چهارشنبه , 2 مهر 1399
خانه / اخبار مالزی / دیدار وزیران امور خارجه ایران و مالزی

دیدار وزیران امور خارجه ایران و مالزی

بیا تو مالزی - وزیران امور خارجه ایران و مالزی در حاشیه شصت و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار و گفتگو کردند.

 

به گزارش واحد مرکزی خبر، در این دیدار آقای متکی همکاری های دو کشور در سطح سازمان های بین المللی را ستود و با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای عهده دار شدن ریاست آتی جنبش عدم تعهد، عملکرد این جنبش به عنوان دومین تشکل بزرگ سیاسی بین المللی را پس از یک رکود پانزده ساله، رو به بهبود ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان یکی از بزرگترین مشکلات موجود در ارتباط با سازمان ملل متحد را افزایش روز افزون ارجاع مسائل به شورای امنیت توصیف کرد و اظهار داشت این مسئله به تضعیف جدی جایگاه مجمع عمومی و دبیرکل سازمان ملل متحد منجر شده است و به همین دلیل باید در مسیر تقویت نقش دو رکن اخیر به ویژه مجمع عمومی حرکت کرد.

وی همچنین با اشاره به رشد قابل توجه روابط اقتصادی و تجاری ایران و مالزی از جمله ارتقاء محسوس سرمایه گذاری مالزی در بخش های مختلف اقتصادی کشورمان، بر ضرورت نظام مند کردن این روابط از جمله از طریق فعال تر شدن کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و نیز تأسیس بانک مشترک تأکید کرد.

داتوک عنیفه امان وزیر امور خارجه مالزی نیز در این دیدار با تایید ضرورت برقراری ارتباط نزدیک تر بین کشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت باید قابلیت این سازمان را به حدی رساند که صدای آن همچون برخی دیگر از تشکل های منطقه ای به طور جدی شنیده شود.

وی با اعلام حمایت از حق همه کشورها برای بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای بر اساس قوانین بین المللی، هرگونه تهدید به اقدام قهر آمیز علیه جمهوری اسلامی ایران را رد کرد.

وی همچنین با اشاره به تعداد قابل ملاحظه اساتید و دانشجویان ایرانی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی مالزی، این موضوع را از مصادیق آشکار افزایش ارتباطات بین دو ملت ایران و مالزی دانست.

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب