دوشنبه , 2 اردیبهشت 1398
خانه / اخبار ایران / دلار 2430تومان ،یورو 3150 تومان

دلار 2430تومان ،یورو 3150 تومان

بیا تو مالزی -

بخشنامه جدید بانک مرکزی برای تسهیلات‌گیرندگان ارزی…

رئیس مجمع واردات با اشاره به بخشنامه اخیر بانک مرکزی به برخی بانکهای عامل گفت: برخی بانکهای عامل به هنگام دریافت مابقی مبلغ اعتبارات اسنادی خود و تسویه حساب ارزی با واردکنندگان، با توجه به احتمال افزایش نرخ ارز، اقدام به اخذ تعهد مبنی بر دریافت مابه التفاوت ریالی نرخ ارزی می‌کنند.

محمدحسین برخوردار  گفت: برخی بانکهای عامل به هنگام دریافت مابقی مبلغ اعتبارات اسنادی خود و تسویه حساب ارزی با واردکنندگان، با توجه به احتمال افزایش نرخ ارز، اقدام به اخذ تعهد مبنی بر دریافت مابه التفاوت ریالی نرخ ارزی می‌کنند که این به معنای سردرگمی تامین کنندگان کالا در تعیین هزینه تمام شده است.

رئیس مجمع عالی واردات افزود: اگر نرخ ارز در انجام معاملات بین‌المللی و پرداخت تعهدات و اعتبارات مشخص، معین و قطعی نباشد و دائما احتمال افزایش آن وجود داشته باشد، جریان سالم و پایدار تولید و تجارت که مبتنی بر محاسبه قیمت تمام شده  و تامین هزینه هااست با اخلال مواجه می‌شود.

وی تصریح کرد: این درحالی است که مقام معظم رهبری بارها و بارها در خصوص اقتصاد مقاومتی و ضرورت ثبات در دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها و نیز استفاده حداکثری از ظرفیت ها و پتانسیل ها تاکید کرده‌اند.

به گفته برخوردار، پایه‌های اقتصاد مقاومتی بر مردمی شدن اقتصاد استوار است و این درحالی است که صدور چنین هایی به معنای وادار کردن مردم به خروج از اقتصاد است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: در شرایطی  که دشمنان بدنبال ایجاد محدودیت در فضای تجارت بین المللی و صدمه زدن به تولید ملی هستند،صدور بخشنامه هایی که با اولین اصول تجارت و تولید یعنی تعیین قیمت تمام شده کالا ، مغایر است ،آب بر آسیاب دشمن ریختن است.

به گفته برخوردار، نکته قابل توجه در این تعهدنامه‌ها آن است که کالاهایی که با نرخ ارز مرجع واردات آنها صورت می‌گیرد، بر اساس همین نرخ نیز از سوی سازمان حمایت قیمت‌گذاری می‌شوند و حال اگر نرخ ارز افزایش پیدا کند، از آنجایی که تامین‌کننده امکان بازنگری در قیمت کالای فروش رفته را ندارد، در مسیر مشکلات جدید قرار خواهد گرفت.

 

خودداری دولت از عرضه ارز به بازار

در همین حال، احمد توکلی نماینده تهران در مجلس امروز در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با انتقاد از سیاست های دولت در ساماندهی بازار ارز به روند رو به رشد قیمت دلار در هفته های اخیر اشاره کرد و با بیان اینکه بانک مرکزی دو هفته است از ارائه ارز به بازار خودداری می کند، تاکید کرد که با این روند 11 هزار میلیارد تومان پول از جیب ملت به کیسه های خاصی ریخته شده است.

توکلی توضیح داد: در طول هفت الی هشت  ماه اخیر وضعیت بازار ارز بسیار مخرب بوده است. از 30 آبان سال 90 تا 4 بهمن ماه سال 90 یعنی تقریبا 2 ماه 55 درصد ارزش پول ملی کاهش یافته است. الان وقت گفتن آثار مخرب نیست و اینکه چرا آثار مثبتی که انتظار می رود حاصل نمی شود. متاسفانه این وضعیت در ماه اخیر شدت یافته است و در طول روز های اخیر قیمت ارز به شدت در حال بالا رفتن است.

وی گفت: متاسفانه به بانک مرکزی دستور داده شده است که ارز در بازار عرضه نکند و قریب 2 هفته است که ارز در بازار عرضه نمی شود .

نماینده تهران ادامه داد : من به شما عرض می کنم ، بنده دلایل مخالفت خود به عنوان نماینده شما در شورای پول و اعتبار را خدمتتان مکتوب نوشتم و به خاطر حفظ مصالح ملت و حفظ مسائل کشور از گفتن همه آنچه که در آنجا نوشتم معذورم.

وی گفت: توجه کنید روشی که دولت دارد کار را ممکن است از بحث خارج کند. در 6 روز گذشته 144 تومان بر قیمت هر دلار اضافه شده است و معنی اش این است که اگر ما در روغن نباتی وابستگی به خارج از کشور داریم و در علوفه و خوراک و دام و طیور به خارج متکی هستیم، متاسفانه این اجناس گران می شود و اگر این اجناس گران شود شیر و گوشت و مرغ گرانتر می شود.

رئیس سابق مرکز پژوهش های مجلس گفت: نااطمینانی که ناشی از نوسانات شدید نرخ ارز است، بدتر از گران شدن قیمت ارز است. این نااطمینانی ریسک را بالا می برد و سرمایه گذاری را کاهش می دهد.

 

دلار آزاد 2430 تومان / یورو 3150 تومان

خبرنگار مهر از میدان فردوسی، مرکز ارزفروشان تهران، گزارش داد: قیمت فروش هر دلار بر روی تابلوی صرافی ها 2430 تومان، قیمت خرید دلار 2350 تومان، نرخ فروش پوند 3750 تومان، قیمت خرید پوند 3650 تومان، قیمت فروش یورو 3150 تومان و قیمت خرید یورو 3050 تومان است.

همچنین صرافی های بازار ارز تهران قیمت فروش هر دلار کانادا را بر روی تابلوهای خود 2450 تومان و قیمت خرید آن را 2350 تومان و نرخ فروش هر درهم امارات را 670 تومان و خرید آن را 630 تومان اعلام کردند.

در عین حال قیمت فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید را 945 هزار تومان، خرید آن را 915 هزار تومان، نرخ فروش نیم سکه را 470 هزار تومان و خرید را 450 هزار تومان و نرخ فروش ربع بهار را 240 هزار تومان و خرید را 220 هزار تومان بر روی تابلوها اعلام کردند.

اما صرافی ها و سکه فروشان میدان فردوسی تهران نرخی برای سکه بهار آزادی طرح قدیم بر روی تابلوهای خود درج نکردند، همچنین قیمت هر گرم طلای زرد 18 عیار هم اکنون در بازار داخلی 94 هزار و 233 تومان است.

 

منبع:خبرگزاری مهر

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

برائت عجیب متهم فراری پرونده ثامن‌الحجج | مدیرعامل زندان می‌شود

بیا تو مالزی - مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج بر اساس رأی دادگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =

قالب