه قضایی برای مهریه​های طلایی

دستور تازه قضایی برای مهریه​های طلایی

بیا تو مالزی -

تقلیل اقساط  مهریه از  یک سکه تمام در ماه به نیم یا ربع سکه …

یک مقام قضایی در دادگاه خانواده تهران:
افزایش و نوسان قیمت سکه مردان زیادی را روانه دادگاه‌های خانواده کرد، همه می‌خواهند چاره‌جویی شود

قاضی خدایی:
اگر شرایط مالی تأیید شد اقساط پرداخت یک سکه تمام در ماه به نیم یا ربع سکه تقلیل می‌یابد

قاضی عموزادی:

پرداخت مهریه ماهیانه در هیچ شرایط متوقف نشده و نخواهد شد و موضوع اطلاعیه دادگستری یک شایعه است

گران شدن سکه و نوسانات آن مردانی را که باید هر ماه مهریه طلایی همسرانشان را قسطی بپردازند، روانه دادگاه‌های خانواده کرده است. این مردان ادعا دارند توان مالی شان برای خرید یک سکه با قیمت فعلی کافی نیست و خواستار تجدید نظر در نوع پرداخت مهریه هستند.
چندی پیش قیمت سکه و طلا تحت تأثیر مسائل جهانی و تحریم‌های اقتصادی نوسان زیادی پیدا کرد و به صورت ناگهانی سیر صعودی گرفت وهمین ، مقامات قضایی در دادگاه های خانواده را با مشکلات جدیدی روبه رو کرد. مسئولان قضایی نیز با توجه به قانون، مسیر حقوقی پیش روی آنان قرار می‌دادند. مردی 45 ساله یکی از نمونه‌های مردان سرگردان در راهروهای دادگاه خانواده است.

وی در این زمینه  گفت: چندی پیش از سوی شعبه دادگاه خانواده محکوم به پرداخت 300 سکه طلای مهریه همسرم شدم که قاضی با توجه به درآمد ماهیانه، مرا به پرداخت یک سکه در ماه محکوم کرد. حالا با توجه به اینکه قیمت سکه افزایش یافته و درآمد ماهیانه من که یک کارمند هستم کفاف زندگی‌ام را هم نمی‌دهد و قادر به پرداخت یک سکه نیستم به مشکل شدیدی برخورده‌ام، آمدم به دادگاه ببینم باید چه کنم یا راه قانونی‌ای برای اینکه بتوانم میزان مهریه قسطی در هر ماه را کم کنم دارم یا خیر؟!

راه حل قانونی
یک مقام قضایی با اشاره به اینکه پس از گرانی سکه خیلی از مردان به دادگاه خانواده آمده‌اند چاره‌جویی کنند، گفت:« اصولاً هر وقت محکوم علیه قادر به پرداخت یکجای مهریه نباشد می‌تواند دادخواست تقسیط کند. دادگاه نیز پس از بررسی‌های لازم و شهادت شهود مبنی بر اینکه مرد توانایی پرداخت کل مهریه را به صورت یکجا ندارد و نمی‌تواند آن را به صورت کامل و در یک مرحله بپردازد، مهریه را تقسیط می‌کند.
اگر در جریان پرداخت اقساط وضعیت جدیدی به وجود آید مثلاً توان مالی محکوم‌علیه بالاتر برود اینجا زن می‌تواند با ارائه مدارک درخواست کند تا در اقساط ماهیانه، سکه‌ یا پول بیشتری بگیرد.»
وی افزود: «با توجه به گران شدن سکه که شاید از حقوق برخی‌ها بیشتر نیز شده باشد، این مردان می‌توانند با مراجعه به دادگاه خانواده و اثبات شرایط مالی‌شان خواستار تخفیف در اقساط ماهیانه شوند و دادگاه پس از بررسی‌ها نسبت به توان مالی، این مردان می‌توانند پرداخت یک سکه در ماه را به پرداخت نیم سکه یا ربع سکه در ماه تبدیل کنند که در این روزها با چنین تقاضاهای زیادی مواجه می‌شویم.

محسن خدایی رئیس شعبه 264 دادگاه خانواده نیز در این رابطه گفت:« در پرونده‌هایی که مهریه عندالمطالبه زوجه و زوج در سند نکاحیه قید شده، زوج مکلف به پرداخت آن در صورت مطالبه زن از طریق محاکم خانواده یا دایره اجرائیات اداره ثبت بوده اما با توجه به اینکه تقدیم دعاوی اعسار در دادگاه‌های خانواده برحسب قانون مطروحه از ناحیه مردان رایج بوده، در صورت عدم توانایی زوج در پرداخت یکجا و نقدی آن می‌تواند با طرح دعوی اعسار و تقسیط تقاضای پرداخت بر حسب تمکن مالی کند. در این صورت دادگاه هایی که رأی به محکومیت زوج به پرداخت مهریه صادر کرده به دعوی اعسار و تقسیط نیز رسیدگی کرده و پس از تشکیل جلسه و شنیدن اظهارات طرفین دعوی و بررسی دلایل ابرازی از سوی طرفین برای شناسایی اموال زوج تحقیقات لازم معمول و پس از مشخص شدن میزان درآمد مرد و نیز شغل وی بر اساس حقوق یا میزان درآمد اموال و دارایی وی اقدام به تقسیط به صورت پیش‌پرداخت و تعیین اقساط ماهیانه یا تعیین بدون پیش پرداخت مهریه می‌کنند. لازم به ذکراست با توجه به افزایش نرخ سکه و میزان تورم چنانچه زوج قادر به پرداخت اقساط نباشد نظر به اینکه دعوی اعسار مانع از این نخواهد بود تقسیط مهریه نیز مطرح می‌شود، در این حالت دادگاه نیز پس از مشخص شدن میزان اموال و دارایی مرد در صورت عدم توانایی برای پرداخت اقساط حکم به تقلیل تقسیط صادر
خواهد کرد.

بنابراین دادگاه در زمان رسیدگی به دعوی اعسار و تقسیط با در نظر گرفتن شرایط مالی زوج از جهت اینکه زوج قبلاً به پرداخت نفقه محکوم شده یا فیه و در حین اجرای پرداخت بوده نیز تعداد کل مهریه، وضعیت زوجه و سایر شرایط مد نظر قرار خواهد گرفت.»
شایعه توقف پرداخت مهریه
قاضی عموزادی از شعبه 268 دادگاه خانواده ونک نیز با تأیید اینکه با افزایش قیمت سکه مردان زیادی برای حل مشکل ماهیانه‌شان مراجعه کرده‌اند، گفت: «طبق قانون عمل می‌کنیم و همه شرایط را در نظر می‌گیریم اگر دیدیم مردی توان پرداخت یک سکه تمام را ندارد بررسی‌های قانونی را از سرگرفته و تصمیم درست را اتخاذ می‌کنیم.»
وی در خصوص اینکه دادگستری اعلام کرده به خاطر نوسان قیمت سکه پرداخت مهریه‌های سکه‌ای در اقساط ماهیانه تا اطلاع‌ثانوی و تثبیت قیمت‌ها متوقف است ،گفت:« این یک شایعه است و پرداخت مهریه ماهیانه در هیچ شرایطی متوقف نشده و نخواهد شد.»

 

منبع:روزنامه ایران

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

برائت عجیب متهم فراری پرونده ثامن‌الحجج | مدیرعامل زندان می‌شود

بیا تو مالزی - مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج بر اساس رأی دادگاه …

6 دیدگاه

  1. مهریه یا همان احیاگر برده داری نوین در جامعه کنونی .(شب و روز کارکردن برای دیگری)

  2. کاش هیچوقت ازدواج نمی کردم

  3. سلام
    برای من 10 سکه قسط اول و هر 4ماه 1 سکه دادگاه باهنر زده – 50 میلیون پوله پیش توقیفی آزاد کردند؟ به علت مستثنیات دین – ماشینی که سند بنام همسرم بود هم آزاد شد به علت مستثنیات دین – البته وکالتی فروخته شده بود – الان میتونم تقاضای افزایش اقساط مهریه بدم ؟ دادگاه نفقه هم هنوز جواب قطعی نداده خیلی دیر جواب میدن 3 ماهه از آخرین جلسه گذشته ولی جواب ندادن .;)

  4. حکم مهریه اومده قسط اولو گرفتم – من در دوران عقد متاسفانه جدا شدم – چون زیره یک سقف نرفته بودم در جواب عدم تمکین همسرم از حق حبس استفاده کردم . نفقه تعلق میگیرد به کسی که از حق حبس استفاده میکند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =

قالب